Po piśmie
- Kategoria:
- publicystyka literacka, eseje
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Data wydania:
- 2019-05-15
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-05-15
- Liczba stron:
- 480
- Czas czytania
- 8 godz. 0 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308068748
- Inne
Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja.
Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka.
Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.
W Po piśmie Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć– od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego „ja”.
„Mechanizm «wyzwalania z pisma» napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów – słucham, oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję”.
Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka – zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.
Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego „ja” zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.
„Czy mogę powiedzieć o sobie: «jestem oglądaniem serialu», «jestem śledzeniem celebów na Instagramie»?”
Człowiek staje się maszyną do przeżywania.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 497
- 770
- 229
- 118
- 21
- 15
- 12
- 12
- 11
- 11
OPINIE i DYSKUSJE
Biadolenie jak to jest źle w tych czasach. Za to dużo jest tu promowania pro chińskiej retoryki opartej na owczym pociągu do autorytaryzmu
Biadolenie jak to jest źle w tych czasach. Za to dużo jest tu promowania pro chińskiej retoryki opartej na owczym pociągu do autorytaryzmu
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKolejna analiza natury cywilizacji i charakteru zmian dziejących się na naszych oczach. Czy odkrywcze? Po Lemie, Zajdlu i pracach Zybertowicza? Raczej kolejny kamyczek porządkowania intuicji i językowego zagospodarowywania przeczuć każdego zastanawiającego się nad otaczającym światem. Kilka nowych słów, kilka nowych myśli i dużo kontekstu, który pozwala te kilka językowych nowości wytłumaczyć i wykorzystać do uporządkowania opisu rzeczywistości. Na pewno warto, jako poszerzenie poznawczego pola, ale nie jest to książka epokowa, otwierająca nieznane obszary zagadnień, których myśl ludzka wcześniej nie dotknęła.
Kolejna analiza natury cywilizacji i charakteru zmian dziejących się na naszych oczach. Czy odkrywcze? Po Lemie, Zajdlu i pracach Zybertowicza? Raczej kolejny kamyczek porządkowania intuicji i językowego zagospodarowywania przeczuć każdego zastanawiającego się nad otaczającym światem. Kilka nowych słów, kilka nowych myśli i dużo kontekstu, który pozwala te kilka językowych...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPopis wiedzy i świetna retoryka. Otwiera oczy. Niektóre rozdziały trochę przesadzone.
Popis wiedzy i świetna retoryka. Otwiera oczy. Niektóre rozdziały trochę przesadzone.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toLubię Dukaja, ale jednak to się trudniej czytało, niż jego beletrystykę. Może nie mam zacięcia do tego typu publikacji. Niemniej dosyć ciekawe.
Lubię Dukaja, ale jednak to się trudniej czytało, niż jego beletrystykę. Może nie mam zacięcia do tego typu publikacji. Niemniej dosyć ciekawe.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toIntelektualna uczta. Nie dla wszystkich.
Intelektualna uczta. Nie dla wszystkich.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie wiem z jakiej planety przyleciał pan Dukaj, wiem, że na pewno nie z mojej. Jest w tej książce kilka interesujących spostrzeżeń, ale trzeba przedrzeć się przez hermetyczne słownictwo:
Kolaps
Emulacja
Augment
Alteracja
Logika probabilistyczna
Recesywność
Predykcja
Kogniwistyka
Immanentna
Wstęga Mobiusa
Atrofia
Delaboryzacja
Audsordować
Imersywność
Paradoks solipsyzmu
Aporia.
Dla mnie jest "po piśmie", po każdym piśmie jakie wyszło spod pióra pana Dukaja.
Nie wiem z jakiej planety przyleciał pan Dukaj, wiem, że na pewno nie z mojej. Jest w tej książce kilka interesujących spostrzeżeń, ale trzeba przedrzeć się przez hermetyczne słownictwo:
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKolaps
Emulacja
Augment
Alteracja
Logika probabilistyczna
Recesywność
Predykcja
Kogniwistyka
Immanentna
Wstęga Mobiusa
Atrofia
Delaboryzacja
Audsordować
Imersywność
Paradoks...
Ach słodkie czasy, gdy można było uważać Elona Muska za jakiegokolwiek wizjonera…
Oprócz tego oczywiście rozmach wizji budzi respekt, ale jak pisać o współczesnej cywilizacji i kulturze, zupełnie pomijając np. do kogo należą środki tego całego „transferu wrażeń”, co z nimi robią utowarowienie i podporządkowanie konsumpcji etc.
Ach słodkie czasy, gdy można było uważać Elona Muska za jakiegokolwiek wizjonera…
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toOprócz tego oczywiście rozmach wizji budzi respekt, ale jak pisać o współczesnej cywilizacji i kulturze, zupełnie pomijając np. do kogo należą środki tego całego „transferu wrażeń”, co z nimi robią utowarowienie i podporządkowanie konsumpcji etc.
Przyznam, że to była pierwsza książka Dukaja, jaką przeczytałem. I nie wiem czy sięgnę po drugą. Na dzisiaj na pewno nie jestem do tego skłonny. Książka jak dla mnie przekombinowana, pisana niezrozumiałym językiem, rozwlekła i po prostu nudna. Tezy postawione przez autora są poglądami szeroko rozpoznanymi przez dziesiątki, jak nie setki twórców, opowiedzianymi i to w sposób znacznie bardziej przystępny. Przyznam, że trudno było mi się zmusić do przeczytania całości od deski do deski i w sumie cieszę się, że mam to już za sobą. Właśnie wziąłem się za "Bogactwo i nędza narodów" i już mi jest lepiej. W końcu czytam coś co rozumiem i jest najzwyczajniej w świecie ciekawe i uczące.
Przyznam, że to była pierwsza książka Dukaja, jaką przeczytałem. I nie wiem czy sięgnę po drugą. Na dzisiaj na pewno nie jestem do tego skłonny. Książka jak dla mnie przekombinowana, pisana niezrozumiałym językiem, rozwlekła i po prostu nudna. Tezy postawione przez autora są poglądami szeroko rozpoznanymi przez dziesiątki, jak nie setki twórców, opowiedzianymi i to w sposób...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZ oceną mam pewien problem.
Niektóre z tez są błyskotliwe, niestety uzasadnione w zbyt ciężkim stylu. Przez wodolejstwo autora łatwo zgubić wątek.
Koncepcja książki - 6, styl - 2.
Z oceną mam pewien problem.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNiektóre z tez są błyskotliwe, niestety uzasadnione w zbyt ciężkim stylu. Przez wodolejstwo autora łatwo zgubić wątek.
Koncepcja książki - 6, styl - 2.
"Po piśmie" to esejystyczny majstersztyk Jacka Dukaja, który zgłębia kulturowe przemiany w epoce technologii. Zadaje istotne pytania o przyszłość ludzkości w erze postpiśmiennej. Dukaj zasługuje na pełną ocenę 10/10 za swoją głęboką analizę i inspirujące spostrzeżenia.
"Po piśmie" to esejystyczny majstersztyk Jacka Dukaja, który zgłębia kulturowe przemiany w epoce technologii. Zadaje istotne pytania o przyszłość ludzkości w erze postpiśmiennej. Dukaj zasługuje na pełną ocenę 10/10 za swoją głęboką analizę i inspirujące spostrzeżenia.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to