Potęga rytuału. Symbolika władzy. Średniowiecze
- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Korzenie Europy
- Tytuł oryginału:
- Die Macht der Rituale. Symbolik und Herrschaft im Mittelalter
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 216
- Czas czytania
- 3 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788301165925
- Tłumacz:
- Agnieszka Gadzała
- Tagi:
- rytuał średniowiecze symbolika władza ceremonia wasal mediewistyka
Dlaczego rytualne formy komunikacji średniowiecznej były tak znaczące?
Co odzwierciedlały rytualne zachowania władców w średniowieczu?
Jak przebiegały ceremonie podporządkowania się, a jak demonstracji władzy?
Jedna z przełomowych książek współczesnej mediewistyki, pozwalająca z nowej perspektywy spojrzeć na zachowania społeczne w średniowieczu. Autor, wybitny niemiecki mediewista i profesor historii uniwersytetu w Münster, łączy nowatorską metodę badań komunikacji społecznej w wiekach średnich, inspirowaną dorobkiem współczesnej socjologii, psychologii i antropologii kulturowej z solidnym badaniem źródeł. W interesującej pracy poddaje analizie takie zjawiska ze sfery społecznej i politycznej, jak: ceremonie, rytuały demonstracji pozycji i władzy, koronacje, rytuały kończące konflikty czy rytuały podporządkowania wasalnego, nie pomijając także ważnych aktów poniżenia się władców przed Bogiem i papieżem. Autor nie tylko charakteryzuje rytualne zachowania, ale także kładzie nacisk na ich funkcje i znaczenie ogólnospołeczne. Zaprezentowane aspekty pochodzą z różnych okresów średniowiecza, od czasów Merowingów, przez dynastię Staufów, aż do schyłku epoki.
(...) skandalu udało się uniknąć podczas spotkania w 1147 r., do którego doszło między bizantyńskim cesarzem i królem Konradem III z okazji drugiej krucjaty. Początkowo wydawało się, że na drodze do takiego spotkania stoją nieprzezwyciężone przeszkody, gdyż cesarz bizantyński miał „odrażający zwyczaj, że nie dawał nikomu pocałunku pokoju, natomiast każdy, kto został uznany za godnego ujrzenia jego oblicza, musiał się pochylić i ucałować mu kolano”. Rozumie się, król Konrad nie był gotowy wykonać takiego gestu. Nie mógł też zaakceptować propozycji Bazylego, który „zgodził się, aby pocałunek został złożony na siedząco”, gdyż sygnalizowałoby to przecież różnicę pozycji obu władców. „W końcu eksperci udzielili obu stronom rady, by obaj władcy przybyli konno i zbliżyli się do siebie z tej samej odległości i powitali się i ucałowali z siodeł”. Znaleziono zatem rozwiązanie podkreślające równorzędność obu władców. Nie można dać głowy za to, że istotnie tak wyglądało to powitanie. W każdym razie historia ta stanowi dowód na możliwy przebieg takich negocjacji i bogactwo pomysłów negocjatorów.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 86
- 26
- 7
- 7
- 5
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Świetna książka prezentująca fascynującą dziedzinę wiedzy dotyczącą gestów, zachowań, rytuałów, symboli i obrzędów związanych ze średniowiecznym sposobem sprawowania władzy. Ta pomijana często w Polsce tematyka powinna zainteresować każdego, komu szczególnie bliskie jest łacińskie dziedzictwo naszej cywilizacji i sakralna symbolika władzy w epoce przedrewolucyjnej. Z książki dowiemy się sporo na temat rytuałów kończących konflikty, wyrażających roszczenia, ale i zobowiązania, rytuałów lennych, oraz rytuału samoponiżenia się królów, którego znajomość przydałaby się wielu dzisiejszym ,,władcom” i ,,królikom” (skorzystać z takiej wiedzy winien w szczególności Juan Carlos udający króla Hiszpanii). Oprócz omówienia poszczególnych symboli i obrzędów autor zajmuje się także ogólną analizą zjawiska rytuału i jego szczególnej potęgi oraz wpływu tychże na historię. Książka ta jest częścią większego projektu Komunikacja symboliczna i systemy wartości od średniowiecza do rewolucji francuskiej, zatem możemy spodziewać się dalszych tomów. Wadą niniejszego tomu jest (oprócz ceny – 49 zł za 200 stron) hermetyczny i nieco ciężkawy styl Althoffa, przykro korespondujący z zajmującą analizą i tematyką dzieła.
Świetna książka prezentująca fascynującą dziedzinę wiedzy dotyczącą gestów, zachowań, rytuałów, symboli i obrzędów związanych ze średniowiecznym sposobem sprawowania władzy. Ta pomijana często w Polsce tematyka powinna zainteresować każdego, komu szczególnie bliskie jest łacińskie dziedzictwo naszej cywilizacji i sakralna symbolika władzy w epoce przedrewolucyjnej. Z...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„Nie ma władzy, która nie posługiwałaby się komunikacją rytualną”. Gerd Althoff twierdzi, że o komunikacji rytualnej można mówić dopiero w czasach karolińskich, choć pewne jej przejawy dają się zaobserwować już w czasach merowińskich. Skupił się on jednak na rytuałach w programie sprawowania władzy i w porządku feudalnym, wpisujące się w program długofalowej władzy politycznej. Poza polem jego obserwacji pozostaje natomiast cała gama różnego rodzaju rytuałów, jak np. rytuały militarne. Z komunikacją rytualną mamy do czynienia w dziejach ludzkości od starożytności aż po XXI wiek, choć oczywiście na przestrzeni wieków zmieniały się ich formy.
Jedna z definicji podawanych przez Althoffa mówi, że „tzw. rytuały polityki są rozumiane jako akty performance, które jednak nie są bezrefleksyjne, lecz precyzyjnie zaplanowane i wprowadzane przez reżysera na scenę w celu stworzenia jakiegoś konkretnego wizerunku lub puszczenia w obieg jakiejś nowiny”. Odnosi się to co prawda do współczesnego rozumienia polityki, nie zmienia to jednak faktu, że stanowi także część zjawisk historycznych, na tyle złożonych, że nie dających się zamknąć w jednej definicji.
http://ohistorii.blogspot.com/
„Nie ma władzy, która nie posługiwałaby się komunikacją rytualną”. Gerd Althoff twierdzi, że o komunikacji rytualnej można mówić dopiero w czasach karolińskich, choć pewne jej przejawy dają się zaobserwować już w czasach merowińskich. Skupił się on jednak na rytuałach w programie sprawowania władzy i w porządku feudalnym, wpisujące się w program długofalowej władzy...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to