Tajemnica Ołtarza Gandawskiego

Okładka książki Tajemnica Ołtarza Gandawskiego Karl Hammer
Okładka książki Tajemnica Ołtarza Gandawskiego
Karl Hammer Wydawnictwo: Telbit kryminał, sensacja, thriller
418 str. 6 godz. 58 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Satans lied
Wydawnictwo:
Telbit
Data wydania:
2011-11-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-01
Liczba stron:
418
Czas czytania
6 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362252510
Tłumacz:
Dariusz Kopociński
Tagi:
tajemnica hitlerowcy kradzież
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
316
22

Na półkach: , ,

A ja napiszę troszkę przewrotnie.

Naprawde warto. Chociażby tylko po to aby odkryć przede wszystkim samego siebie. Wsłuchać się w siebie. I zapytać się samego siebie: czy wierzę? w co wierzę? i jak wierzę?

Ponieważ lektura tej książki to nie tylko naziści i ich grabieże. Ale przede wszystkim historia o tym jak rodziło się i jak na przestrzeni wieków kształtowało się chrześcijaństwo.

A ja napiszę troszkę przewrotnie.

Naprawde warto. Chociażby tylko po to aby odkryć przede wszystkim samego siebie. Wsłuchać się w siebie. I zapytać się samego siebie: czy wierzę? w co wierzę? i jak wierzę?

Ponieważ lektura tej książki to nie tylko naziści i ich grabieże. Ale przede wszystkim historia o tym jak rodziło się i jak na przestrzeni wieków kształtowało się ...

więcej Pokaż mimo to

avatar
58
39

Na półkach: ,

Pierwsze słowa, jakie cisną mi się na usta po lekturze:
R-E-W-E-L-A-C-J-A

Ogromną zaletą tej książki jest sposób, w jaki została napisana. Zawiera dużą dawkę historii, lecz nie jest to "sucha wiedza". Zaręczam, że nikt nie będzie miał problemów ze zrozumieniem i przyswojeniem kolejnych informacji.

Zasugerowawszy się opisem z okładki, miałam mylne oczekiwania: spodziewałam się tylko lekcji historii o nazistowskich grabieżach dzieł sztuki, w tym tytułowego piętnastowiecznego arcydzieła Huberta i Jana van Eycków, zwanego Ołtarzem Gandawskim. A tym czasem zostałam zabrana w najbardziej ekscytującą podróż po losach i historii chrześcijaństwa, podczas której musiałam przedstawiać dziwny widok: szczęka na podłodze, oczy jak spodki.
Bowiem nie jest to książka tylko o nazistach i ich okultystycznych korzeniach, lecz bardzo blisko obraca się wokół tematyki, z którą zetknęliśmy się przy okazji powieści Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci". Tyle, że to, o czym czytamy w "Tajemnicy Ołtarza Gandawskiego" nie jest fikcją literacką, ani nawet teorią spiskową.

Według zapewnień autora (nie ma powodów by mu nie wierzyć),wszystko opiera się na rozmowach z eks agentem tajnych służb i historykiem sztuki, który tuż po wojnie prowadził śledztwo ws. zagadkowej kradzieży fragmentu nastawy ołtarzowej, znanej jako "Sędziowie Sprawiedliwi". Zaginęła ona w 1934 roku, a jak się okazało, stała się później gorącym przedmiotem pożądania Himmlera. Z jakiego powodu? Szybko okazuje się, że nie chodziło tu o materialną wartość, ani też o walory artystyczne...

Książka "Tajemnice Ołtarza" skupia się na odkrywaniu zagadki arma Christi, czyli narzędzi towarzyszących śmierci Jezusa. Przy okazji, poruszając się po nitce do kłębka, poznajemy wiele innych fascynujących wątków. Czy święty Graal istnieje? Czy Jezus był postacią autentyczną i czy Maria Magdalena była jego żoną? Jak wyglądały początki chrześcijaństwa? Kim naprawdę byli katarzy, templariusze, różokrzyżowcy? Jaką rolę odegrała Joanna D’Arc? I wreszcie: jakież tajemnice kryje to niesamowite dzieło van Eycków, które tuż przed wojną zostało w osobliwy sposób zdekompletowane przez nieznanych sprawców?

Pierwsze słowa, jakie cisną mi się na usta po lekturze:
R-E-W-E-L-A-C-J-A

Ogromną zaletą tej książki jest sposób, w jaki została napisana. Zawiera dużą dawkę historii, lecz nie jest to "sucha wiedza". Zaręczam, że nikt nie będzie miał problemów ze zrozumieniem i przyswojeniem kolejnych informacji.

