Najnowsze artykuły
Artykuły
Nagroda Nike 2023: Zyta Rudzka laureatkąLubimyCzytać7Artykuły
Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na październik 2023Anna Sierant2017Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: październik 2023Konrad Wrzesiński2Artykuły
Międzynarodowy Dzień Tłumacza – 7 ciekawostek o tłumaczach i tłumaczeniachAnna Sierant92
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Igor Górewicz

Źródło: Archiwum IDG
Znany jako: Igor D. GórewiczZnany jako: Igor D. Górewicz
18
7,5/10
Urodzony: 24.10.1976
Ukończył studia na Uniwersytecie Szczecińskim na kierunku Politologia i Nauki Społeczne w specjalności Politologia. Założyciel i wojewoda szczecińskiej Drużyny Grodu Trzygłowa. Brał udział w kilkudziesięciu produkcjach filmowych i telewizyjnych, w Polsce i zagranicą.
Prowadzi własną działalność gospodarczą, zajmując się odtwórstwem historycznym. Konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk, autor wystaw muzealnych, inicjator i dyrektor artystyczny festiwali historycznych, wydawca książek, komiksów i płyt. Muzyk.https://igorgorewicz.pl
Prowadzi własną działalność gospodarczą, zajmując się odtwórstwem historycznym. Konsultant filmowy i teatralny, reżyser walk, autor wystaw muzealnych, inicjator i dyrektor artystyczny festiwali historycznych, wydawca książek, komiksów i płyt. Muzyk.https://igorgorewicz.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
138 przeczytało książki autora
505 chce przeczytać książki autora
11fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2023
O Słowianach, t. 1: Piastowie, legendy i niewolnicy
Igor Górewicz
Cykl: O Słowianach (tom 1)
8,5 z 2 ocen
10 czytelników 0 opinii
2023

2021
Zeszyty Komiksowe #30: Folklor w komiksie
Igor Górewicz, Dominik Szcześniak
8,0 z 2 ocen
5 czytelników 0 opinii
2021

2019
O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu
Igor Górewicz
7,6 z 31 ocen
85 czytelników 5 opinii
2019

2016
Konungahela 1136. Słowiańska wyprawa
Igor Górewicz, Bartłomiej Baranowski
6,4 z 8 ocen
21 czytelników 3 opinie
2016

2015
Wał Pomorski 1945. Uzbrojenie i wyposażenie walczących formacji
Igor Górewicz, Daniel Iwański
6,0 z 3 ocen
8 czytelników 1 opinia
2015

2009
Neopogaństwo w Polsce, Tom II
Igor Górewicz, Jacek M. Majchrowski
6,8 z 4 ocen
21 czytelników 1 opinia
2009

2009
Gospodarka ludów Morza Bałtyckiego. Starożytność i średniowiecze. Mare Integrans. Studia nad dziejami wybrzeży Morza Bałtyckiego.
Igor Górewicz, Władysław Duczko
8,3 z 7 ocen
27 czytelników 0 opinii
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
O broni Słowian. Na wojnie i w kulturze Igor Górewicz 
8,3

