Błąd komisarza Palmu

Okładka książki Błąd komisarza Palmu Mika Waltari
Okładka książki Błąd komisarza Palmu
Mika Waltari Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Komisarz Palmu (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Palmu (tom 2)
Komisario Palmun erehdys
Wydawnictwo Literackie
2011-11-01
2011-11-01
Sebastian Musielak
Skandynawia kryminał literatura fińska

Myślę, że każdy fan Agatha Christie powinien poznać komisarza Palmu. Polecam :)

Myślę, że każdy fan Agatha Christie powinien poznać komisarza Palmu. Polecam :)

Gdy zobaczyłem, co napisał twórca epopei o „Egipcjaninie Sinuhe” byłem bardzo zaskoczony. Mika Waltari jako autor kryminału. I to takiego, który nie kojarzy się z autorami skandynawskimi (gwoli prawdy – Finlandia nie lezy zresztą na półwyspie Skandynawskim i wraz z leżącymi na nim państwami należy do krajów nordyckich).
Zamiast przemocy, brutalności, narkotyków czy zorganizowanych gangów mamy do czynienia ze śledztwem a la Hercules Poirot, tyle że w jeszcze zimniejszej i mrocznej scenerii. Ale za to ociepla ją postać komisarza i jego asystenta oraz członków rodziny, do której należy ofiara. Chociaż komisarzowi daleko do wiedzy i obycia bohatera książek Agathy Christie. A i charakter ma znacznie trudniejszy i nie łatwo go czytelnikowi polubić. Mimo to jest profesjonalny i skuteczny w charakterystyczny, staroświecki sposób.
Aczkolwiek nie jest to czysta rozrywka logiczna a la Sherlock Holmes, ani też pozycja mocno zakotwiczona w lokalnym środowisku (tu – fińskim czy też fińsko-szwedzkim) to jednak czyta się dobrze i autor potrafi zaskakiwać. Może nie bardzo, ale trochę.
Ciekawy kryminał retro, ale Mika Waltari był znacznie lepszym autorem powieści historycznych.

Zamiast przemocy, brutalności, narkotyków czy...

Kryminał retro z niejedną iskierką humoru. Niepowtarzalny urok kindrsztuby minionych lat, krygujących się panienek i honorowych dżentelmenów. Fiński Scherlock z rozkosznie prostolinijnym Watsonem, w wersji lepszej zarówno od pierwowzoru, jak poprzedniego tomu.

"Bład..." podobał mi się chyba nawet bardziej niż pierwsza część. Klasyczna konstrukcja, nieco w klimacie Agathy Christie. Świetnie się czyta, i jest to takie staroświecko urocze. Do tego humor i bardzo ładne tłumaczenie.

Bardzo chciałam przeczytać całą serię kryminalną tego autora. Mika Waltari raczej nie kojarzy się z kryminałami. A tu - niespodzianka.
Akurat Błąd Komisarza Palmu opiera się raczej na naiwności jego asystenta i za mało jest regionalizmów, jednakże książkę czyta się bardzo przyjemnie.
Za mało regionalizmów oznacza dla mnie, że nie jest to Donna Leon (której książki aż kipią Wenecją i trup poniewiera się gdzieś obok). Pierwsza książka z serii (Kto zabił panią Skof) zrobiła na mnie większe wrażenie i co więcej, widać tam było miasto. Tu akcja toczy się właściwie w domu.
Nie oznacza to jednak, że jest to lepsze / gorsze. Ja spodziewałam się czego innego, ale to tylko moje oczekiwanie i wymysły. :)
Bardzo ładnie poprowadzone dochodzenie, nic nie wiadomo aż do końca, choć fakty i sugestie podane są na talerzu niejako od początku.

Poza tym, ja naprawdę lubię, kiedy kryminały zmuszają do myślenia i dedukcji, a nie są przepełnione krwią, flakami i brutalnością. I dlatego musze jeszcze znaleźć trzecią część KOmisarza Palmu.

Taki starego typu kryminał, coś a'la Agata Christie. Jednak mnie tak nie urzekł, ot do przeczytania, wyrobienia sobie opinii. I taka refleksja - co to też te skandynawskie kryminały porobiły z człowiekiem...? Kręci to taki nosem, wybrzydza, wymyśla. A to w sumie fajna książka, z intrygą, z ciekawymi bohaterami, z fajną zagadką kryminalną...

