Achaja - Tom III

Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Achaja (tom 3) fantastyka, fantasy, science fiction
2012-01-27
2004-12-02
Fabryka Słów
Achaja (tom 3)
fantastyka, fantasy, science fiction
2012-01-27

Ostatni tom Achai jest przeciętny. Powiedziałbym, że wręcz męczący. Achaja jako bohaterka i świat przedstawiony w trylogii mają spory potencjał, ale sama fabuła jest nużąca. Brakuje mi szczegółowych opisów krajobrazów, przemyśleń bohaterów czy zobrazowania kluczowych scen - to co w książka należących do gatunku fantastyki jest niezwykle istotne.
Czekam na mnie cała seria...

Chyba moja ulubiona trylogia. Kiedy ma być śmiesznie - jest (czarny humor wlatuje często i gęsto), kiedy poważnie - jest. Książki są lekki, baaaardzo dobrze napisane, bohaterowie nie podążają aż tak za stereotypami. Jedyny zarzut do ostatniego tomu jaki mam to to, że jest... za krótki. W każdym razie polecam!

Fajnie opisany cały proces tworzenia rewolucji i jej prawdziwych celów. Tylko zmiana ekipy. Strategia podboju itd, zaczerpnięte z historii i bardzo fajnie podane.

Im dalej przestała mnie zachwycać. Pierwszy tom mnie zaintrygował, drugi zdemotywował, natomiast trzeci znudził. Nie wiem czy pierwotnie historia miała inaczej przebiegać czy po prostu ja nie poczułam tej magii. Poza tym mam wrażenie, że trzeci to taki tom trzeba to skończy. Pokończmy wszystkie wątki, nawet jeśli wiąże się jakimiś dziurami czasowymi. Dlatego nie rozumiem...

Niestety najsłabsza z części. Ponad połowa to nudne opisy prowadzenia wojny z domieszką czarnego humoru jak z Wiedźmina czy Monty Pythona. Dochodzą kolejni bohaterowie i jak wcześniej jeden do drugiego jest podobny i wysławia się tak samo, czy to 12-letnia dziewczynka, czy 40-latek, a wszystkie postaci mają mentalność osoby w starszym wieku. Poza Shą i Bei dziewczyny z...

Gwiazdka mniej za końcówkę, która chyba była inspirowana nudą z ostatniej części filmu "Władca Pierścieni".

Dziadostwo.
Niestety nie mogę dać oceny niższej niż 1.

Za dużo wątków militarnych, których nikt nie rozumie. Za krótki i mało satysfakcjonujący epilog.

Powinienem dodać dodatkową sekcję - zamiast do Przeczytanych, trafia do mnie do Porzuconych.
Nawiązując do mojej opinii tomu 2 - miałem nadzieję, że spadek spowodowany jest budowaniem podstaw pod fenomenalny finał. Jednak się przeliczyłem. Zakochałem się w pierwszym tomie i pokładałem nadzieje w wątku z Mereditha, no ale cóż...

Dla każdego fana fantasy, cała seria, to pozycja obowiązkowa, chylę czoło przed autorem.

Dyskusje

11 166