Projekt życie

2012-07-09
2012-07-09
978-83-240-2254-0
Grażyna Smosna

Świetna książka, która przedstawia proces dojrzewania mózgu na przestrzeni całego życia dwójki głównych bohaterów. Autor, posiłkując się bardzo bogatą bibliografią, stara się pokazać czytelnikom, że umysł i emocje nie są rozdzielne i przeciwstawne. Umysł jest ściśle związany z emocjami i od nich zależy. Emocje nadają wartość różnym rzeczom, a umysł może dokonać wyboru wyłącznie na podstawie ich ocen.
Mózg jest niejako zapisem życia. Wszystko to, co doświadczamy i przeżywamy, trafia do naszej podświadomości i nigdy nie wiadomo, kiedy zostanie to zinterpretowane przez naszą świadomość. To samo wydarzenie możemy postrzegać zupełnie inaczej, zależnie od przyjętej narracji. W książce można znaleźć mnóstwo cytatów wartych zapamiętania, np. "Rozwój zależy od nieuświadomionych umiejętności, przekładających się na świadome osiągnięcia." Gorąco polecam lekturę!

Przeczytałam wiele poradników na temat życia, jednak ten zasadniczo różni się od pozostałych. David Brooks w swojej książce ukazuje życie człowieka jako projekt, bazuje na konkretnym przykładzie dwójki ludzi. Pokazuje ich emocje, przeżycia, sposób podejmowania decyzji aby uzmysłowić nam jak wiele zależy od nas samych. Oczywiście wpływ na nasze wybory ma przeżyte dzieciństwo, przekonania czy przyzwyczajenia. Pewne rzeczy możemy jednak zmieniać, gdyż w dużej mierze to od nas zależy jak będzie wyglądało nasze przyszłe życie. Takie jest główne przesłanie tej książki. Autor przedstawia nam różne procedury, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć w jaki sposób podejmujemy decyzję i dokonujemy wyborów. W książce nie brak również wiedzy teoretycznej z zakresu psychologii oraz innych dziedzin nauki. Bez wątpienia pozycja bibliograficzna godna uwagi.

Czytałem książkę równolegle z "Sapiens" Youvala Noah Harariego. Obydwaj autorzy dochodzą do podobnych wniosków. Dla są nimi przed wszystkim to, że nie doceniamy naszej podświadomości a to przede wszystkim dlatego, że jej nie znamy.
David Brooks pokazuje nam, że często nie wiemy, że wykonujemy jakieś czynności, czujemy, pragniemy czegoś podświadomie nomen omen nie zdając sobie z tego sprawy. Radzi by starać się wykorzystywać efekt synergii świadomości z podświadomością. Badać siebie, poznawać. Harari z drugiej strony stara się nam wytłumaczyć skąd bierze się tak duży wpływ podświadomości na nasze życie.
Z pewnością ubranie bogatego doświadczenia i ogromnej wiedzy o naturze ludzkiej w tak urzekającej fabule jak "Projekt życie" zasługuje na uznanie i wpływa na lepsze przyswojenie i zrozumienie przekazywanych idei i obserwacji autora. Na pewno będę wracał do tej pozycji.

Doskonała.

Doskonała.

"Sztuka mądrości polega na tym, by wiedzieć, na co przymknąć oko”

„Projekt życie” Davida Brooks'a nie jest to typowym poradnikiem z cyklu „jak żyć pięknie i świadomie”. Bardziej swoją konstrukcją przypomina rozprawkę naukową z fabułą w tle. Momentami ilość nagromadzonych informacji może przytłaczać, ale książkę czyta się naprawdę dobrze. Już pierwsze rozdziały zapowiadają się interesująco. Poznajemy głównych bohaterów – Erice i Harolda, uczestniczymy w ich dojrzewaniu, wyborze ścieżki życiowej, poznaniu się i wspólnym życiu. Ich działania i decyzje są nam naukowo wyjaśniane i interpretowane. Z jednej strony jest to fascynujące. Uświadamiamy sobie bowiem na nowo, iż nasze charaktery, wybory czy postrzeganie świata są wynikiem połączenia się neuronów, tworzeniem synaps i reakcją mózgu. Zachowania są wytłumaczone i poparte badaniami. Nie jesteśmy już tajemnicą.