Zasugerowawszy się opisem z okładki, miałam mylne oczekiwania:...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1390
923

Na półkach: , ,

Karl Hammer jest holenderskim dziennikarzem śledczym, fotografem i pisarzem - autorem dwóch książek podejmujących tematykę grabieży dokonywanych przez nazistów w czasie II wojny światowej.
W "Tajemnicy ołtarza gandawskiego" autor powołuje się na wywiad z niejakim Tomem R. - holenderskim historykiem sztuki, który w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu współpracował z CIA i MI5 uczestnicząc w śledztwie związanym z nazistowskimi kradzieżami dzieł sztuki oraz poszukiwaniu i inwentaryzowaniu skarbów odzyskanych przez aliantów.

Kiedy na terenie rozległych kopalni soli otaczających alpejską wioskę Altaussee, wśród tysięcy zrabowanych przez hitlerowców dzieł sztuki Tom natrafia na fragment słynnego ołtarza van Eycków skradziony z gandawskiej katedry, postanawia poznać bliżej jego niezwykłą historię.
W 1934 roku w katedrze św. Bawona w Gandawie miała miejsce zuchwała kradzież dwóch fragmentów ołtarza "Adoracja Baranka Mistycznego" braci van Eyck. Jeden z nich niebawem został odnaleziony, natomiast drugi, zatytułowany "Sędziowie Sprawiedliwi", zaginął bez śladu. Bezskuteczne okazały się działania nie tylko holenderskiej policji, lecz także hitlerowskich okupantów.
Kiedy w ręce Toma przypadkowo wpadają kopie akt i raportów policyjnych oraz obszerna dokumentacja sporządzona przez Niemców dotycząca poszukiwań zaginionego ołtarza, bardzo szybko odkrywa, że w śledztwo zaangażowany był sam Heinrich Himmler - znany ze swego zainteresowania okultyzmem i mistycyzmem. Sugeruje to, że skradzione malowidło przedstawiało nie tylko wielką wartość artystyczną, lecz zawierało utajnione wskazówki dotyczące miejsca ukrycia "arma Christi", broni Chrystusa, która umożliwiłaby objęcie władzy nad światem. Jednak aby odczytać ukryte przesłanie, dzieło van Eycków musi być kompletne.
Tom analizuje dostępną dokumentację, materiały źródłowe i przekazy historyczne związane z początkami chrześcijaństwa, podróżuje po świecie śladem swych odkryć, bada okoliczności powstania ołtarza oraz jego bogatą symbolikę - aż wreszcie wpada na nowy, zaskakujący trop...

"Tajemnica ołtarza gandawskiego", choć tematyką nawiązuje do "Kodu Leonarda da Vinci" Dana Browna, zasadniczo się odeń różni. Hammer podchodzi do rzeczy w sposób bardziej naukowy unikając taniej sensacji i krzykliwych spekulacji. Przytacza udokumentowane fakty historyczne oraz rzetelne wnioski z pogranicza nauki, religii i historii, które w znaczący sposób czynią opowieść bardziej wiarygodną i nie mniej intrygującą, niż sensacyjna proza Dana Browna. Dodatkowym atutem jest fachowa i niezwykle sugestywna, a przy tym wielowymiarowa analiza ołtarza gandawskiego oraz jego rozlicznej symboliki, przeprowadzona w sposób bardzo przystępny, zdolny zaintrygować nawet laika.
Czytelnik zainteresowany historią II wojny światowej także znajdzie tu coś dla siebie. Kwestia zrabowanych przez nazistów dzieł sztuki do dziś rozpala emocje i pobudza masową wyobraźnię, warto więc przyjrzeć się jej od podszewki.
Również zwolennicy teorii spiskowych znajdą tu wiele ciekawostek i hipotez dotyczących losów Jezusa, jego ewentualnych potomków oraz relikwii, którym niejeden raz w dziejach świata przypisywano nadzwyczajne moce.

Gorąco polecam "Tajemnicę ołtarza gandawskiego" szczególnie miłośnikom historii i pasjonatom niewyjaśnionych zagadek przeszłości. Książkę Karla Hammera czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną, w dodatku wspaniale i rzetelnie udokumentowaną, co poświadcza jej wartość historyczną. Taka mieszanka to wyjątkowo atrakcyjna pozycja, która z pewnością usatysfakcjonuje nawet bardziej wymagających czytelników. Zapraszam do lektury!

