rozwińzwiń

Zombie

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Mocna, wciągająca książka. Trochę brutalnych scen i zaskoczenia. Łatwo było namieszać z fabułą, ale Chmielarzowi się udało tego nie zrobić.

Drugi tom cyklu gliwickiego "Zombie" Wojciecha Chmielarza podobał mi się bardziej niż poprzedni tom (bo był zdecydowanie ciekawszy),jednak klimat książki pozostał ten sam, wielu bohaterów z pierwszego tomu również i tutaj się pojawiło, jedynie sprawa kryminalna, którą zajmował się prywatny detektyw- Dawid Wolski, okazała się świeża. Wspólnym mianownikiem całego cyklu jest właśnie osoba Dawida Wolskiego, który w każdym tomie pracuje nad inną zagadką kryminalną.

W czym musieliśmy się unurzać tym razem? Otóż prokurator Adam Górski będąc małolatem, chodził do szkoły podstawowej nr 10 w Gliwicach, w której wszystkie dzieciaki terroryzował, okradał i gnębił na różne sposoby Filip Korsarski o pseudonimie Korsarz. Pewnego dnia został zabity i zakopany przez Adama Górskiego i ślad po nim zaginął. Od tego czasu minęło 20 lat i prokurator zostaje wezwany na miejsce odnalezienia zwłok 12-letniej dziewczynki dokładnie w tym samym miejscu, w którym Adam Górski zakopał ciało Korsarza. Pozostaje pytanie: co się w takim razie stało ze szczątkami zabitego chłopaka? I nad tym łamie sobie głowę Górski, który dostaje telefony od rzekomego Korsarza. Czy to możliwe, że chłopak jednak przeżył i teraz szuka zemsty? A może ktoś wie co zrobił przed laty Górski i próbuje go teraz szantażować? O jego czynie wiedziały tylko dwie osoby. Czy wygadały się komuś? I to jest właśnie główna zagwozdka całej akcji. Prokurator zleca detektywowi Wolskiemu zbadanie co stało się z Korsarzem. Oczywiście nie mówi mu o tym, że osobiście zatłukł chłopaka młotkiem. Jak to wszystko się zakończy? Muszę przyznać, że pomysł z tą sprawą kryminalną okazał się bardzo dobry i ten wątek został ciekawie poprowadzony.

A kim jest sąsiadka Wolskiego czyli "pani, która się źle prowadzi", a którą również Górski zlecił śledzić? Jaka jest jej rola w całej sprawie? Współczułam jej tego, że ma córeczkę z zespołem Dawna i jest skazana właściwie tylko na siebie jeżeli chodzi o opiekę nad tą dziewczynką. A przecież musi pracować i zarabiać na utrzymanie ich obu.

Główny bohater czyli Wolski jest podłym człowiekiem bez żadnych skrupułów, zahamowań, zasad moralnych i bez zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Dla mnie zwykła kanalia łasa na pieniądze. Wcześniej sypiał z żoną klienta, który zlecił mu śledzenie tej żony. Zrobił dziecko Kamili i nie poczuwa się do żadnej odpowiedzialności ani za matkę dziecka ani za (przecież swoje własne!) dziecko. To, co o niej myśli, jak się w stosunku do niej zachowuje, woła o pomstę do nieba. No i ta scena cmentarzu, gdy Kamila udaje się na pogrzeb dziadka... Zwykły, bezczelny, egoistyczny bydlak. I jeszcze przetrzymuje u siebie w mieszkaniu małoletnią Martę, z którą sypia, z której zrobił sobie kucharkę i posługaczkę i żeruje na pieniądzach, które dziewczyna otrzymuje od matki. Przecież za sex z nieletnią powinien być karany, a tymczasem wszyscy wokoło ( w tym przedstawiciele prawa) mają klapki na oczach i przechodzi nad tym do porządku dziennego.