"Sztuka mądrości polega na tym, by wiedzieć, na co przymknąć oko”

„Projekt życie” Davida Brooksa odwołuje się do najważniejszych wyników badań na temat ludzkiego mózgu i emocji. Według nich największe znaczenie dla nas mają nie racjonalne decyzje, lecz relacje i emocje, z których nie zdajemy sobie zawsze sprawy. Nie są to zachowania jednostkowe, ale schematyczne i charakterystyczne dla większości ludzi, albo z ogółu ludzkości, albo z danej grupy np. etnicznej. David Brooks dzieli się tymi odkryciami, dzięki czemu tę uzyskaną wiedzę możemy przełożyć na sukces w życiu, w pracy i relacjach z innymi. Niewątpliwie książka warta uwagi!

Dobra ksiazka, jednak jak dla mnie w pewnych momentach za duzo psychologizowania, a za malo fabuly.

Fascynująca intelektualna przygoda - książka, która może się okazać najbardziej opłacalną lekturą w Twoim życiu!

Książka opowiadająca poprzez historie dwójki ludzi o emocjach, które nami rządzą. Autor przyjmuje ciekawy punkt widzenia ukazując człowieka jako istotę społeczną, od której nie wszystko zależy. Część działań jest wynikiem genetyki i środowiska, z którego się wywodzi. „Projekt życie” ukazuje, iż choć każdemu z nas wydaje się, że jego los jest niepowtarzalny, to jednak wiele momentów każdego z nas można sprowadzić do liczb i statystyk, okazuje się, że wielu ludzi dotykają te same doświadczenia i dlatego tak łatwo znaleźć pomiędzy nami punkty wspólne. W książce ukazanych jest wiele mechanizmów, dzięki którym możemy w łatwiejszy sposób zrozumieć zachowania i decyzje swoje i otaczających nas ludzi. David Brooks przekonuje nas, że możemy zaprojektować nasze życie i w rezultacie osiągnąć sukces.

„Projekt życie” Davida Brooksa to książka bardzo precyzyjnie zaprojektowana. Autor opowiada historię dwóch osób, jednak robi to w budzący zachwyt sposób. Przechodząc przez życiorysy swoich bohaterów, prezentując ich od momentu poczęcia (a nawet sięgając po historię rodziców),uzmysławia czytelnikowi jak wygląda życie człowieka, gdy spojrzy się na nie z boku i odniesie się każdy jego ruch i wpasuje się jego decyzje, uczucia i działania w naukowe badania na temat ludzkiego mózgu.

Czytając tę książkę, momentami odnosiłam wrażenie, że jesteśmy bardzo prostymi istotami, niemal każde nasze działanie można przewidzieć, każda reakcja jest skutkiem konkretnego wychowania, środowiska, w którym dorastamy, realiów z którymi spotkamy się w codziennym życiu, a także genów. Choć może to być zaskakujące, dużą część życia każdego, pojedynczego człowieka da się sprowadzić do liczb i statystyk.

Brooks zaimponował mi nowatorskością podejścia do człowieka, ukazał go jako istotę przepełnioną wartościami, emocjami, a przy tym udowodnił, że w niektórych kwestiach nasz los jest przesądzony, znaczną częścią naszego życia włada genetyka, że pewne zachowania, pomimo tego że nam wydają się indywidualne i niespotykane, w gruncie rzeczy są charakterystyczne dla dużej grupy osób, lub nawet całej ludzkości. Może więc można zaprojektować sobie życie i w ten sposób osiągnąć szczęście? Polecam!

• Z polecenia Bill Gates
  • EN-pap
  • Kupić

Dodaj cytat z książki Projekt życie

Video

Video