Książka "O broni Słowian" ukazała się drukiem w 2020 roku. Tym razem wydawniczo Triglav wsparło Wydawnictwo Wielkopolskie, być może dla tego, że nie dość, że jest to zdecydowanie najgrubsza książka jaką do tej pory zaproponowali, to jeszcze pierwsza (nie licząc poprzedniej pozycji z serii pt. "O wojownikach Słowian") w twardej oprawie. Jak już przy druku jesteśmy, tutaj również widać znaczną poprawę w jakości papieru. Wątpliwości natomiast dostarcza okładka, szczególnie sposób jej klenia. Mój egzemplarz uległ rozkładowi, niemniej przyznam się bez bicia, że trochę ją wymęczyłam i odwiedziła ze mna kilka miejsc w Polsce i często podróżowała. Jednak do tej pory żadna inna mi się nie podarła! Co do grafiki na froncie, nie jest ona zbytnio przemyślana i estetyczna z powodu "ucięcia" zdjęcia z lewej strony. Wygląda na to, że nie zostało to chyba dogadane z drukarnią i wyszło jak wyszło.
Czym książka różni się od innych publikacji? Przede wszystkim językiem, który momentami jest wręcz prostacki. Czasem też w dość irytujący sposób czyni dygresje i odnosi się do pozycji poprzedniej i mimo tego, że nie jest to wyraźny cykl, to swoją wymową zmusza wręcz czytelnika do przeczytania jej (wspomniana już "O wojownikach Słowian) i to w pierwszej kolejności, inaczej zostawi pewne luki w wiedzy. Gęsto wręcz zdaje się, że autor celowo utrudnia odbiór zamieszczając masowo odsyłacze nie podając kontekstu wypowiedzi. Nie powinno więc się jej rozważać jako autonomiczną pozycję, a kontynuację. Szczęściem to główne i nie tak wielkie zarzuty, z którymi można żyć, a książce nie sposób odmówić rzetelności. Wiedza zawarta na jej kartach poparta jest nie tylko bibliografią, ale również doświadczeniem i praktyką w zakresie użycia szeroko rozumianych militariów, co (choć odrobinę na wyrost) można podciągnąć pod znamiona archeologii doświadczalnej. Treść zadanego tematu jest dość pełna i szczegółowa. Analizowany jest nie tylko materiał archeologiczny, ale również epokowe źródła pisane i ikonograficzne, a nawet doświadczenie własne, szczególnie w walce replikami omawianej broni. Przywołuje również doświadczenia i wypowiedzi sprawnych rzemieślników odtwarzających broń w warunkach i technologiach dostępnych dla omawianego okresu czasu. Dzięki tym składowym dostajemy dość pełen obraz uzupełniony przez szczegółowe analizy i typologię czerpiącą z badaczy naukowych i specjalistów, włączając w to wytwarzanie broni, jej użytkowanie aż po symbolikę dla ówczesnego społeczeństwa, co sprawia, że książka ma wiele walorów patrząc z różnych perspektyw, bez wątpienia jest specjalistyczna i aspiruje do bycia monografią archeologiczną.
Znajdziecie tu więc informacje na temat wszelkiego wyposażenia zbrojnych, od samej broni rozumianej w klasyczny sposób, a więc mieczy, toporów, włóczni, łuków, przez tarcze i odzież ochronną, po wyposażenie jeździeckie. Wszystko okraszone oczywiście bardzo wartościowymi rycinami, głównie pochodzącymi z wykopalisk.
Jest tu jednak wręcz aż za dużo odniesień do odtwórstwa historycznego będącego relatywnie luźno związanego z nauką, nawet jeśli w dużym stopniu na niej bazuje. Książkę przepełnieniają bowiem anegdoty i luźne wskazówki dla odtwórców. Nie jest to jednak "poradnik małego odtwórcy", a pozycja o charakterze historycznym. Wymienione nic nie wnoszą do treści. Czytając publikację o tytule "O broni Słowian na wojnie i w kulturze" gówno mnie interesuje, że polscy rekonstruktorzy za często używają pancerzy lamelkowych.
W części schyłkowej absolutnie rozbroiło mnie to, że autor porównuje Słowian do... diabła. Co prawda stawia ich sobie przeciwstawnie lecz... czart wychodzi w tym porównaniu bardziej sympatycznie. Potwierdza to tylko fakt, że autor literatem raczej nie zostanie.
Książkę wieńczy niezbyt dobrze napisana, lecz bez wątpienia imponująca bibliografia. Dodatkowym atutem jest jej wielojęzyczność. Kolejnym plusem jest fakt, że na końcu znajduje się dodatek z kolorowymi zdjęciami i grafikami (te w treści są czarno-białe). Są tu zdjęcia broni, rekonstruktorów w pełnym rynsztunku bojowym bazującym oczywiście ścisło na wykopaliskach archeologicznych i obecnym stanie wiedzy, jak również absolutnie nic nie wnoszące do treści ilustracje z innych książek autora, których nie zdołał wcisnąć w bibliografię, a bez tego zapewne w poważny sposób jego ego narażone byłoby na uszczerbek, szczególnie że wyjątkowo nie ma jego wizerunku na okładce. Można było je wybrać lepiej.
O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu Igor Górewicz 
7,6

Książka świetna, takiej na polskim rynku brakowało. Zdecydowanie autor zna temat w którym się obraca i potrafi zainteresować odbiorcę. Jedynie do czego mam zastrzeżenie to do grupy docelowej tej książki, trudno mi się domyśleć w jaki target autor celował. Część książki jest napisana jak dla laików, a część(zwłaszcza ta o wikingach) wygląda jak dla osób mocno zaznajomionych z tematem.