Mądrość krwi. Gwałtownicy je porywają

Flannery O'Connor Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Wise blood; The violent bear it away
literatura piękna
Ewa Życieńska
Współczesna Proza Światowa
literatura amerykańska obyczajowość człowiek

Te dwie krótkie i niepozorne powieści są tak głęboko mroczne i obsesyjne, że po przeczytaniu siedzą bardzo mocno w głowie. Choć Flannery O' Connor określana jest jako pisarka religijna i oczywiście te motywy są tu kluczowe, interpretacje obu powieści nie są ani trochę jednoznaczne. Dużo mocniej odczytuję je jako rozważania o złu w naturze człowieka, fanatyzmie i obsesjach....

Zanim wziąłem do rąk „Mądrość krwi” Flannery O'Connor, dowiedziałem się, że była katoliczką z południa — a właściwie Południa — Stanów Zjednoczonych, a wiara miała niebagatelny wpływ na jej twórczość. Byłem właśnie po schizofrenicznej i męczącej „Po tamtej stronie” Alfreda Kubina, dlatego tak zaanonsowane pisarstwo Amerykanki dawało nadzieję na tymczasowe poskładanie...

Nie dla każdego, ale idealna dla mnie. Niestety tłumaczenie nie jeden raz zgrzytało. Trudno jednak oddać w 100% specyfikę południa nie posługując się językiem amerykańskim.

Ja tu nie widzę żadnego humoru...
Mimo, że to klasyka literatury amerykańskiej, jakoś nie mogłam przez nią przebrnąć. Irytował mnie prymitywny język postaci (czytałam w oryginale), prymitywne postacie, irracjonalne zachowania. Rozumiem, że chodziło o przejaskrawienie zachowań, etc. Cieszę się, że już skończyłam.

• Literatura amerykańska
  • 2020