Karl Hammer jest holenderskim dziennikarzem śledczym, fotografem i pisarzem - autorem dwóch książek podejmujących tematykę grabieży dokonywanych przez nazistów w czasie II wojny światowej.
W "Tajemnicy ołtarza gandawskiego" autor powołuje się na wywiad z niejakim Tomem R. - holenderskim historykiem sztuki, który w czasie wojny i tuż po jej zakończeniu współpracował z CIA i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1263
160

Na półkach:

W 1934 roku miało miejsce włamanie do katedry św. Bawona w Gandawie. Złodzieje wynieśli ze świątyni dwa fragmenty ołtarza, a mianowicie tablicę z wizerunkiem św. Jana Chrzciciela oraz tzw. "Sędziów sprawiedliwych". Pierwszy fragment został dosyć szybko odnaleziony, natomiast drugi bezpowrotnie zaginął. Autorami tego średniowiecznego arcydzieła sztuki sakralnej byli bracia Hubert i Jan van Eyck.
Przez długi czas policja holenderska starała się odnaleźć zaginione dzieło sztuki, jednak bezskutecznie. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu przez hitlerowców Holandii w maju 1940 roku odnalezienie skradzionego obrazu stało się celem policji niemieckiej, której również nie udało się przybliżyć do rozwiązania zagadkowego zniknięcia fragmentu ołtarza. Na dzień dzisiejszy w miejscu utraconego oryginału znajduje się jego kopia wykonana na podstawie zachowanych zdjęć w 1945 roku.


Karl Hammer to holenderski fotograf, dziennikarz śledczy i pisarz. Początkowo pracował jako prezenter telewizyjny i radiowy, a po zakończeniu kariery zajął się działalnością charytatywną. Jest autorem dwóch książek dotyczących okresu II wojny światowej w których podejmuje tematykę grabieży dokonywanych przez nazistów.
Pisząc "Tajemnicę Ołtarza Gandawskiego" powołał się autor na rozmowę z byłym agentem służb specjalnych Tomem R., który będąc z wykształcenia historykiem sztuki został zatrudniony po zakończeniu wojny przy poszukiwaniu i inwentaryzacji dzieł sztuki zagrabionych przez Niemców. Wypełniając swoje obowiązki zawodowe natrafił Tom R. na obszerną dokumentację dotyczącą poszukiwań zaginionych "Sędziów"- zarówno kopie akt policyjnych sprzed wojny jak i te sporządzone przez Niemców. Wynikało z nich, że jedną z zaangażowanych w to dochodzenie osób był twórca SS i Gestapo Heinrich Himmler, znany ze swoich zainteresowań mistycyzmem i okultyzmem. Ten fakt w połączeniu ze znacznymi środkami wyłożonymi na poszukiwania sugerował, że zaginiony obraz miał znaczenie nie tylko artystyczne - Ołtarz Gandawski mógł być rodzajem zaszyfrowanej wiadomości na temat miejsca ukrycia najbardziej znanej z relikwii związanych z Jezusem - legendarnego Świętego Graala. Ale aby odczytać ukryty przekaz potrzebna była całość dzieła van Eycków.
Tom starał się skontaktować z osobami prowadzącymi dochodzenie (co było poważnie utrudnione w powojennej rzeczywistości) a następnie sam podążył śladami, które udało mu się odkryć - podróżował m.in. do Ziemi Świętej, Włoch i Francji. Analizując znalezioną dokumentację oraz przeszukując materiały źródłowe dotyczące początków chrześcijaństwa udało mu się znaleźć nowy, obiecujący trop...

Praca Hammera nie jest w żadnym wypadku sensacją w stylu "Kodu Leonarda da Vinci" D. Browna a Tom R. nie jest kolejnym wcieleniem profesora Langdona, chociaż tematyka obu książek jest bardzo podobna. "Tajemnica Ołtarza Gandawskiego" to pozycja zbliżona do literatury popularnonaukowej - autor zamieścił w niej mnóstwo wiadomości z religii i historii a także dogłębną analizę samego ołtarza. Dodam, że zrobił to w bardzo przystępny sposób tak, iż tekst jest zrozumiały nawet dla laika.

Książka ma jeden zasadniczy minus - przy tak dokładnej analizie poszczególnych części ołtarza przydałyby się fotografie z którymi można by skonfrontować opis. Jest co prawda kilka zdjęć, ale są niewielkie i niezbyt wyraźne - chcąc obejrzeć jakiś detal musiałam posiłkować się internetem.

"Tajemnica Ołtarza Gandawskiego" to lektura dla zainteresowanych tematem, powinna przypaść również do gustu fanom Browna i jemu podobnych. Natomiast jeśli ktoś nie lubi historii lepiej niech sobie te książkę daruje...

W 1934 roku miało miejsce włamanie do katedry św. Bawona w Gandawie. Złodzieje wynieśli ze świątyni dwa fragmenty ołtarza, a mianowicie tablicę z wizerunkiem św. Jana Chrzciciela oraz tzw. "Sędziów sprawiedliwych". Pierwszy fragment został dosyć szybko odnaleziony, natomiast drugi bezpowrotnie zaginął. Autorami tego średniowiecznego arcydzieła sztuki sakralnej byli bracia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    39
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    13
  • Thriller/sensacja/kryminał
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2014
    2
  • Biblioteka
    1
  • Tajne zakony
    1
  • E-book
    1
  • Posiadam - jeszcze nie przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tajemnica Ołtarza Gandawskiego


Podobne książki

Przeczytaj także