O pewności

- Kategoria:
- filozofia, etyka
- Tytuł oryginału:
- Über Gewißheit/On Certainty
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo KR
- Data wydania:
- 2001-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2001-01-01
- Liczba stron:
- 159
- Czas czytania
- 2 godz. 39 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8386989858
- Tłumacz:
- Wojciech Sady, Małgorzata Sady
- Tagi:
- pewność wiedza semantyka język słowa wiara George Edward Moore sceptycyzm
W dziele O pewności Wittgenstein omówił słynny artykuł G.E. Moore'a zatytułowany Obrona zdrowego rozsądku. Wittgenstein wykazał, że język kontaktuje się ze światem za pomocą pewnych banalnych, oczywistych zdań, które są bezpodstawne. Zdania te nie są uzasadnione i nie wymagają uzasadnienia; nie ma też żadnego powodu, by w nie wierzyć. Zdań takich jak: „To jest ręka”, „Tu jest biblioteczka” i „To jest krzesło” uczymy się na kolanach rodziców i po prostu nie ma sensu w nie wątpić. Nie możemy uzasadnić twierdzenia „To jest ręka” w sensie, że jest to bezpodstawne przekonanie, przekonanie, które wyznaje się bez żadnych uzasadniających je argumentów. Po prostu nauczono nas nazywać pewne rzeczy rękami, biblioteczkami, krzesłami. Jeśli ktokolwiek w naszym społeczeństwie ma poważne wątpliwości, że to, na czym się siedzi, jest krzesłem, to znaczy, że coś z tą osobą jest nie tak! Uczymy się tych bezpodstawnych przekonań od naszych rodziców we wczesnym dzieciństwie, mając rok lub dwa lata.
Zdaniem Normana Malcolma trudno jest docenić rozmiar bezzasadności naszych najbardziej podstawowych przekonań. Ma on na myśli to, że zbyt wiele rzeczy uważamy za oczywiste (takie jak biblioteczki, ręce lub stoły),trudno nam więc zdać sobie sprawę z tego, że są one „oczywiste” tylko w obrębie formy życia lub kultury, w jakiej wyrośliśmy i wykształciliśmy się.
Bezpodstawność naszych przekonań nigdzie nie jest tak ogromna, jak w obszarze religii. Osoba wierząca wierzy w Boga, ponieważ wychowano ją w środowisku uznającym to przekonanie albo, być może, nawróciła się w późniejszym wieku i pouczono ją, w co wierzy dana grupa religijna. Tak jak uczymy się o stołach lub krzesłach na matczynych kolanach — i te proste stwierdzenia są bezpodstawne — tak też i wiara w Boga (zdaniem zwolenników tego poglądu) nie opiera się na żadnych dowodach czy podstawach. Kształtowani jesteśmy raczej w kierunku danej formy życia. Dlatego też twierdzi się, że wyznawcy religijni tak mocno podkreślają edukację młodych ludzi — chcą oni bowiem, by młodzi podzielali schematy przekonań swoich rodziców. Rodzic-katolik, rodzic-muzułmanin pragnie, by jego dzieci uczęszczały do katolickiej lub muzułmańskiej szkoły, klubu młodzieżowego itd., tak by ich odpowiednio nauczono prawd wiary. Dla antyrealisty kwestia „odpowiedniości” i „prawd wiary” nie jest ustalana poprzez niezależne dociekanie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 177
- 65
- 18
- 16
- 3
- 2
- 2
- 2
- 2
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Wspaniała praca Wittgensteina dotycząca pojęć pewności, wiedzy i wiary. To co przyciąga czytelnika do czytania to zdroworozsądkowe podejście filozofa do sceptycyzmu, świadomy jego limitów i postulujący dosyć pragmatyczne podejście do gier językowych. Lektura charakterystycznie dla uczonego terapeutyczna, wręcz wywołująca katharsis.
Wręcz skłania do zamilknięcia tam gdzie się tylko da i ostrożnego wyrażania poglądów o swojej wiedzy.
Wspaniała praca Wittgensteina dotycząca pojęć pewności, wiedzy i wiary. To co przyciąga czytelnika do czytania to zdroworozsądkowe podejście filozofa do sceptycyzmu, świadomy jego limitów i postulujący dosyć pragmatyczne podejście do gier językowych. Lektura charakterystycznie dla uczonego terapeutyczna, wręcz wywołująca katharsis.
więcej Pokaż mimo toWręcz skłania do zamilknięcia tam gdzie...
