Rękopis zagubiony w Jeleniewie

Okładka książki Rękopis zagubiony w Jeleniewie Jerzy Socała, Igor Strumiński
Okładka książki Rękopis zagubiony w Jeleniewie
Jerzy SocałaIgor Strumiński Wydawnictwo: Muza powieść historyczna
744 str. 12 godz. 24 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2005-05-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-05-01
Liczba stron:
744
Czas czytania
12 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7200-000-X
Tagi:
kresy Suwalszczyzna XVII wiek historia szlachta przyroda
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
193
186

Na półkach:

Najdłużej czytana książka ,ale nie z powodu ilośći stron.Para studentów Igor i Jurek wraz dwoma włóczykijami Staśkiem i Murzynem wpadają w tunel kwantowy i budzą się w czasach Jana Sobieskiego i zostają wplątani w aferę szpiegowską.Język stylizowany na staropolski , widać ,że autorzy autentycznie są zakochani w Suwalszczyznie, mnóstwo dat , imion czy historycznych anegdot na końcu rozdziały to robi wrażenie.Zwłaszcza ten język na początku trudno się przyzwyczaić z czasem wychodzi na duży plus.Wady ,przede wszystkim bohaterowie , za dużo opisów chlania , obżarstwa a cała przygoda to jazda od karczmy do dworu rozmowy przy piwie i tak kilka razy po 350 stronie zaczyna to nużyć .Na pewno warta przeczytania ze względu na język i różne ciekawostki historyczne na końcu rozdziału.

Najdłużej czytana książka ,ale nie z powodu ilośći stron.Para studentów Igor i Jurek wraz dwoma włóczykijami Staśkiem i Murzynem wpadają w tunel kwantowy i budzą się w czasach Jana Sobieskiego i zostają wplątani w aferę szpiegowską.Język stylizowany na staropolski , widać ,że autorzy autentycznie są zakochani w Suwalszczyznie, mnóstwo dat , imion czy historycznych anegdot...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3
3

Na półkach: ,

Męczę to tomisko od chyba roku. Odpychają mnie od niego dwa podstawowe błędy:

1 - napisana jest w pierwszej osobie, czego generalnie nie lubię (pomijając pamiętniki),a w tym przypadku jest to szczególnie mało sensowne w kontekście absurdalnego pomysłu przenosin od współczesności do wieku siedemnastego, z użyciem jakiegoś bliżej nieokreślonego wehikułu czasu;
2 - przypisy do treści zgrupowane są na końcu każdego rozdziału, co bardzo utrudnia czytanie, a do których musi się sięgać, by zrozumieć kontekst.

Oprócz tego zniechęca mnie to "barokowe rozpasanie", przaśność, której Autorzy, moim zdaniem, zdecydowanie nadużywają - te ciągłe pijaństwa, często do nieprzytomności, obłapianie sikorek i tym podobne "incydenty". Jednak nie wiem, czy mam prawo wypowiadać się w tej materii ze względu na swoje lata - po prostu takie opisy mnie już nie bawią.

Ale są rzeczy, które mnie do tej książki przyciągają. Przede wszystkim staropolszczyzna, którą uwielbiam ze względu na kwiecistość i elegancję wypowiedzi (w porównaniu z nią współczesny język jest skrótowy i niemal techniczny, choć z pewnością bardziej precyzyjny). Domyślam się, że jest to język głęboko stylizowany, ale dla mnie nie umniejsza to jego atrakcyjności. Po drugie, zadziwia nieprawdopodobna ilość informacji o regionie, na terenie którego akcja przebiega, a także odniesienie się do licznych faktów historycznych, dotyczących Rzeczpospolitej siedemnastego wieku.

Generalnie biorąc naprawdę dobrze zrobiłoby tej powieści jej odchudzenie o jakieś trzysta stron i zrozumienie, że to nie Autorzy mają się dobrze bawić. Książka przypomina współczesny sitkom (czy jak się to tam nazywa),w którym ktoś w tle za nas rechocze, odbierając ochotę do śmiechu.

Męczę to tomisko od chyba roku. Odpychają mnie od niego dwa podstawowe błędy:

1 - napisana jest w pierwszej osobie, czego generalnie nie lubię (pomijając pamiętniki),a w tym przypadku jest to szczególnie mało sensowne w kontekście absurdalnego pomysłu przenosin od współczesności do wieku siedemnastego, z użyciem jakiegoś bliżej nieokreślonego wehikułu czasu;
2 - przypisy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    8
  • Powieść historyczna
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Nie mam - chciałbym mieć
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Czeka
    1
  • Niedokończone
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rękopis zagubiony w Jeleniewie


Podobne książki

Przeczytaj także