Przewodnik literacki po świecie

Okładka książki Przewodnik literacki po świecie Andrzej Rozesłaniec, Jolanta Sieradzka-Kasprzak
Okładka książki Przewodnik literacki po świecie
Andrzej RozesłaniecJolanta Sieradzka-Kasprzak Wydawnictwo: Daunpol turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Daunpol
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7475-573-3

Tę niewielką książeczkę dostałam już dosyć dawno temu gratis przy okazji składaniu zamówienia w jednej z internetowych księgarń. Mówi się, że "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby", ale ja jednak spróbuję. Książka przeleżała u mnie na półce sporo czasu, potem równie długo jeździła ze mną wszędzie w torebce, bo uparłam się, że chcę ją przeczytać. W domu nie było na to szans, bo mam pod ręką zbyt dużo innych tytułów, a w poczekalni w gabinecie lekarskim dla zabicia czasu robi się różne rzeczy... Można czytać ogłoszenia, ulotki lub znalezioną w torebce książkę. Dzięki temu, że sporo czasu ostatnio spędziłam w takich miejscach, w końcu uporałam się z lekturą, więc mogę się podzielić opinią na jej temat.

"Przewodnik literacki po Świecie" przybliża nam sylwetki podróżników: Jana Nepomucena Potockiego, Josepha Conrada, Ferdynanda Ossendowskiego, Bronisława Malinowskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Arkadego Fiedlera, Aliny i Czesława Centkiewiczów, Elli i Andrzeja Banachów, Olgierda Budrewicza, Ryszarda Kapuścińskiego, Edwarda Stachury, Jacka Pałkiewicza, Wandy Rutkiewicz, Wojciecha Cejrowskiego, Marka Kamińskiego, Beaty Pawlikowskiej i Martyny Wojciechowskiej. Dziwić może fakt, że w tej stu stronicowej książce znalazło się miejsce na wspomnienie o aż tylu osobach. Wszystko przez to, że moim zdaniem autor potraktował poszczególnych podróżników bardzo pobieżnie. Niewiele znajdziemy ciekawych informacji na ich temat, więcej suchych faktów. W punktach zostały wymieni poszczególne wydarzenia z ich życia i wypisane wszystkie ich podróże. Jeżeli jeszcze wymienienie ich dorobku literackiego jestem w stanie zrozumieć, to nie mam pojęcia po co umieszczono w tej książce wszystkie odznaczenia, jakimi zostali oni uhonorowani. Przy opisie każdego z podróżników zobaczyć można też po kilka zdjęć i map, które wskazują niektóre z ich celów podróży oraz jakiś cytat z ich książek.

Jak już wspomniałam, mamy tu dużo suchych faktów, mało faktycznie ciekawej treści. Nie mam pojęcia, jaki był cel napisania tej książki. Mi ona przypomina bardziej jakiś bryk, który miałby krótko i zwięźle przedstawić fakty, które można szybko wkuć i równie szybko zapomnieć, niż książeczkę, którą się czyta, by poznać dane osoby, ich życie, pasje. Dla mnie z tego przewodnika nie wyłaniają się sylwetki opisywanych osób. Ta lektura nie dała mi prawie żadnej wiedzy.

Ponadto forma tej publikacji sprawiła, że czyta się ją trudno i bardzo szybko nudzi. Nawet fragmenty opisowe czasami mają taką formę, że czytanie ich dalekie jest od przyjemności. Na dodatek wszystko to okraszone jest też sporą ilością różnych błędów.

Niestety na tym nie koniec wad. Szata graficzna jest okropna. I nie ubolewam w tym wypadku nad tym, że zdjęcia są czarno-białe, bo to mi nie przeszkadza. Za to nie podoba mi się umieszczanie w tle tekstu zdjęć, przez co czytanie staje się okropnie męczące. Do tego czcionka, jaką napisane są cytaty, ma imitować odręczny charakter pisma, a powoduje, że czasami są one ciężkie do rozszyfrowania. Dla mnie ten tytuł to klasyczny przerost formy nad treścią. Nie mam pojęcia, po co ta książka wydana została na kredowym papierze...

Na tym skończę moje narzekanie i dodam tylko, że oczywiście nikomu tej książki nie polecam.

Bardzo podoba mi się idea tej książki. Jednak sam pomysł to zdecydowanie za mało i przewodnikiem jestem rozczarowany. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze format i ilość stron - zdecydowanie za mały i za krótki. Co prawda jego cena jest adekwatna do rzeczywistej wartości, ale wolałbym zdecydowanie obszerniejsze opracowanie za większe pieniądze. Po drugie ilość opisanych podróżników - za mała. Wiadomo, że wiąże się to z kosztami, ale moim zdaniem warto było je ponieść. Po trzecie - wydanie. Szare strony i zdjęcia raczej przygnębiają niż rozbudzają ciekawość. Po czwarte... i tak mógłbym wymieniać jeszcze parę rzeczy które mi nie pasowały, ale szkoda na to mojego i Waszego czasu. Książka mogła być fajna, ale niestety nie jest stąd marna ocena. Nie polecam...

2041

Nie rozumiem aż tak niskiej oceny tej książki. Jest malutka, kupujemy ją za naprawdę niewielkie pieniądze lub dostajemy w prezencie w jednej z księgarni internetowych, a oczekujemy literatury najwyższych lotów i bajecznego wydania...?

Znalazłam w niej kilka ciekawostek, jak na przykład:

Czy wiecie, że Arkady Fiedler przeznaczył honorarium za "Dywizjon 303" na budowę Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie?

Czy wiecie, że Marek Kamiński zna 8 języków i uczy się kolejnych?

Nie mogę też nie wspomnieć o kilku pięknych cytatach. Do mojego serca najgłębiej trafiły trzy poniższe:

"Niestety! Podróżnicy oglądają świat zazwyczaj przez okulary przywiezione z ojczyzny i przybywszy do obcego kraju, nie zadają sobie trudu, by przeszlifować swe szkła w inny sposób. Stąd tyle nietrafnych spostrzeżeń."
Jan Potocki

"Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia, a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni przez całe życie czytają o dalekich lądach i śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i ruszają na spotkanie swoich marzeń."
Wojciech Cejrowski

"Bywa, że podróżnik powraca do domu niejako będąc już innym człowiekiem. Ma świadomość swej transformacji i nie może odnaleźć się w swoim dawnym świecie. Nie rozumie tego świata, a ten świat nie rozumie jego."
Jacek Pałkiewicz

Książeczka jest malutka, cieniutka i czarno-biała, ale nie pozbawiona uroku. Podaje nam skrócone życiorysy polskich pisarzy - podróżników....

Dobrze że dostałam tę książkę w gratisie,bo nie płacąc mniej się zawiodłam.
Interesujące nazwiska ,ale wszystkiego mało,niezbyt ciekawie napisane,głównie suche fakty -kto kiedy się urodził,jakie książki napisał,gdzie podróżował itd.
Niestety przewodnik nie okazał się wciągającą lekturą.
W sumie to bardziej nazwałabym to broszurką,w połowie czytania zaczęła się rozklejać..

Dobrze że dostałam tę książkę w gratisie,bo nie płacąc mniej się zawiodłam.
Niestety przewodnik nie okazał się wciągającą lekturą.

• A1.1 Domowa biblioteczka
  • A2.03 2012
  • Posiadałem
  • Książki podróżne

Dodaj cytat z książki Przewodnik literacki po świecie