Mika Waltari w „Błędzie komisarza Palmu”nawiązuje do twórczości klasyków kryminału: Agathy Christie i Artura Conana Doyle'a. Fabuła powieści nie jest skomplikowana: trup, którego znajduje lokaj, hermetycznie zamknięty krąg podejrzanych, składających fałszywe zeznania, ponieważ każdy z nich ma coś do ukrycia i Komisarz Palmu, as helsińskiej policji, rozwiązujący tajemnice zabójstwa, w czym pomaga mu asystent, który przede wszystkim obserwuje przebieg wydarzeń, by spisać całą historię i wydać nowa książkę. Ich relacje można porównać do duetu Sherlock Holmes – doktor Watson, chociaż zestaw Herkules Poirot – Arthur Hastings również jest adekwatny.
W kryminale Miki Waltariego nie znajdziemy opisu scen okrutnych i wyrachowanych morderstw. Szczątkowe również są informacje o obyczajowości, kulturze, topografii ówczesnych Helsinek. Większość uwagi autor skupia na prowadzeniu śledztwa.
Komisarz Palmu z jednej strony bywa nieznośny, złośliwy, zarozumiały. Potrafi bez skrupułów przywłaszczyć sobie skrzynkę cygar lub nakłonić innych do płacenia za niego rachunków. Palmu jest ignorantem jeśli chodzi o używanie wyrazów obcych. Natomiast z drugiej strony jest wnikliwym psychologiem, świetnym śledczym. Bystrość jego umysłu i inteligencja pozwala mu zauważyć kolejne szczegóły, które umykają innym oraz sprawnie je połączyć, co niezawodnie prowadzi do odnalezienia mordercy. Komisarzowi Palmu udaje się rozwiązać kryminalną zagadkę w ciągu dwóch dni.
Mika Waltari buduje fabułę posługując się głównie dialogami, gęsto zabarwionymi komizmem słownym. Oczywiście w powieści nie brakuje zabawnych sytuacji oraz tragikomicznych postaci.
Kryminał polecam miłośnikom Agathy Christie, Artura Conan Doyle'a czy Georges'a Simenona.

Druga część wciągnęła mnie tak samo jak pierwsza. Normalnie jestem w stanie pokusić się o stwierdzenie, że jest to powieść na poziomie kryminałów Christie i w pełni zdaję sobie sprawę jak wielką wagę ma to stwierdzenie. Po prostu cudo - pierwsze skrzypce gra zagadka, nie żadna sensacja, jakiś romans, czy wielkie dramaty bohaterów z przeszłości. Po prostu mamy trupa oraz grono podejrzanych i należy rozwikłać który z nich jest mordercą. Ma to delikatny retro klimat, w końcu to nie jest już najnowsza powieść, ale też i za to ją kocham. Jakaż szkoda, że została mi już tylko jedna część do przeczytania...

Druga część przygód komisarza Palmu ponownie przenosi nas do Helsinek lat '60 XX wieku (albo w pobliże). Tym razem zagadka i atmosfera zbliżona jest do klasyki kryminałów, rodem z powieści Agathy Christie. Mamy więc willę, wyższe (finansowe) sfery, i grupę powiązanych ze sobą osób, które w większości łżą komisarzowi jak najęte. Wszystko to opisane jest (jak w pierwszej części) z pozycji trochę naiwnego i słabo kojarzącego pomocnika komisarza Palmu. Nie do końca wciągnęły mnie tym razem rozważania komisarza i zabrakło szerszego spojrzenia na "wyższe" sfery, poza konstatacją, że każdy geniusz (choćby finansowy) musie mieć w sobie coś z szaleńca...

1959

Bardzo przyjemny kryminał retro, w którym autor z humorem wykreował postać komisarza Palmu, z helsińskiej policji.
Jego asystentem jest Toivo Virta, który jest jednocześnie narratorem zdarzeń.
Komisarz Palmu, przypomina mi Herculesa Poirot`a, choć o innej posturze i kulturze.
Postawny, słabo oczytany (często asystent wstydzi się za niego),gburowaty i rubaszny, potrafiący przybrać pozę niewiniątka a jak trzeba nawet wyrachowany - to mimo wszystko doskonały policjant, do którego czujemy sympatię.
Mówiąc o sobie, jako o słabo opłacanym urzędniku państwowym, często pozwala sobie na prywatę i zachowania niekonwencjonalne.
Kryminał o komisarzu Fransie Palmu to taka miła i lekka odskocznia od wybitnych dzieł Miki Waltariego. Polecam.

Jego asystentem jest Toivo Virta, który jest jednocześnie narratorem zdarzeń.

• Kryminał
  • Literatura fińska