Kalendarz wydarzeń literackich: luty 2023

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
02.02.2023

Wraz z początkiem lutego powracamy z kalendarzem wydarzeń literackich. Jak zawsze znajdziecie w nim zestawienie najciekawszych inicjatyw kierowanych do miłośników i miłośniczek czytania. Sprawdź, co dzieje się w twojej okolicy.

Kalendarz wydarzeń literackich: luty 2023

------

Start Plebiscytu Książka Roku 2022 Lubimyczytać
Gdzie? Cała Polska
Kiedy? Cały luty

Od 2015 roku 1 lutego niezmiennie oznacza jedno – start Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać. Plebiscytu wyjątkowego z przynajmniej kilku powodów. Najlepsze tytuły minionego roku wybiera wspólnie największa czytelnicza społeczność w Polsce. Rokrocznie wasze głosy idą w setki tysięcy, a w ciągu ośmiu lat naliczyliśmy ich ponad milion. A jednak odtrąbić sukces i osiąść na laurach – to nie w naszym stylu. A zatem choć od samego początku nasz plebiscyt ma swe punkty stałe, niezmiennie zmienia się i rozrasta – wraz z ewoluującym światem książki. Tak oto przed rokiem po raz pierwszy wybraliśmy razem Książki Roku w kategoriach Debiut i Komiks. Niespodzianki przyniesie i ruszająca właśnie ósma edycja plebiscytu.

Plebiscyt Książka Roku 2022 Lubimyczytać potrwa przez cały miesiąc, do 28 lutego. Na najlepsze książki roku możecie głosować przez najbliższe cztery tygodnie. Wystarczy zajrzeć na stronę www.lubimyczytac.pl/plebiscyt. W 13 książkowych kategoriach zostało nominowanych 130 tytułów z 54 wydawnictw, napisanych przez 62 autorów polskich i 63 zagranicznych.

------

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Śmigielską
Gdzie? Częstochowa
Kiedy? 3 lutego

„Oszustka” Aleksandry Śmigielskiej to druga książka, która ukazała się pod szyldem Znak Crime – nowej serii kryminalnej wydawnictwa Znak. Znakomity debiut absolwentki Maszyny do Pisania i laureatki licznych konkursów na opowiadania kryminalne to pozycja utrzymana w nurcie thrillera psychologicznego, którą zachwycił się sam Wojciech Chmielarz.

Spotkanie autorskie z pisarką w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie odbędzie się 3 lutego 2023. Wydarzenie rozpocznie się o 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Literacki Piątek.

------

Wieczór autorski Jacka Dehnela
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 6 lutego

W poniedziałek 6 lutego o godzinie 18.30 w Kulturotece przy ul. Walcowniczej 4/6 w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie pisarza, poety i tłumacza Jacka Dehnela, laureata Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Fundacji im. Kościelskich czy Europejskiej Nagrody Literackiej.

Rozmowę poprowadzi pisarka i scenarzystka Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka popularnych romansów historycznych i powieści dla młodzieży, twórczyni bestsellerowej serii „Cukiernia pod Amorem”.

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową, w tym tych na wózku inwalidzkim. Sala widowiskowa z dostępną przestrzenią i wejściem oraz pozostałe niezbędne pomieszczenia znajdują się na parterze budynku.

Bezpłatną wejściówkę na spotkanie można uzyskać pod adresem mailowym: animatorzy@bibliotekawawer.pl.

------

Spotkanie z Jackiem Dukajem – Czy ludzkość powraca do pisma obrazkowego?
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 8 lutego

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na pokaz filmu „Fahrenheit 451” w reżyserii François Truffauta (1966) – ekranizację poetyckiej prozy Raya Bradbury’ego, przejmującą wizję przyszłości. Po filmie odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi dr Mateusz Werner. Jego gośćmi będą Jacek Dukaj, prozaik, eseista, krytyk, autor książki „Po piśmie”, oraz prof. Andrzej Zybertowicz.

Czy ludzkość powraca do pisma obrazkowego? Wybierz się w wyjątkową intelektualną podróż, podczas której poznasz wpływ rewolucji cyfrowej na życie codzienne oraz środki masowego przekazu – zachęcają organizatorzy.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany”, którego celem jest pogłębiona refleksja nad współczesnością.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wejściówki można odebrać w kasie kina Iluzjon przy ul. Narbutta 50A na warszawskim Mokotowie.

------

Szczegóły znaczące. Krall, Ostaszewska i Szczygieł
Gdzie? Spotkanie online
Kiedy? 10 lutego

Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z Hanną Krall

Z okazji wydania najnowszej książki Hanny Krall, „Szczegółów znaczących”, Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z autorką. Rozmowę poprowadzi Mariusz Szczygieł, a fragmenty książki przeczyta Maja Ostaszewska.

