Potęga rytuału. Symbolika władzy. Średniowiecze

Gerd Althoff Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Korzenie Europy historia
Die Macht der Rituale. Symbolik und Herrschaft im Mittelalter
historia
Agnieszka Gadzała
Korzenie Europy
rytuał średniowiecze symbolika władza ceremonia wasal mediewistyka

Jeden z najlepszych niemieckich historyków, znawców epoki ottońskiej, napisał mistrzowską książkę o średniowieczu.
Jak widać z przytaczanych tu niektórych nieprzychylnych opinii (...), są tacy co nie mają pojęcia o historii, powinni raczej pozostać przy lżejszej lekturze, nie wymagającej podstawowych wiadomości i zbyt skomplikowanego myślenia.

Świetna książka prezentująca fascynującą dziedzinę wiedzy dotyczącą gestów, zachowań, rytuałów, symboli i obrzędów związanych ze średniowiecznym sposobem sprawowania władzy. Ta pomijana często w Polsce tematyka powinna zainteresować każdego, komu szczególnie bliskie jest łacińskie dziedzictwo naszej cywilizacji i sakralna symbolika władzy w epoce przedrewolucyjnej. Z...

„Nie ma władzy, która nie posługiwałaby się komunikacją rytualną”. Gerd Althoff twierdzi, że o komunikacji rytualnej można mówić dopiero w czasach karolińskich, choć pewne jej przejawy dają się zaobserwować już w czasach merowińskich. Skupił się on jednak na rytuałach w programie sprawowania władzy i w porządku feudalnym, wpisujące się w program długofalowej władzy...

• Średniowiecze
  • Historia