Buddyjski pielgrzym w świątyniach Tybetu

Gonbodżab Cybikow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji literatura podróżnicza
Buddist palomnik u svâtyn' Tibeta
literatura podróżnicza
Eugeniusz Piotr Melech
Rodowody Cywilizacji
lamaizm literatura podróżnicza literatura rosyjska

Ciekawią mnie wierzenie różnych ludów, ale lamaizm i w ogóle Tybet nie stanowią moich zainteresowań. Ponieważ jednak gromadzę serię Ceramowską ("Rodowody cywilizacji", wydawnictwo PIW), sukcesywnie czytam kolejne jej tomy. A ponieważ niedawno skończyłem relację Rericha z podróży po Tybecie, odbytej w latach 20. XX wieku, idąc "za ciosem", sięgnąłem po książkę Cybikowa.
Nie...

Książka bardzo ciekawa, dla osoby obeznanej z tematem byłaby prawdopodobnie cennym źródłem wiedzy o Tybecie z początku XX wieku.
Zawiera duża ilość terminów geograficznych, przyrodniczych, religijnych - czasem podanych w dwóch językach- po mongolsku i tybetańsku.
Duży plus za lokalne podania w odniesieniu do mijanych miejsc (kilka fajnych smaczków poprzeplatanych mitami)....

Książka zawiera wiele informacji i jest kopalnią wiedzy o Tybecie, ale bardzo ciężko mi się ją czytało. Ogromne nagromadzenie nazw, terminów, a także styl pisania sprawiają, że jest to dość ciężka lektura, chociaż o bardzo dużej wartości merytorycznej.

Książka z dużą ilością informacji jak na wydanie z tamtych czasów. Jednak trochę ciężko mi się ją czytało.

• Historia
  • Cywilizacje