Przemyślenia Wittgensteina dotyczące pewności i wątpienia robią wielkie wrażenie dzięki precyzji sformułowań. Nie ma tutaj niepotrzebnego wodolejstwa ani pisania byleby coś napisać. Czytając "O pewności" czułem się jak uczeń, który miał szczęście uczestniczyć w lekcjach najlepszego, w dodatku uniwersalnego nauczyciela. Zostałem przeprowadzony przez kurs logiki przez wykładowcę, który nie tokował przed samym sobą ale czujnie sprawdzał percepcję słuchacza i pomimo, że nauczanie było "zdalne" zarówno w czasie jak i przestrzeni, czułem się potraktowany indywidualnie - w odpowiednim momencie Mistrz doprecyzowywał postawioną tezę, kiedy indziej, zawsze na czas, powtórzył coś, co mogło umknąć. Dygresje były włączane w tok wykładu tak, aby zilustrować dany przykład nie odbiegając przy tym od głównego nurtu. Tak potrafią tylko najwięksi.
Przemyślenia Wittgensteina dotyczące pewności i wątpienia robią wielkie wrażenie dzięki precyzji sformułowań. Nie ma tutaj niepotrzebnego wodolejstwa ani pisania byleby coś napisać. Czytając "O pewności" czułem się jak uczeń, który miał szczęście uczestniczyć w lekcjach najlepszego, w dodatku uniwersalnego nauczyciela. Zostałem przeprowadzony przez kurs logiki przez...
więcej Pokaż mimo tofrazy jak diamenty szlifowane w zazębiający się mechanizm rozumowy. Świadomość, że ostatnie akapity pisane w dniach umierania. Kiedy spaceruję z psem po austriackich fortach o nim najpierw myślę, jeden z największych myślicieli ubiegłego wieku, a ta książka (czyli ten "najpóźniejszy" Wittgenstein) m.z. szczyt tych szczytów
frazy jak diamenty szlifowane w zazębiający się mechanizm rozumowy. Świadomość, że ostatnie akapity pisane w dniach umierania. Kiedy spaceruję z psem po austriackich fortach o nim najpierw myślę, jeden z największych myślicieli ubiegłego wieku, a ta książka (czyli ten "najpóźniejszy" Wittgenstein) m.z. szczyt tych szczytów
Pokaż mimo toPozycja dla mnie wyjątkowa. Pozwoliła mi ostatecznie uporać się na gruncie logicznym z relatywizmem postmodernizmu. Bardzo warto.
Pozycja dla mnie wyjątkowa. Pozwoliła mi ostatecznie uporać się na gruncie logicznym z relatywizmem postmodernizmu. Bardzo warto.
Pokaż mimo toRozmyślania dotykają bardzo ważnej kwestii – tego, czego możemy być pewni, wiary dzięki której jesteśmy tego pewni, obrazu świata stanowiącego spójny system wierzeń. Ostatecznie pewność dotycząca faktów zakorzeniona jest w naszej wierze co do ich prawdziwości i niepodważalności. Świetna książka, choć wątki się powtarzają, bo jest to pośmiertna publikacja zapisków autora.
Rozmyślania dotykają bardzo ważnej kwestii – tego, czego możemy być pewni, wiary dzięki której jesteśmy tego pewni, obrazu świata stanowiącego spójny system wierzeń. Ostatecznie pewność dotycząca faktów zakorzeniona jest w naszej wierze co do ich prawdziwości i niepodważalności. Świetna książka, choć wątki się powtarzają, bo jest to pośmiertna publikacja zapisków autora.
Pokaż mimo toZ wielu względów całkiem ciekawa lektura. Po pierwsze "O pewności" to zbiór, którego ostatnie fragmenty Wittgenstein zapisał 2 dni przed śmiercią. Sam temat - zagadnienie wiedzy, pewności, przekonania, etc - wciąż filozoficznie bardzo aktualny. No i wreszcie typowe dla Wittgenstaina perełki-linery jak "505. Zawsze, gdy coś się wie, wie się to z łaski natury."
Warto poświęcić tej książce kilka wieczorów.
Z wielu względów całkiem ciekawa lektura. Po pierwsze "O pewności" to zbiór, którego ostatnie fragmenty Wittgenstein zapisał 2 dni przed śmiercią. Sam temat - zagadnienie wiedzy, pewności, przekonania, etc - wciąż filozoficznie bardzo aktualny. No i wreszcie typowe dla Wittgenstaina perełki-linery jak "505. Zawsze, gdy coś się wie, wie się to z łaski natury."
więcej Pokaż mimo toWarto...
Traktat o bezpodstawności wszystkiego, w co ślepą wierzy większość, a w co ja nigdy uwierzyć nie mogłam musiał mi się spodobać. Wittgenstein jest bardzo specyficzny, wciąż kontrowersyjny i wielu w środowisku filozofów uważa zachwyty nad nim za kiepską modę, ale ja do nich nie należę.
Traktat o bezpodstawności wszystkiego, w co ślepą wierzy większość, a w co ja nigdy uwierzyć nie mogłam musiał mi się spodobać. Wittgenstein jest bardzo specyficzny, wciąż kontrowersyjny i wielu w środowisku filozofów uważa zachwyty nad nim za kiepską modę, ale ja do nich nie należę.
Pokaż mimo to