Jednostka Specjalna Brandenburg

Rebis
2010-04-27
2003-01-01
Arkadiusz Bugaj

Mam mieszane uczucia, co do tej książki. Z jednej strony sporo dowiedziałem się na temat Abwehry i jednostce "Brandenburg" (działania w Afryce, Iraku, Iranie, czy też w Afganistanie). Z drugiej natomiast autor ma tendencje do idealizowania żołnierzy i uciekania przed szerszym opisem, kiedy liczba działań była zbyt wielka.

Pozycja pisana przez autora, który opowiada się po jednej stronie. Dodatek w postaci szczypty propagandy czyni tę książkę nieco zbyt wybieloną. Niemcy są odważni i nie było lepszej jednostki na świecie...
Na szczęście można to jakoś przełknąć. Drugim ważnym elementem, który pominął Kurowski, to odniesienie się do działań jednostki pozostających w jawnej sprzeczności z prawem międzynarodowym. Tego w książce nie ma. Czasami można odnieść wrażenie, że autor porównuje wyczyny brytyjskich komandosów do jednostki Brandenburg. Tylko, że w większości akcji Brytyjczycy walczyli w swoich mundurach.
Jest coś o zbrodniach jednostki Brandenburg - udowadnianie, że takie rzeczy nie miały miejsca. Historia widzi to nieco inaczej.
Nie jest to całościowa monografia. Wiele rozdziałów autor skraca, lub kiedy liczba działań staje zbyt wielka pomija je. A szkoda.
Poza wypisanymi wyżej, reszta bez wad. Czyta się wartko, temat ciekawy i niekiedy nieznany. Wydanie w solidnej lakierowanej oprawie na białym papierze. Zdarzają się mapy. W środku trochę zdjęć.
Ich dobór też czasami rozbawia. Niektóre z nich przedstawiają postacie, które tylko powiedziały, że Brandeburg to fajna jednostka.

Bardzo mało jest informacji na temat tajnych służb Hitlerowskich Niemiec.
Opis jest bardzo szczegółowy . Wyjaśnia m.in tajemnicę Blitz Krig.

Bardzo mało jest informacji na temat tajnych służb Hitlerowskich Niemiec.
Opis jest bardzo szczegółowy . Wyjaśnia m.in tajemnicę Blitz Krig.

• II wojna światowa
  • III Rzesza