Quo vadis

1986-01-01
Quo Vadis Henryk Sienkiewicz

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Hmmm z czego by tu zacząć ))
Petroniusz jest główną figurą w tej spaniałej książce. Tak tak ! Jest doskonały w swoim rodzaju a zwłaszcza jego list do nerona. Uważam, że same teksty Petroniusza zrobiły tą książkę. On jest głównym bohaterem chociaż może Sienkiewicz chciał, aby osią książki była miłość i sama fabuła. Jednak charyzma arbitra elegancji zaćmiewa resztę. Cała reszta jest absurdalna i gdzie nigdzie dyktowana katolickim wychowaniem Sienkiewicza.
P.S. fragment z listu ;
"...Ale kaleczyć sobie uszy jeszcze przez lata całe twoim śpiewem, widzieć twe domicjuszowskie cienkie nogi, miotane tańcem pirrejskim, słuchać twej gry, twej deklamacji i twoich poematów, biedny poeto z przedmieścia, oto co przewyższyło moje siły i wzbudziło do śmierci ochotę ... Wycie Cerbera, mój miły, choćby do twego śpiewu podobne ...Bądź zdrów, lecz nie śpiewaj, zabijaj, lecz nie pisz wierszy, truj, lecz nie tańcz, podpalaj, lecz nie graj na cytrze, tego ci życzy i tę ostatnią przyjacielską radę posyła ci Arbiter elegantiae."

Hmmm z czego by tu zacząć ))

Jest co prawda długa, aczkolwiek zawiera wątek miłosny( którego nie mogę zdradzić, wiadomo z jakich powodów), jest też ciekawa, zawiera przeplatający wątek historyczny odnośnie starożytnego Rzymu oraz początków chrześcijaństwa, przyjazna dla oka.
Gorąco polecam i zachęcam do przeczytania, pozdrawiam serdecznie.

Gorąco polecam i zachęcam do przeczytania, pozdrawiam serdecznie.

Ciężko mi ocenić tą książkę, ponieważ trudno mi patrzeć na nią jako normalną powieść, a nie lekturę. Uważam że czytanie tego w podstawówce z jednej strony ma sens (autor, Nagroda Nobla, wątek chcrzescijanizmu), ale z drugiej niezbyt (zapędy męskich bohaterów, przedmiotowe traktowanie kobiet...).
Pomimo tego wahałam się między 5☆ a 6☆, bo wszyscy uczniowie na to narzekają itd, a nie była to tak źle jak mogło.

Pomimo tego wahałam się między 5☆ a 6☆, bo wszyscy uczniowie na to narzekają...

2010
1953

Mój faworyt wśród Sienkiewiczowych powieści, historia która nie raz mnie urzekła.

książka najpierw była trudna do zniesienia ale od 250 strony to jest najlepsze. Szczególnie z listem Petroniusza do Nerona

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie nie powinna być to lektura szkolna. A postać Marka Winicjusza jest okropnie napisana, tak samo zresztą jak Ligii. To już drugoplanowe postaci są ciekawsze.

2027

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Zaliczany do klasyki utwór Sienkiewicza. Przybliża nam początki chrześcijaństwa w Rzymie. Ciekawa pozycja z wątkiem historycznym, religijnym i miłosnym.

Na półkach: , , , , ,

Z ogromną przyjemnością wracam do lektury takich utworów, książek, które należą do kanonu pisarskich arcydzieł. Zestawienie książek które przygotowałem kilka lat temu, zawiera ponad trzysta tytułów, wśród nich także twórczość naszego Noblisty.
Losy bohaterów umiejętnie wplecione w okres panowania Ahenobarbusa, cesarza szaleńca, zwyrodnialca, czas trudny ze względu na zaostrzenie także polityki wobec mniejszości religijnych, chodzi oczywiście o chrześcijan.
Zbrodnie popełniane przez Nerona były czymś normalnym, zachowania w pełni akceptowane przez ówczesne władze Rzymu, przykład zabójstwa Brytanika i Agrypiny. Układ sił politycznych byłby zupełnie inny, gdyby nie śmierć prefekta pretorianów Burrusa, w powieści brak odniesienia, i obsady wolnego stanowiska przez Feniusza Rufusa i znanego nam okrutnego Ofoniusza Tygellinusa.
Nawiązań historycznych jest więcej, przykład osoby Gajusza Petroniusza, który w chwili swojej śmierci publikuje zapis wszystkich zbrodni Nerona.
Absolutnie wyjątkowa i wspaniała, gorąco polecam.

To jednak jest niesamowita książka. Inteligentne dialogi, sposób przedstawienia świata i postaci. Jak dla mnie to jest prawdziwe arcydzieło. Z wiekiem dojrzałam do tej książki i potrafiłam więcej z niej wyciągnąć. Jeśli ktoś jest wierzący to może z niej jeszcze więcej wyciągnąć.

Na półkach: , , , ,

Ta książka jest okropna. Strasznie się wynudziłam i nie polecam jej nikomu. Jedyna gorsza książka jaką przeczytałam to ,, W pustyni i w puszczy".