Jak dla mnie, to całe opisane w tym cyklu środowisko gliwickich bohaterów to jakaś cholerna patologia. Nie podoba mi się to wszystko, co tu się dzieje. Przecież ludzie to nie zwierzęta i powinni kierować się rozumem, wykazywać jakieś ludzkie odruchy, uczucia, a tymczasem, to, co dzieje się w tym środowisku, to zachowania patologiczne: handel narkotykami, gangsterka, prostytucja małoletnich, manipulowanie sprawami kryminalnymi, gdzie nawet prokurator jest głęboko "umoczony". Nie chciałabym żyć wśród takich ludzi. Wydaje się, że w tych Gliwicach nie ma żadnej normalnej rodziny. U każdego coś "kuleje", każdy ociera się w jakiś sposób o łamanie prawa. Nie podoba mi sę ta seria. Jest dobrze i ciekawie napisana, jednak dla mnie okazała się tak dołująca i mająca tak negatywny wydźwięk, że (wiedząc już mniej więcej co mnie czeka) niechętnie sięgnę po trzeci (i na szczęście) ostatni tom. Za dużo tu brutalnych scen przemocy, sexu i chuligaństwa. Zdaję sobie sprawę z tego, iż Wojciech Chmielarz ma takie a nie inne postrzeganie rzeczywistości (większość jego książek jest w takich właśnie klimatach),ale w tym cyklu jest wyjątkowo dużo nurzania się w ludzkich niegodziwościach, co wywarło na mnie negatywny wpływ i nastroiło mnie pesymistycznie. Umęczyłam się psychicznie taką ilością potworności zgromadzonych w jednej książce.

Adam Górnik – młody błyskotliwy prokurator. Kochający mąż i troskliwy ojciec. Wzorowy obywatel. Jeden z najmłodszych zabójców w Polsce. Kiedy miał piętnaście lat, zamordował szkolnego kolegę, chuligana i postrach innych uczniów, Filipa „Korsarza” Korsarskiego, uderzając go młotkiem w głowę.
Wiele lat później dostaje wezwanie; jest przekonany, że wreszcie odkryto zwłoki jego ofiary. Teraz będzie mógł poprowadzić śledztwo we własnej sprawie i ostatecznie zatuszować zbrodnię. Jednak na miejscu znajduje ciało zabitej parę dni wcześniej dziewczynki. Szczątki Korsarza zniknęły. Czyżby wrócił zza grobu, żeby się zemścić?
Zaczyna się gra z zabójcą, którego okrucieństwo przekracza ludzką wyobraźnię. Górnik musi rozwiązać zagadkę potwora z przeszłości, odnaleźć go i powstrzymać. Wynajmuje detektywa Dawida Wolskiego, znanego z niekonwencjonalnych metod działania i wątpliwej etyki zawodowej.
Zombie to najmroczniejszy polski kryminał ostatnich lat. Nic nie jest tu czarno-białe, wir przemocy wciąga winnych i niewinnych, z pokolenia na pokolenie, a wśród kłamstw i ułudy trudno odróżnić prawdę od fałszu i wrogów od przyjaciół. Przetrwają tylko najsilniejsi i najbardziej bezwzględni…

Dawid dostaje tym razem zlecenie od swojego kolegi Adama Górnika, prokuratora, który po sprawie z Alicją -odsyłam do tomu pierwszego-Wampir, jest bohaterem, a tylko oni obaj wiedzą, jak było naprawdę. Detektyw nie ma innego wyjścia, jak podporządkować się woli "kolegi", gdyż bardzo cienko przędzie i praktycznie nie ma możliwości znalezienia nowego zlecenia. Zlecenie to otrzymuje, po tym, jak do Adama Górnika zadzwonił Korsarz, jego były kolega szkolny, który.... nie żyje od wielu lat. Mało tego, w miejscu, gdzie było jego ciało, policjanci znajdują ciało kilkunastoletniej dziewczynki. Nic się nie zgadza, a ktoś wie o wiele więcej, niż powinien. Nikt nie wie, że prokurator ma wiele za uszami, a tajemnice, które skrywa, nikomu się nie przysłużą, a tym bardziej jemu.

W śledztwie pomaga mu dzielnie Marta, która zamieszkała u Dawida i stała się jego jedynym i najlepszym przyjacielem. Pytanie tylko, czy Dawid może mieć przyjaciół, a jeśli już, to czy potrafi ich przy sobie zatrzymać???

Detektyw spotyka się z dawnymi kolegami ze szkoły, których drogi dawno temu się rozeszły, a teraz zrządzeniem losu, drogi te stały się jedną i wszyscy podążają w jednym kierunku.
Muszą odkryć, co wydarzyło się w 1996, kiedy byli łebkami. Bill, Karolina, Eldrich łączy ich wspólna historia, a teraz ma ona szansę na swój finał.

