Ślimak, ślimak, wystaw rogi

Okładka książki Ślimak, ślimak, wystaw rogi Dragi Bugarcić
Okładka książki Ślimak, ślimak, wystaw rogi
Dragi Bugarcić Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
235 str. 3 godz. 55 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Współczesna Proza Światowa
Tytuł oryginału:
Pusti puže rogove
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
235
Czas czytania
3 godz. 55 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Magdalena Petryńska
Tagi:
literatura jugosłowiańska literatura serbska
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
937
937

Na półkach: , ,

Opowieść Autora o młodości spędzonej w przygranicznym Vršcu, które dla potrzeb powieści Roszevem nazwał. Zwykle wspomnienia sprzed lat kilkudziesięciu bywają nostalgiczne, z wygładzonymi kantami i z tym "a kiedyś to było...". Tu jugosłowiańsko -rumuńskie pogranicze w okresie rządów Tity, jawi się jako miejsce przygnębiające i beznadziejne. Faceci są prymitywni i brutalni, dziewczyny brzydkie, a wódka ciepła. Wiedeńska czy marsylska ziemia obiecana też jakaś taka... . Jak widać Vršac dorobił się już swojego autora, w Polsce Oława ma Orbitowskiego, a Wambierzyce - Tokarczuk. Może Bolesławiec (moim zdaniem odpowiednik Vršaca),też dorobi się swojego Bugarčića? Dla miłośników bałkańskich klimatów.

Opowieść Autora o młodości spędzonej w przygranicznym Vršcu, które dla potrzeb powieści Roszevem nazwał. Zwykle wspomnienia sprzed lat kilkudziesięciu bywają nostalgiczne, z wygładzonymi kantami i z tym "a kiedyś to było...". Tu jugosłowiańsko -rumuńskie pogranicze w okresie rządów Tity, jawi się jako miejsce przygnębiające i beznadziejne. Faceci są prymitywni i brutalni,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1050
1002

Na półkach: , , , ,

Jedyna wydana w Polsce (jeszcze w 1977 roku) powieść serbskiego pisarza z Wojwodiny (a konkretniej z Banatu) - Dragi Bugarcića. A napisał ich wiele i o ciekawej problematyce, ale nie zanosi się na to, by ktokolwiek coś z tego wydał
Tu mamy obraz życia młodzieży robotniczej widziany oczyma jednego z nich – Svety „Pokrzywy” Gorcilova. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym Roszevie, czyli w pięknie położonym Vršacu, rodzinnym mieście autora. Narrator, po ukończeniu zawodówki i odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w socjalistycznej Jugosławii, nie ma pracy. Włóczy się z kolegami, nie stroniąc od przygód właściwych dla wieku młodzieńczego (zadurzenie, inicjacja seksualna, alkohol). Widzimy dość leniwe i jednostajne życie mieszkańców serbskiej prowincji oraz przede wszystkim brak perspektyw dla młodych. A także ich dość jednostajne i miejscami budzące niesmak „rozrywki”.
Perełką są opisy wiedeńskiego życia jednego z kolegów narratora czy też wyprawa do Rumunii. No i chwała autorowi za jego bohaterów. Nieczęsto się zdarza, aby pisarz tak potrafił wczuć się w sposób myślenia, mówienia i nawyki młodzieży z tzw. środowisk zaniedbanych. Dzięki temu mamy potężną dawkę realizmu – wcale nie magicznego – z późnego okresu rządów Tito.
Ale jak na prawdziwą powieść przystało akcja się rozwija. Kulminacja fabuły następuje na końcu książki i w odróżnieniu od niektórych jej fragmentów wcale nie jest zabawna, a wręcz przeciwnie. Bo i takie było i jest życie opisywanego środowiska. Zaskakująco dobra i ciekawa książka.

Jedyna wydana w Polsce (jeszcze w 1977 roku) powieść serbskiego pisarza z Wojwodiny (a konkretniej z Banatu) - Dragi Bugarcića. A napisał ich wiele i o ciekawej problematyce, ale nie zanosi się na to, by ktokolwiek coś z tego wydał
Tu mamy obraz życia młodzieży robotniczej widziany oczyma jednego z nich – Svety „Pokrzywy” Gorcilova. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym Roszevie,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1510
472

Na półkach:

świetna proza, mroczna i smutna, ale bardzo autorska spefyficzna i wciągająca
dostajemy kunsztowną opowieść o młodości, która już na wstępie jest wielkim rozczarowaniem
mistrzowski przekład, świetna redakcja

świetna proza, mroczna i smutna, ale bardzo autorska spefyficzna i wciągająca
dostajemy kunsztowną opowieść o młodości, która już na wstępie jest wielkim rozczarowaniem
mistrzowski przekład, świetna redakcja

Pokaż mimo to

avatar
688
35

Na półkach: ,

Kapitalne pozycja. Gorąco polecam.

Kapitalne pozycja. Gorąco polecam.

Pokaż mimo to

avatar
38
4

Na półkach:

Dragi Bugarcic był dla mnie nieznanym autorem, a na samą książkę natknąłem się dość przypadkowo. Nie spodziewałem się, że przeczytam tak rewelecyjną prozę. Akcja dzieje się na Bałkanach, konkretnie w małym miasteczku w byłej Jugosławii. Autor świetnie oddaje klimat tamtego miejsca lat 70tych, częste opisy i komentarze pobudzają naszą wyobraźnię. Sama narracja jest nietuzinkowa, przybiera różne formy, przez co nadaje dynamizmu powieści.
Problemy tamtejszej społeczności przedstawiony są w sposób brutalny, autor niczego nie ubarwia, tematy tabu są przedstawione w sposób bardzo "naturalny".
Klimat powieści jest niesamowity, jeśli kogoś dodatkowo ciekawi temat Bałkanów jest to świetna lektura, jednak nie jest ona przeznaczona dla wszystkich, nasilenie wulgaryzmów, opisy codziennych zwyczajów mieszkańców Roszeva mogą odrzucić niejednego czytelnika.
Ciekawy pomysł, narracja, satyra, czarny humor, problematyka powieści sprawiły, że dostaliśmy świetną książkę!

Dragi Bugarcic był dla mnie nieznanym autorem, a na samą książkę natknąłem się dość przypadkowo. Nie spodziewałem się, że przeczytam tak rewelecyjną prozę. Akcja dzieje się na Bałkanach, konkretnie w małym miasteczku w byłej Jugosławii. Autor świetnie oddaje klimat tamtego miejsca lat 70tych, częste opisy i komentarze pobudzają naszą wyobraźnię. Sama narracja jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
164
70

Na półkach: ,

Świetna książka,polecam wszystkim

Świetna książka,polecam wszystkim

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    82
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    12
  • Serbia
    2
  • Teraz czytam
    1
  • Współczesna proza światowa PIW
    1
  • Najlepsze.
    1
  • Zbiblio
    1
  • Do zdobycia
    1
  • @@@
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ślimak, ślimak, wystaw rogi


Podobne książki

Przeczytaj także