Umysł. Krótkie wprowadzenie

Okładka książki Umysł. Krótkie wprowadzenie John Rogers Searle
Okładka książki Umysł. Krótkie wprowadzenie
John Rogers Searle Wydawnictwo: Rebis filozofia, etyka
317 str. 5 godz. 17 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Mind
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
317
Czas czytania
5 godz. 17 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7301-702-3
Tłumacz:
Jan Karłowski
Tagi:
filozofia umysł
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
55
6

Na półkach:

JAKO WPROWADZENIE
Dobry wstępniak dla osób zainteresowanych filozofią umysłu – Searle przystępnie prowadzi czytelnika przez następujące zagadnienia: historia postrzegania umysłu, mind-body problem, intencjonalność, wolna wola czy problem "ja". Wiedza łatwo wchodzi, książka zachęca do własnych przemyśleń. Mnie ubodło trochę uproszczenie idei niektórych filozofów i jedna jedynie wzmianka o panpsychizmie, ale chyba w czasie, kiedy filozof pisał to wprowadzenie, nurt ten nie był zbyt popularny.

JAKO PREZENTACJA POGLĄDÓW SEARLA
Searle nie kryje, że oprócz tego, że stara się stworzyć przekrojowe spojrzenie na problem, szuka odpowiedzi na stawiane przez siebie pytania. To, co mi się spodobało to bezprecedensowe potraktowanie historycznego podziału umysł-ciało (dla Searle'a to po prostu językowy artefakt). Filozof jednocześnie przyznaje, że świadomość jest funkcją ciała, ale inną ontycznie niż jakiekolwiek obiekty w świecie – a zatem zdobył się na coś, na co nie zdobyliby się ani klasyczni dualiści, ani materialiści. Mnie emergentyzm nawet przekonuje.

JAKO WPROWADZENIE
Dobry wstępniak dla osób zainteresowanych filozofią umysłu – Searle przystępnie prowadzi czytelnika przez następujące zagadnienia: historia postrzegania umysłu, mind-body problem, intencjonalność, wolna wola czy problem "ja". Wiedza łatwo wchodzi, książka zachęca do własnych przemyśleń. Mnie ubodło trochę uproszczenie idei niektórych filozofów i jedna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
170
28

Na półkach:

Bardzo dobra rozgrzewka.

Bardzo dobra rozgrzewka.

Pokaż mimo to

avatar
550
225

Na półkach: , ,

Bardzo dobra książka. Przystępnie, ale nie banalnie napisane wprowadzenie w jeden z najważniejszych aktualnie obszarów badań filozoficznych (i nie tylko). Wywód Searla jest bardzo uporządkowany, wszelkie stanowiska sporne stara się on przedstawić możliwie wiernie i życzliwie, ale nie waha się też krytykować tego, z czym się nie zgadza. Zawsze jednak wiadomo, kiedy pisze coś od siebie, a kiedy nie. I uczciwie wskazuje na problemy, których sam rozwiązać nie umie - rzadko można się u filozofów spotkać z taką szczerością.
Jeśli kogoś kiedyś nurtował problem świadomości (czym jest, jak funkcjonuje, jak się ma jej istnienie do świata fizycznego),wolnej woli, intencjonalności (czyli tego, że możemy myśleć o obiedzie, Słońcu, przeczytanej wczoraj książce i planach na wakacje i historii starożytnego Egiptu siedząc w fotelu i jakoś prawdziwie się do wszystkiego odnosząc),etc - gorąco polecam.

Bardzo dobra książka. Przystępnie, ale nie banalnie napisane wprowadzenie w jeden z najważniejszych aktualnie obszarów badań filozoficznych (i nie tylko). Wywód Searla jest bardzo uporządkowany, wszelkie stanowiska sporne stara się on przedstawić możliwie wiernie i życzliwie, ale nie waha się też krytykować tego, z czym się nie zgadza. Zawsze jednak wiadomo, kiedy pisze coś...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    78
  • Przeczytane
    44
  • Posiadam
    19
  • Filozofia
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    2
  • Kognitywistyka
    2
  • Kognitywnie
    1
  • 2.1. Pisma filozoficzne
    1
  • Psychologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Umysł. Krótkie wprowadzenie


Podobne książki

Przeczytaj także