Okrutne morze

Bellona
2017-05-25
1957-01-01
Maria Boduszyńska-Borowikowa

Porywająca powieść. Czułam, że również jestem na okrutnym morzu. Polubiłam i zżyłam się z bohaterami książki, razem z nimi czułam napięcie, gniew, czy smak zwycięstwa.

Autentyczny i surowy obraz bitwy o Atlantyk. Opis zatonięcia pierwszej fregaty "Compas Rose" zostaje na długo w pamięci.

Znakomity "Okręt" z jednej strony, doskonałe "Okrutne morze" z drugiej. Co tu więcej dodawać ...

bardzo dobrze się czyta - czuć wiedzę autora o opisywanej tematyce, opisy świetnie wprowadzają w nastrój, a pod koniec faktycznie czuje się pewien dekadentyzm. Nie jest to łatwa lektura, gdzie wszystko zawsze kończy się dobrze - dlatego lepiej opisuje przeżycia marynarzy. Gorąco polecam

Fascynowała mnie ta książka, gdy byłem nastolatkiem - miałem wtedy fazę na tematy marynistyczne, zwłaszcza bitwy morskie.

Z perspektywy tych 40 lat dostrzegam inną, wtedy może dla mnie mniej oczywistą wartość - los konkretnego człowieka wrzuconego w dwa straszne żywioły: wojnę i morze.

I teraz dopiero widzę, jaka to była humanistyczna lektura, bez zadęcia, cierpiętnictwa i tej najbardziej przeklętej bohaterszczyzny. Nie, to po prostu zwykli ludzie w skrajnej sytuacji czynią to, co trzeba czynić. W tym sensie to bardzo conradowska powieść.

Szkoda mi tylko jednego: że o ile się nie mylę, nikt już tego nie czyta....

I teraz dopiero widzę, jaka to była humanistyczna lektura, bez zadęcia,...

Rewelacyjna książka, opisująca walkę załogi brytyjskiej korwety podczas Bitwy o Atlantyk. Konflikt może trochę u nas zapomniany, ale pełen poświęcenia, zaangażowania zarówno walczących na okrętach, jak i marynarzy na chronionych statkach handlowych.
Nie ma tu ruchów wojsk, wielkich bitew morskich, narad admirałów w sztabach Admiralicji, intryg szpiegowskich Pokazano raczej codzienną służbę, męczącą, ryzykowną, z goryczą niepowodzeń - gdy liczba zatopionych okrętów podwodnych wroga jest tak straszliwie niewielka. Jest pewien upór, dążenie do celu, mimo tego braku osiągnięć.
To nie morze jest tu okrutne, ale czający się w jego otchłani niewidoczny wróg. Mimo to, wroga nie widać, a krótki sygnał na asdiku jakże często zanika, pozostawiając tylko falującą wodę.
To, co najbardziej mnie uderzyło, to to, jak różne są postacie. Z jednej strony każdy z nich ma imię i nazwisko, ma swoje motywacje, jest bohaterem, ale i tchórzem. Autor nikogo nie ocenia, ale nie pozwala przywiązać się także do tych dobrych. W pewnym momencie ktoś zginie - czy na morzu w trakcie służby, czy w czasie nalotu na urlopie. Tak pewnie wyglądała ta wojna - po prostu zapomnieć, żyć dalej, wykonywać wciąż swoje obowiązki.
Wydaje mi się, że odtworzenie tego klimatu to największa siła książki.
Choć to książka marynistyczna i wojenna, myślę, że każdy może dać jej szansę. Polecam.

Genialna książka. Bardzo obrazowo pokazana groza, ale i trochę romantyzm bitwy o Atlantyk. Dzięki niej zainteresowałem się tym chyba mało znanym u nas teatrem wojny. Wciąga, czyta ją się z zapartym tchem, a moment przełomowy dla pierwszej częsci (bez zdradzania jaki) uderza z taką siłą, że dosłownie mrozi krew w żyłach. Jedna z lepszych wojennych książek jakie czytałem.
Ale gdzie tu geniusz? Pierwsza część, mała korweta, gdzie kapitan (a więc i czytelnik) zna wszystkich marynarzy, ich życie prywatne, problemy i dylematy. Cześć druga, po awansie kapitana, duża korweta, gdzie już nie ma miejsca na indywidualności - jest zarządzanie systemami i procesami, a pojedynczy ludzie z poziomu dowódcy nawet nie są dostrzegani. Uderzający kontrast. Z tego powodu powinna to być obowiązkowa lektura na studiach menedżerskich.

Ale...

Moim zdaniem jedna z najlepszych powieści wojenno-morskich, taka w "starym stylu", bez wielkiego patosu ale niesamowicie prawdziwa, pełna różnych postaci prawych i podłych, odważnych i tych, którzy się załamali/poddali, właściwie wszystkie odcienie ludzkich osobowości. Postacie odmalowane jak żywe, prawdziwe, może dlatego, że autor pływał na korwetach i fregatach Royal Navy i poznał to życie z własnego doświadczenia. Napisano powieść w 1951 orku, uważam, że zachowała swoją "świeżość". W Polsce wydana pierwszy raz przez MON w 1988, wtedy udało mi się ją przeczytać, w zeszłym roku wróciłem do niej i ... dalej świetnie. Doskonałe tłumaczenie, wykorzystano jako konsultanta zawodowego marynarza, stąd nie ma błędów w używanej terminologii. Nakręcono film w oparciu o książkę.

Książka fajna. Jest w niej wiele wątków. Momentami bardzo wciągająca. Godna polecenia.

Klasyka literatury marynistycznej najwyższych lotów

Klasyka literatury marynistycznej najwyższych lotów

• II wojna światowa
  • Marynistyka
  • Beletrystyka

Dodaj cytat z książki Okrutne morze