„Świat zapada się w naszej pamięci nieustannie i na zawsze. Świat jest jak zbombardowany dom, z którego udało się uratować klamkę. Został nam tylko ten mosiężny szczegół. Klamka zaświadcza, jaki dom był piękny i wielki. Albo jaki nie był. Szczegół, jak może, ratuje nam świat” – pisze we wstępie książki Mariusz Szczygieł.

Najnowsza książka Hanny Krall łączy w sobie ocalone od zapomnienia obrazy sprzed lat, portrety przyjaciół i przejmujące refleksje na temat teraźniejszości. Pojawiają się w niej między innymi Tadeusz Różewicz, Anna Walentynowicz, Kalina Jędrusik, Agnieszka Osiecka, Josif Brodski, Krzysztof Kieślowski, Ewa Hołuszko, ksiądz Adam Boniecki.

Transmisji należy szukać na facebookowym profilu Instytutu Reportażu.

------

Luty w Pałacu Potockich
Gdzie? Kraków
Kiedy? Cały luty

„Choć zima trwa w najlepsze, w Pałacu Potockich nie zapadamy w sen zimowy! Na lutową rozgrzewkę przygotowaliśmy najciekawsze zajęcia dla dzieci, panele dyskusyjne, wieczory autorskie i warsztaty, m.in. »Literackie chwile« i »Po/wolną Sobotę«” – informują przedstawiciele Pałacu Potockich w Krakowie.

Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie z Oksaną Zabużko, które odbędzie się 10 lutego o 18.00 z okazji premiery książki eseju „Najdłuższa podróż”. Rozmowę z ukraińską pisarką, laureatką m.in. Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, poprowadzi Michał Olszewski, dziennikarz, pisarz i publicysta. Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki do pobrania na stronie www.kbfbilety.krakow.pl. Podczas spotkania będzie prowadzona przez Fundację Zustricz zbiórka datków na rzecz Ukrainy.

Warto zainteresować się też choćby dyskusją wokół biografii Marii Rodziewiczówny (22 lutego o godzinie 18.00) oraz wyjątkowymi wydarzeniami dla dzieci z udziałem Stowarzyszenia Artystycznego Porta Musicae.

Wszystkie szczegóły lutowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się pod adresem: palacpotockich.krakow.pl.

------

Spotkanie autorskie z Wojciechem Chmielarzem
Gdzie? Wąsosz
Kiedy? 21 lutego

Zespół Placówek Kultury i Biblioteka Publiczna w Wąsoszu zapraszają na spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, pisarzem, dziennikarzem, scenarzystą, autorem bestsellerowych kryminałów, laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019).

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 w budynku wspomnianego ZPK w Wąsoszu (woj. dolnośląskie).

Wojciech Chmielarz jest twórcą bestsellerowego cyklu książek o komisarzu Jakubie Mortce i cyklu gliwickiego, na który składają się powieści „Wampir”, „Zombie” i „Wilkołak”. Czytelnicy znają go również jako autora docenionych thrillerów psychologicznych: „Wyrwy” i „Żmijowiska”, za które otrzymał Nagrodę Złoty Pocisk i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego.

------

5. Sądeckie Targi Książki w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju
Gdzie? Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju
Kiedy? 24 i 25 lutego

Organizatorzy 5. Sądeckich Targów Książki poinformowali o drobnej korekcie terminu. Przypominamy, że ostatecznie targi odbędą się w dniach 24–25 lutego (czyli w piątek i sobotę), a nie – jak początkowo zapowiadano – 25–26 lutego. Miejsce pozostaje to samo: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju.

Krynickie targi cieszą się sporym zainteresowaniem. Przed rokiem w wydarzeniu udział wzięło 4 tysiące osób kochających literaturę. Organizatorzy mają nadzieję, że imponujący wynik zostanie poprawiony podczas tegorocznej piątej edycji targów.

W programie 5. Sądeckich Targów Książki znajdziecie spotkania autorskie, rozmowy o książkach i czytelnictwie. Nie zabraknie też czytelniczych niespodzianek dla najmłodszych. Warto wspomnieć, że w pierwszym dniu targów odbędzie się uroczysta gala XI edycji Nagrody literackiej im. ks. prof. Bolesława Kumora. Konkurs honoruje sądeckich twórców oraz książki o Sądecczyźnie.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 02.02.2023 13:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książkowo_czyta  - awatar
Książkowo_czyta 17.02.2023 13:45
Czytelniczka

Czy jest gdzieś dostępny program 5 Sądeckich Targów Książki?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się