Opowiadania

literatura piękna
2009-01-01
Patryk Dobrowolski, Bolesław Leśmian, Maurycy Kulak
Złota Seria

W moim przekonaniu prekursor horroru, fantasy, literatury gotyckiej i mixu tych gatunków. Kojarzy mi się współcześnie z Koontzem. Lubię takie klimaty!

Mroczne i pełne melancholii nowele autorstwa Poe to niezła gratka i lektura obowiązkowa dla miłośników gatunku. Lektura idealna na listopadowe wieczory.

Prawdziwy mistrz grozy!! Pamiętam jak się bałem podczas czytania 'Zagłady domu Usherów' Dla wszystkich miłośników horrorów.

Ocenianie tak wspaniałego autora opowiadań byłoby haniebne dla mej osoby. Składam pokłony jego osobie, i tylko żałować, że spod jego reki nie wyjdzie więcej tak wspaniałych rzeczy

1937

Na półkach: , , , , ,

Wielki Edgar Allan Poe, a ja daję jego opowiadaniom ocenę 'dobrą'? Jakim prawem? Inaczej po prostu nie mogę.
Doceniam tego pisarza głównie za poezję oraz to, że jako jeden z pierwszych autorów zainteresował przyszłych twórców tematami grozy, horroru i sił nadprzyrodzonych. Ale jednego mu nie daruję - czemu w swoich opowiadaniach pisał tak długie wstępy, a potem część...

Mój pierwszy kontakt z literaturą tego autora. Udany. Jednocześnie poznaje opowiadania w oryginale. Naprawdę godna polecenia pozycja.

Pierwszy tom zbioru opowiadań jest dla mnie wielkim zaskoczeniem. Z racji pewnego zbiegu okoliczności zacząłem od części II i byłem nią zachwycony ze względu na poczucie humoru i niebanalność tekstów. Przyznam, że mocno zdziwił mnie fakt, iż dosyć często w trakcie lektury pierwszego tomu najzwyczajniej się męczyłem. Oczywiście znalazło się kilka opowiadań tak dobrych jak...

Przypadkiem stało się tak, że swoją przygodę z twórczością Edgara Allana Poego zacząłem od drugiej części zbioru opowiadań. Może i wyszło to najlepsze, bo natrafienie na tekst "Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket" wpłynęło na to, że dosyć optymistycznie podszedłem do kolejnych opowiadań Amerykanina. Jego jeden z niewielu dłuższych tekstów jest dosyć ciekawy, ale nie to...

Równie rewelacyjny jak pierwszy tom. W sam raz na długie jesienne wieczory. Tylko akurat to wydanie jest mało praktyczne, bo klejone i ma tendencje do rozpadania się na luźne strony. Poza tym nie ma się czego czepić. Absolutnie klasyczne opowiadania mrożące krew w żyłach.

Rewelacyjne opowiadania, w sam raz na jesienne wieczory. Łączą w sobie dwie istotne cechy z jednej strony historie na prawdę mrożą krew w żyłach, ale z drugiej stronie pisane są lekkim stylem, bez niepotrzebnej masakry. Trochę jakby ich autorem był postronny widz. A przy tym opowiadania mają tę zaletę, że nadają się do przeczytania przed snem i nie zagrażają nam zarwaniem...

Dyskusje

1 292