O pewności

Über Gewißheit/On Certainty
filozofia, etyka
83-86989-85-8
Wojciech Sady, Małgorzata Sady

Przemyślenia Wittgensteina dotyczące pewności i wątpienia robią wielkie wrażenie dzięki precyzji sformułowań. Nie ma tutaj niepotrzebnego wodolejstwa ani pisania byleby coś napisać. Czytając "O pewności" czułem się jak uczeń, który miał szczęście uczestniczyć w lekcjach najlepszego, w dodatku uniwersalnego nauczyciela. Zostałem przeprowadzony przez kurs logiki przez...

frazy jak diamenty szlifowane w zazębiający się mechanizm rozumowy. Świadomość, że ostatnie akapity pisane w dniach umierania. Kiedy spaceruję z psem po austriackich fortach o nim najpierw myślę, jeden z największych myślicieli ubiegłego wieku, a ta książka (czyli ten "najpóźniejszy" Wittgenstein) m.z. szczyt tych szczytów

Na książkę tę trafiłem w najlepszym momencie swojego życia, w którym mogłem na nią trafić. Targany bowiem jestem podobnymi wątpliwościami co sam autor. Atak Moora na sceptycyzm i jego dowody na istnienie świata były dla mnie zagwozdką od początku mojego życia filozoficznego. Podobnież kwestia wątpienia budziła u mnie poważne wątpliwości. Nie powiem, że po lekturze tej...

Pozycja dla mnie wyjątkowa. Pozwoliła mi ostatecznie uporać się na gruncie logicznym z relatywizmem postmodernizmu. Bardzo warto.

Rozmyślania dotykają bardzo ważnej kwestii – tego, czego możemy być pewni, wiary dzięki której jesteśmy tego pewni, obrazu świata stanowiącego spójny system wierzeń. Ostatecznie pewność dotycząca faktów zakorzeniona jest w naszej wierze co do ich prawdziwości i niepodważalności. Świetna książka, choć wątki się powtarzają, bo jest to pośmiertna publikacja zapisków autora.

Z wielu względów całkiem ciekawa lektura. Po pierwsze "O pewności" to zbiór, którego ostatnie fragmenty Wittgenstein zapisał 2 dni przed śmiercią. Sam temat - zagadnienie wiedzy, pewności, przekonania, etc - wciąż filozoficznie bardzo aktualny. No i wreszcie typowe dla Wittgenstaina perełki-linery jak "505. Zawsze, gdy coś się wie, wie się to z łaski natury."
Warto...

Traktat o bezpodstawności wszystkiego, w co ślepą wierzy większość, a w co ja nigdy uwierzyć nie mogłam musiał mi się spodobać. Wittgenstein jest bardzo specyficzny, wciąż kontrowersyjny i wielu w środowisku filozofów uważa zachwyty nad nim za kiepską modę, ale ja do nich nie należę.

• Filozofia
  • Filozofia
  • 2020
  • Filozofia i okolice
  • Literatura austriacka
  • Przeczytane 2012
więcej mniej

Dodaj cytat z książki O pewności