Na Gołasa

Książka nie jest biografią Wiesława Gołasa i nie jest też zbiorem anegdot- jest czymś pośrednim. Dość szczegółowo są opisane najmłodsze lata pana Wiesława i początki kariery oraz role teatralne . Wiele się pisze o wybitnej teatralnej roli Papkina , o której nic nie wiedziałam , jak zapewne większość osób znających aktora tylko z ekranu. Dla kontrastu role filmowe i telewizyjne zostały potraktowane po macoszemu. Dosłownie kilka zdań o " Czterech pancernych " , Kabarecie Starszych Panów czy choćby serialu "Kapitan Sowa na tropie". Ten ostatni serial nie był wybitny , ale dzięki niemu uświadomiłam sobie jak świetnym aktorem był Wiesław Gołas - zdecydowanie odstawał na plus od reszty obsady - zaskoczyło mnie to i żeby dowiedzieć się o nim czegoś więcej postanowiłam kupić tę książkę. Rozczarowało mnie zdawkowe potraktowanie kariery filmowej , która teoretycznie powinna być kopalnią anegdot. Tytul książki oraz uśmiechnięte zdjęcie na okładce sugerują , że powinno być lekko i wesoło - nie do końca się to sprawdza. Daję 7 gwiazdek z sympatii dla pana Wiesława chociaż książka wydaje mi się nieco chaotyczna.

Ciężko mi przebrnąć przez tego typu książki, choć z Wiesławem Gołasem znalazłam kilka wspólnych cech....

Warto przeczytac. Sprawnie napisana, interesujaca historia wyjatkowego, polskiego aktora. Kawal historii teatru i kina.

Fantastyczna biografia znakomitego aktora.

Fantastyczna biografia znakomitego aktora.

2037

Lubię tak napisane biografie. Czyta się szybko i z dużą przyjemnością.

Lubię tak napisane biografie. Czyta się szybko i z dużą przyjemnością.

Jeden z najzdolniejszych i najsympatyczniejszych aktorów polskich, Wiesław Gołas, był wielokrotnie namawiany do przeprowadzenia wywiadu-rzeki bądź spisania wspomnień. Odmawiał pisarzom i dziennikarzom. Ostatecznie zapadła dość niefortunna w skutkach decyzja o tym, by autorką książki biograficznej była córka Gołasa. To ogromny błąd, ponieważ już na etapie zadawania pytań nastąpiła pewna cenzura. Niektóre tematy nie zostały w ogóle podjęte, inne zostały omówione po łebkach.
Drażni przede wszystkim narracja i chaos - pani Gołas-Ners pisze o ojcu i dziadkach, a sam aktor - o sobie i rodzicach. Powoduje to np. treść wspomnień o mamie, a zdjęcie podpisane jest "to tata i babcia". Dodatkowo wplecione wspomnienia innych aktorów nie są jakoś wyraźnie oddzielone od wypowiedzi Gołasa, i nie zawsze wiadomo, kto akurat się wypowiada.
Książka na pewno bardzo ogólnikowa - wspomnienia z dzieciństwa, a później przegląd ról teatralnych i filmowych. Oczywiście ulubionych i najbardziej udanych. Nie że oczekiwałem skandali i plotek, ale jakoś brakuje ikry tym wspomnieniom, są jakby odklepane z obowiązku.
Przede wszystkim jest to laurka wystawiona Gołasowi. Nie twierdzę, że mu się nie należy, bo zasłużył na pochwały, ale można to przecież stonować czy zrównoważyć. A tak to jest za mdło: Holoubek wynosi Gołasa pod niebiosa, Zawadzka rozpływa się w zachwytach nad Gołasem, przytoczone fragmenty z gazet robią z niego pół-boga.
Szkoda, bo z samej sympatii do Wiesława Gołasa, skromnego i mądrego człowieka, jakim się wydaje na łamach wywiadu-rzeki, daję 5*. Za formę, popadanie w banał i przesłodzenie, odejmuję pozostałe gwiazdki oceny.

Trochę się rozczarowałam - liczyłam owszem, na wywiad-rzekę, ale taki,który w rezultacie daje pełną, "ogólnożyciową" biografię. W rzeczywistości, poza pierwszymi kilkudziesięcioma stronami, książka dotyczy niemal całkowicie aktywności zawodowej pana Gołasa.

1962

Rozmowa córki, Agnieszki Gołas, ze znakomitym aktorem, wypowiedzi przyjaciół na jego temat i fragmenty z prasy. Do tego wiele zdjęć. To jest to, co lubię najbardziej.

• PRL
  • Biografie