Umysł. Krótkie wprowadzenie

978-83-7301-702-3
Jan Karłowski
filozofia umysł

JAKO WPROWADZENIE
Dobry wstępniak dla osób zainteresowanych filozofią umysłu – Searle przystępnie prowadzi czytelnika przez następujące zagadnienia: historia postrzegania umysłu, mind-body problem, intencjonalność, wolna wola czy problem "ja". Wiedza łatwo wchodzi, książka zachęca do własnych przemyśleń. Mnie ubodło trochę uproszczenie idei niektórych filozofów i jedna jedynie wzmianka o panpsychizmie, ale chyba w czasie, kiedy filozof pisał to wprowadzenie, nurt ten nie był zbyt popularny.

JAKO PREZENTACJA POGLĄDÓW SEARLA
Searle nie kryje, że oprócz tego, że stara się stworzyć przekrojowe spojrzenie na problem, szuka odpowiedzi na stawiane przez siebie pytania. To, co mi się spodobało to bezprecedensowe potraktowanie historycznego podziału umysł-ciało (dla Searle'a to po prostu językowy artefakt). Filozof jednocześnie przyznaje, że świadomość jest funkcją ciała, ale inną ontycznie niż jakiekolwiek obiekty w świecie – a zatem zdobył się na coś, na co nie zdobyliby się ani klasyczni dualiści, ani materialiści. Mnie emergentyzm nawet przekonuje.

JAKO WPROWADZENIE

Bardzo dobra rozgrzewka.

Bardzo dobra rozgrzewka.

Bardzo dobra książka. Przystępnie, ale nie banalnie napisane wprowadzenie w jeden z najważniejszych aktualnie obszarów badań filozoficznych (i nie tylko). Wywód Searla jest bardzo uporządkowany, wszelkie stanowiska sporne stara się on przedstawić możliwie wiernie i życzliwie, ale nie waha się też krytykować tego, z czym się nie zgadza. Zawsze jednak wiadomo, kiedy pisze coś od siebie, a kiedy nie. I uczciwie wskazuje na problemy, których sam rozwiązać nie umie - rzadko można się u filozofów spotkać z taką szczerością.
Jeśli kogoś kiedyś nurtował problem świadomości (czym jest, jak funkcjonuje, jak się ma jej istnienie do świata fizycznego),wolnej woli, intencjonalności (czyli tego, że możemy myśleć o obiedzie, Słońcu, przeczytanej wczoraj książce i planach na wakacje i historii starożytnego Egiptu siedząc w fotelu i jakoś prawdziwie się do wszystkiego odnosząc),etc - gorąco polecam.

• Filozofia
  • Kognitywistyka