Ta książka była bardzo brutalna. Może nie tyle w morderstwa, których aż tak wiele nie było, ale w taki ludzki, smutny sposób. Autor niesamowicie potrafi opisać historie ludzkie, a my czujemy ich ból, biedę, rozpacz i rozczarowanie. To jest wręcz namacalne. Dla mnie Wojciech Chmielarz jest mistrzem słowa, prowadzi nas przez labirynt ludzkich zachowań, podsuwa mylne tropy, by na koniec sprzedać zakończenie, którego absolutnie się nie spodziewaliśmy.

To nie jest tylko kryminał, to jest rys psychologiczny dzieci, które mieszkały w biednych domach, gdzie przemoc i alkohol często były na pierwszym miejscu. Te dzieciaki, radziły sobie, jak umiały, choć potem ponosiły konsekwencje swoich czynów przez całe życie. Jednym się udało, innym nie, czyli tak jak w życiu. Dlatego tak bardzo książki Chmielarza są realne i przemawiają do nas. Doskonale smutna historia, z zatrważającym zakończeniem.

Jestem wielką fanką Wojciecha Chmielarza i czytam go bardzo regularnie, jednakże dopiero po ponad roku sięgnęłam po drugą część z serii Detektyw Dawid Wolski. Niepotrzebnie czekałam, gdyż to, co dostałam w tej części, powaliło mnie na kolana. I chyba mam wrażenie, że autor pisał bardziej dosadnie wcześniej, a jego bohaterowie byli niesamowicie wyraźni i nieszablonowi....

Mocny kryminał, bardzo realistyczny,pokazujący tajniki ludzkiej psychiki. Ciekawa fabuła , szybka akcja zaskakujące zakończenie...
Dawid jak zywyle wkurzajacy choć robiący postępy w rozwoju swojego człowieczenstwa

Czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Zakończenia się nie spodziewałam

Czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Zakończenia się nie spodziewałam

I tym razem Wojciech Chmielarz nie zawiódł. Świetna fabuła ze znanym z innych jego książek prokuratorem Adamem Górnikiem i prywatnym detektywem Dawidem Wolskim.. Jak zwykle świetnie się czyta.

Dawno czytałam pierwszą część i już nie kojarzyłam z niej faktów, ale książka dobrze napisana

W miarę dobrze się czyta ale są momenty że trochę się dłuży

W miarę dobrze się czyta ale są momenty że trochę się dłuży

Minęło już sporo czasu, odkąd przeczytałam pierwszy tom serii gliwickiej. W międzyczasie zdążyłam pochłonąć cały cykl z komisarzem Mortką, który przypadł mi do gustu o wiele bardziej niż Dawid Wolski. Postanowiłam jednać dać drugą szansę nieco irytującemu bohaterowi, bo w zasadzie historia przedstawiona w „Wampirze” mi się podobała. A poza tym, przecież to Chmielarz, jak więc mogłabym odpuścić?

W tej części przyglądamy się przeszłości Adama Górnika. Młody i błyskotliwy prokurator oraz kochający mąż i ojciec, jako nastolatek dopuścił się zabójstwa. Po latach zostaje wezwany na miejsce pochówku swojej ofiary – szkolnego chuligana, Filipa Korsarskiego. Mężczyzna jest przekonany, że ciało chłopaka w końcu zostało odnalezione, jednak na miejscu okazuje się, że zamiast szczątków Korsarza, odnaleziono zwłoki małej dziewczynki. Kiedy niedługo po tym Korsarz dzwoni do Górnika, prokurator nawiązuje współpracę z Dawidem Wolskim. Jego zadaniem jest odnalezienie Filipa lub raczej osoby, która się za niego podaje. Przy okazji detektyw odkryje kilka tajemnic z przeszłości.

Prywatny detektyw w dalszym ciągu nie jest moim ulubieńcem, za to prokurator Adam Górnik szybko zyskał moją sympatię. Wolski nie gra tutaj pierwszych skrzypiec, raczej jego rolę określiłabym jako drugoplanową. Fabuła wciąga już od samego początku, a bieg wydarzeń zmusza czytelnika do ciągłego główkowania. Zakończenie tej części zaintrygowało mnie na tyle, by od razu rzucić się na tom trzeci. To jest ten plus czytania książek na długo po ich premierze – nie trzeba czekać na kolejny tom, bo zazwyczaj to on już czeka na nas 😁

3 929
    1 254