Okładka książki Starbucks. Sztuka wyciągania wniosków z porażek, czyli rewolucyjny przepis Schultza na wielki sukces Howard Schultz
Howard Schultz Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Punkty Przełomowe poradniki
poradniki
Punkty Przełomowe
Onward: How Starbucks Fought for Its Life without Losing Its Soul
Znak Literanova
2012-03-12
2012-03-12
Mariusz Gądek

Można się dużo dowiedzieć na temat kultowego biznesu. I na temat biznesu opartego na sprzedawaniu kawy. Można się też zmotywować do działania. W świecie, który rozlicza nas głównie z sukcesów, wiedza o tym, że te biorą się z porażek, jest bezcenna :D

Sama jestem zaskoczona jak nisko oceniłam tę książkę, ale uważam, że była DOBRA... Po prostu dobra. Od dawna chciałam ją przeczytać i czytałam ją z zapartym tchem, jednak brak chronologii, rzeczy wyrwane z kontekstu, bardzo utrudniały jej zrozumienie.

To historia o człowieku, który naprawdę kocha Starbucks. „Starbucks. Sztuka wyciągania wniosków z porażek, czyli rewolucyjny przepis Schultza na wielki sukces” to historia człowieka, który przeszedł drogę od zwykłego, szeregowego pracownika do osoby stojącej na czele marki. Droga nie była usłana różami, powiedziałabym, że była wręcz bardzo, bardzo wyboista. Jedną z decyzji Schultza było nawet zamknięcie kawiarni ponieważ: „potrzebowali trochę czasu, by ulepszyć swoje espress” – brzmi kontrowersyjnie? To była chyba najlepsza decyzja.

Inspirująca. Warta przeczytania, jeśli ktoś lubi poznawać historie sukcesu firm. CEO Starbucksa, jeden ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie z pewnością ma, o czym opowiadać, bo firmę prowadzi od ponad 30 lat i w tym czasie uczynił z niej globalnego gracza. Jego droga do sukcesu nie była łatwa, ale nigdy nie poddawał się stereotypom i przeciwnościom losu. Schultz to ojciec sukcesu Starbucksa. Mimo, że napisana jest w denerwującym amerykańskim stylu, to dodaje skrzydeł i pozwala uwierzyć, że nawet nudna, błaha i nikomu niepotrzebna praca może być przyczyną zmiany świata na lepsze.

Książka napisana jest tak przystępnym językiem, że czyta się ją niczym lekką powieść. Jest to pozycja bardzo amerykańska: problemy jakie Starbucks napotkał podczas kryzysu gospodarczego (lata 2007-2009) są przedstawione jako doświadczenie, z którego firma wyszła zwycięsko i stała się jeszcze silniejsza. Zgadzam się z opiniami, że książka jest momentami przesłodzona niemniej autor zdradza wiele ciekawych faktów z historii firmy i recepty na jej sukces. Warto przeczytać.

Trochę z innej beczki (kubka kawy): czytam o Kompanii Węglowej i zestawiam postępowanie Howarda Schultza z tym, co robi Zarząd tej Spółki Skarbu Państwa. Po tym jak już oczy przetrę ze zdumienia, odkrywam że działanie nie jest równe działaniu. Są jednostki, które pomimo bólu jaki muszą zadać i tak go zadają, gdyż wiedzą, że to do czegoś prowadzi. Ciekawe, czy Kompania Węglowa jest p-r-z-e-k-o-n-a-n-a, iż ich działania rzeczywiście wyciągną polskie górnictwo z dołu, w jakim się znalazło. Bo działania dla samego działania Howard Schultz nie uznaje. Jak na lidera przystało, kocha swoją pracę i firmę, którą wypromował. I jak na wodza przystało, podąża wytrwale ze świadomością zwycięstwa. Gdyż nie "ja" jestem najważniejszy, a firma.

Jest historia, jest budowa marki, ale jakość brak mi tu samokrytyki. Wszystko jest napisane raczej na korzyść autora. Bezpiecznie.
Książkę należy czytać w skupieniu. Nie jest lekka, ale można dowiedzieć się paru ciekawostek. Poza tym, jestem fanką biografii ludzi sukcesu.

Bardzo ciekawe kompendium podstaw podejmowania decyzji. Uważam, że powinna być lekturą na studiach z zarządzania.

Książka jest dobra.
Jeśli szukasz inspiracji oraz wiedzy w jaki sposób zacząć myśleć o jakiejkolwiek zmianie w obliczu kryzysu to na tę pozycję warto poświecić kilka godzin.

Mimo, że jest napisana w powszechnie nielubianym amerykańskim stylu (pozytywnym),to nie jest przesłodzona.
Pokazuje świat firmy oczami właściciela - nie prezesa, na co warto zwrócić uwagę.

Schultz przytacza obiektywnie historię zapaści oraz drogi wyjścia z niekorzystnego dla organizacji położenia. Ci, którzy chcą liczyć na przemyślenia związane z błędnymi decyzjami managerskimi oraz ich konsekwencjami, znajdą coś dla siebie. Jest też wiele wątków, które czytelnik sam musi zgłędbić w litetaurze uzupełmniającej np. kwestie LEAN Management, na które Howard się powołuje, tłumacząc w jaki sposób szukał racjonalnych oszczędności i innowacji.

Dla mnie ciekawym przeżyciem było odnajdywanie w rzeczywistości wirtualnej (linkedin, google) faktów i personaliów związanych z poszczególnymi wydarzeniami opisywanymi w książce ;-)

Polecam tę książkę jako ciekawą literaturę faktu z pogranicza świata zarządzania, innowacji oraz algorytmów podejmowania decyzji.

Książka jest dobra.

Schultz...

Bardzo dobrze przedstawiony problem wdrożenia działań restrukturyzacyjnych w firmie. Momentami trochę przesłodzone, ale dla mnie bardzo interesująca lektura z punktu widzenia wykonywanego zawodu.

• Biznes
  • Biblioteka