Smak ryzyka

Okładka książki Smak ryzyka
James Jones Wydawnictwo: Da Capo Seria: Crime Classic kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
1992-01-01
Robert Ginalski
detektyw Grecja

więcej Więcej

Uwielbiam kryminały i ten też przeczytałam z przyjemnością. Szybka akcje, zaskakujące zwroty akcji, piękne kobiety, narkotyki, pościgi, bijatyki - wszystko jest na swoim miejscu!

Kryminał. Miłe czytadło.

Po lekturze innych książek Jamesa Jonesa ta książka wydaje się nie trzymać poziomu, zwłaszcza w porównaniu do „Stąd do wieczności”. Jest to kryminał zawierający opisy bójek, specyficznych relacji z kobietami, oczywiście są tu też morderstwa i narkotyki, czyli klasycznie. Książka jakoś nie porywa, ale jej dość wartka akcja i postać głównego bohatera sprawia, że czyta się...

Wpadła mi do ręki przypadkowo, tuż przed wyjazdem na wakacje.
Ciekawy kryminał, dość szybka akcja, zmieniające się wątki co do podejrzanych i pełne zaskoczenie czytelnika na koniec. Kłamstwa, narkotyki, morderstwa, znajdziesz tu wszystko czego oczekujesz w kryminale. Pozostaje u mnie jednak małe ale. Jak nie masz nic innego pod ręką to przeczytasz.

Czytając kryminały tego typu myślisz sobie: "Jak to klawo być prywatnym detektywem." Niewątpliwie "Smak Ryzyka" jest bardzo przyjemną lekturą. Bohater może budzić sympatie, a jego niespodziewane śledztwo, rozkręcające się z każdym kolejnym rozdziałem, ewidentnie wciąga. Słoneczna Grecja została przedstawiona w tej książce naprawdę smakowicie, a opisy różnych warstw...

Pamiętam, że kiedy przeczytałem tę szmirę, to sprawdzałem, czy ten James Jones, to aby na pewno ten sam James Jones od "Cienkiej czerwonej linii". We wszystkich źródłach podają, że ten sam, ale jak wiadomo media często kłamią. Muszą kłamać, bo to nie może być ten sam autor. Ja w to nie uwierzę. Naprawdę szkoda czasu.

Znając sztandarowe pozycje Jonesa nie spodziewałem się tak "klasycznego" kryminału(nawet mimo klasycznie koszmarnej okładki). Nie jest to rzecz wybitna ale wciąż warta lektury, chociażby ze względu atmosferę greckich wysp. Duży plus również za postać głównego bohatera.

Książka niestety nie jest w moim guście. Wiele razy próbowałam od nowa wczuć się w klimat panujący w powieści, jednak nie udało mi się. Nie zachęciła mnie w żaden sposób, aby sięgnąć do kolejnych książek tego autora.

Znakomita powieść detektywistyczna, a przy tym odtrutka na lewackich bohaterów feministycznych powieści kryminalnych w typie S. Larrsona. Lobo Davies jest facetem z krwi i kości. Ufa sobie i wierzy w sprawiedliwość. Jest przy tym odważny i zmęczony jak bohater Chandlera. Kryminał noir w nowoczesnym wydaniu, w otoczeniu greckich ośrodków wypoczynkowych. Mieszanka nie tylko...

Bardzo dobry kryminał. Mocna, męska książka jak to zazwyczaj u Jonesa. Barwne opisy bójek, ciekawe relacje z kobietami i interesujący bohater, który ciągle nalewa sobie "szklaneczkę szkockiej", co po zakończeniu lektury w ramach podsumowania również uczyniłem:)

• Kryminał
  • Literatura amerykańska
  • POSIADAM
  • W cynamonowej biblioteczce :)
  • L. amerykańska