Żukow na linii Odry. Rozstrzygająca bitwa na przedpolach Berlina

Okładka książki Żukow na linii Odry. Rozstrzygająca bitwa na przedpolach Berlina Tony Le Tissier
Tony Le Tissier Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie historia
Tomasz Szlagor
Łęgi Odrzańskie 1945 Niemcy

8/10

8/10

Najpierw o książce. Książka pięknie wydana - na prawdę grube , twarde, lakierowane okładki, szyta, papier biały dobrej jakości, zawiera 320 stron w tym 28 stron załączników , przypisów i bibliografii. W treści wkładka z 8-ma stronami zdjęć /mało znanymi/. Zawiera 29 map w tekście dobrej jakości i szczegółowości ale ich czytelność nie jest zadowalająca ze względu na mnogość jednostek i miejscowości /brak kolorów do wyróżnienia treści/. Książka podzielona na 5 rozdziałów po 2-5 podrozdziałów w każdym.
Co do treści
Pierwszy podrozdział "Żukow" tragiczny, czytając go przeraziłem się , że będzie tak dalej - na szczęście reszta książki świetna /poza ostatnim podrozdziałem książki "triumf Stalina" , gdzie podobnie jak w pierwszym autor wyraźnie nie domaga/. Chodzi o to , że życiorys Żukowa jest tam jak z bajki, pełno ideologicznych bzdur i propagandy nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością - no ale autor korzystał przy jego pisaniu między innymi ze "Wspomnień i refleksji" więc wynik nie może dziwić. Podobnie jest w ostatnim gdzie autor opisuje powojenne losy Żukowa aż do jego śmierci.
Książka jest szczegółowa i ma wiele akapitów wspomnień dowódców i szeregowych żołnierzy co bardzo podnosi jej wartość poznawczą. Na początku mamy opis armii radzieckiej i niemieckiej - siły , sprzęt, ludzie itd., następnie opis bitwy o przyczółki, przygotowania do szturmu oraz opis planu obrony a następnie cztery dni bitwy aż do przełamania. Na deser autor opisuje zgrabnie losy niemieckiej 9 armii aż do kapitulacji.
Jedyne co mnie nieco denerwuje to przytaczanie strat niemieckich na podstawie radzieckich raportów bez słowa komentarza. Gdyby przyjąć ich "poprawność" to już w drugim dniu 9 armia nie miała by ani jednego działa czy żołnierza - jednak to tylko drobiazg.

Moja rekomendacja: książka bardzo dobra, ale i szczegółowa dlatego nie każdemu może przypaść do gustu - raczej dla nieco zaawansowanego czytelnika. Autor pisze zrozumiałym językiem, zbornie i generalnie przystępnie. Ogólnie praca na bardzo wysokim poziomie, warto przeczytać.
Z czystym sumieniem polecam zainteresowanym tematem.

Książka pisana przez wojskowego. Od tego powinniśmy zacząć.
Dla mnie nie jest to wadą, ale dla "zielonych" będzie. Język pisarza jest niesamowicie suchy i skoncentrowany na faktach. Trzeba czytać powoli i mieć przed oczyma mapy.
Całe szczęście książka jest w nie wyposażona. Zawiera bardzo dokładne mapy statyczne sytuacji strategicznej na poszczególnych odcinkach frontu. Wąskiego wycinka frontu wschodniego. Statyczność tych map jest też wadą. Mamy naniesione jednostki, podziały kompetencji, daty zdobycia poszczególnych punktów ale brakuje wykazu ruchu. Jest on opisany w tekście.
Książka jak już wspomniałem opisuje wąski obszar walk w niewielkim okresie. To jest jej zaleta. Mamy dokładny harmonogram bitwy, często co do karabinu maszynowego i jego obsady ulokowanego w folwarku.
Te opisy często przeplatają wspomnienia "nawadniając" tekst. Są dobrze dobrane i stanowią mocny punkt publikacji.
Słabo wypada porównanie sił i uzbrojenia. Autor mógł lepiej się postarać.
Podsumowując książka nie dla wszystkich, ale obeznani z tematem czasu nie stracą.

Książka pisana przez wojskowego. Od tego powinniśmy zacząć.

Książka do, której trzeba się przygotować. Nie jest ona gruba, ale aby ją zrozumieć trzeba ją czytać powoli i często korzystać z map (najlepiej internetowych). Według mnie dobrze autor opisał ostatnie dni walk na Odrze i o przyczółek berliński.

• Historia współczesna >1815
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • Historia/biografie/konflikty/z historią...
  • II Wojna Światowa
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Żukow na linii Odry. Rozstrzygająca bitwa na przedpolach Berlina