W czasach królestw barbarzyńskich

Okładka książki W czasach królestw barbarzyńskich Pierre Forni, Patrick Périn
Okładka książki W czasach królestw barbarzyńskich
Pierre ForniPatrick Périn Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Tak żyli ludzie albumy
albumy
Tak żyli ludzie
Au temps des royaumes barbares
Wydawnictwo Dolnośląskie
1992-01-01
1992-01-01
Paweł Latko
Europa kultura

Ciekawa pozycja dla dzieci i młodzieży. Sięgnęłam po nią zachęcona pozytywnymi recenzjami, twierdzącymi, że nawet dorosły jest w stanie dzięki lekturze uzupełnić swoją wiedzę. Cóż, po części jest to prawda. Jeśli chodzi o część historyczną, to pewnie byłaby bardziej przyswajalna, gdyby nie forma. Maksymalne skondensowanie dat, nazwisk i nazw sprawia, że po kilku akapitach czytelnik absolutnie się gubi. Trochę pomagają mapy, jednak jest ich zdecydowanie za mało. Za to kiedy autorzy omawiają poszczególne dziedziny życia barbarzyńców, rzeczywiście można nabyć wiedzy. Zarówno o strojach, jak i budowie domów, czy edukacji. Ta wiedza przenika do nas w różnych książkach fantastycznych czy historycznych, jednak tu jest uporządkowana i skatalogowana. I z pewnością zapoznać się z nią warto.

Niezwykle treściwa pozycja. Co więcej jest cała seria napisana według tego wzorca. Konkretne informacje przytaczane w książeczce uzupełnione zostały ciekawymi ilustracjami. Pewnie ciężko by było napisać pracę licencjacką powołując się na tą pozycję, niemniej jest to wartościowy kontent, zwłaszcza dla historycznego laika.

Seria ta jest jak wiadomo przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Albumy te zawierają więc jedynie najważniejsze fakty dotyczące danej epoki i to fakty ujętę w formę łatwą do przyswojenia dla dzieci. Ten tom osobiście uważam jednak za rewelacyjny a wynika to z epoki którą ta mała książeczka opisuje. Wieki ciemne (Czyli okres historyczny od upadku Cesarstwa Rzymskiego do czasów Karola Wielkiego ) są bowiem epoką mało znaną, ze względu na znikomą ilość źródeł jakie wtedy powstały na zachodzie Europy. Epoka ta jest również traktowana po macoszemu przez nauczycieli. Przeciętny Europejczyk ma na temat tej okresu historycznego zerową wiedzę. Podstawowe fakty jakie ta książeczka opisuje na temat tej epoki to i tak więcej niż nawet ludzie wykształceni wiedzą na temat królestw barbarzyńskich.

• Plany biblioteczne
  • Średniowiecze (476 - 1499)
  • Popularno-naukowe
  • historia
  • ▪ Ciekawostki, popularnonaukowe, edukacyjne...
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa

Dodaj cytat z książki W czasach królestw barbarzyńskich