Tropem tajemnicy

Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
1987-01-01
1987-01-01
8320315468

Dostałam tę książkę kiedyś w ramach jakiejś szkolnej nagrody. Ale gdzieś już dawno przepadła, więc jak ją zobaczyłam na półce antykwariatu, to oczywiście natychmiast kupiłam.

Intryguje zarówno tytuł jak i zachęcająca okładka (drzewo genealogiczne z czarnymi profilami i niepokojącym znakiem zapytania). Treść nie trzyma specjalnie w napięciu, ale czyta się całkiem przyjemnie.

Podczas porządkowania regału z książkami na ziemię spada pewien niepozorny obrazek, za którego ramką ukryty jest niewiadomego pochodzenia list mówiący o ukrytym skarbie. Szczęśliwie się składa, że okoliczności każą głównym bohaterom (sympatyczne rodzeństwo) pojechać z wizytą do dalekiej krewnej z Krakowa, co rozpoczyna cykl podróży po Polsce tropem rodzinnych powiązań i historii oraz rzeczonej tajemnicy...

Z Krakowa bohaterowie ruszają do trójmiasta, a następnie do Wrocławia, pod Poznań i w okolice Kielc - poznając kolejne miejscowości oraz nieznanych członków rodziny.

Rozwiązania zagadki można się domyślić już w połowie książki, co nie przeszkadza w jej lekturze, bo napisana jest lekkim, dobrym językiem, ma w sobie przyjemny klimat letniej wędrówki i plejadę różnorodnych (mniej lub bardziej sympatycznych) postaci. Najsłabszy jest fragment o Wrocławiu, gdzie nawet dla mnie (psiary) nieco dłużące były opisy życia codziennego hodowanych przez kuzynów szczeniaków (spokojnie można to skrócić o jakieś 10 stron).

Rodzinę Okęckich, bohaterów powieści Marii Stengert rozbiły nie media i powierzchowny, rozrywkowy styl życia lecz wojna. Stracone lata i zerwane kontakty próbuje naprawić najmłodsze pokolenie – Magda i Marcin. To uczniowie szóstej i piątej klasy szkoły podstawowej. Mieszkają wraz z rodzicami i młodszym rodzeństwem w Kaliszu. To typowa, nie zamożna rodzina początku szarych lat 80-tych XX wieku. W ich niewielkim mieszkaniu rzuca się w oczy okazały regał wypełniony książkami. I właśnie podczas porządkowania biblioteczki dzieci przypadkowo rozbijają pamiątkowy (po babci) obrazek stojący na półce. Pękła ramka i zza obrazka wypadła zapisana kartka. Okazało się, że jest to list z września 1943 r.

Więcej na:

Na półkach: , , , , , , ,

Ciekawa historia rodzinna z drugą wojną w tle.
Powieść lekko się zestarzała i nieco bawi lekki jej "smrodek dydaktyczny", ale ma kilka niewątpliwych plusów: ciekawa rodzina, dobre dialogi, niejednorodne charaktery i kilka ciekawostek krajoznawczych.
Przeczytana po długim czasie przypomniała mi ponadto kilka przejętych z niej powiedzonek, których wciąż używam, a zapomniałam źródła.

Ciekawa historia rodzinna z drugą wojną w tle.

Cudowna młodzieżówka z tajemnicą. Dzieci samodzielnie jeżdżą przez całą Polskę w poszukiwaniu rozwiązania zagadki listu znalezionego pod obrazkiem :)

• R T
  • Z czasów młodości