Wspólnie wybierzmy Książki Roku i Człowieka Książki 2022. Rusza głosowanie!

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.02.2023

Czekaliście? My też! I doczekaliśmy się. Już po raz ósmy zagłosujemy na Książki Roku w największym plebiscycie czytelników w kraju. Tylko do tej pory oddaliście w nim ponad milion głosów. Wspólnie z nami nagradzajcie swoich ulubieńców i kształtujcie literackie trendy. Na wasze głosy czeka 130 tytułów w trzynastu kategoriach. I on – Człowiek Książki 2022, którego wybierzemy po raz pierwszy.

Wspólnie wybierzmy Książki Roku i Człowieka Książki 2022. Rusza głosowanie!

Od 2015 roku 1 lutego niezmiennie oznacza jedno – start Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać. Plebiscytu wyjątkowego z przynajmniej kilku powodów. Najlepsze tytuły minionego roku wybiera wspólnie największa czytelnicza społeczność w Polsce. Rokrocznie wasze głosy idą w setki tysięcy, a w ciągu ośmiu lat naliczyliśmy ich ponad milion. A jednak odtrąbić sukces i osiąść na laurach – to nie w naszym stylu. A zatem choć od samego początku nasz plebiscyt ma swe punkty stałe, niezmiennie zmienia się i rozrasta – wraz z ewoluującym światem książki. Tak oto przed rokiem po raz pierwszy wybraliśmy razem Książki Roku w kategoriach Debiut i Komiks. Niespodzianki przyniesie i ruszająca właśnie ósma edycja plebiscytu.

ZAGŁOSUJ!

Plebiscyt Książka Roku Lubimyczytać wystartował

Plebiscyt Książka Roku 2022 Lubimyczytać potrwa przez cały miesiąc, do 28 lutego. Na najlepsze książki roku możecie głosować przez najbliższe cztery tygodnie. Wystarczy zajrzeć na stronę www.lubimyczytac.pl/plebiscyt. W 13 książkowych kategoriach zostało nominowanych 130 tytułów z 54 wydawnictw, napisanych przez 62 autorów polskich i 63 zagranicznych. Wśród pisarzy, którzy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy byli najpopularniejsi i otrzymali najwyższe oceny książek od użytkowników i użytkowniczek Lubimyczytać, znaleźli się m.in. Joanna Bator, Maria Peszek, Alice Oseman, Haruki Murakami, Jo Nesbø, Mariusz Szczygieł, Zygmunt Miłoszewski, Szczepan Twardoch, Remigiusz Mróz, Radek Rak, Marcin Meller i wielu innych.

– Wielkie gratulacje dla wszystkich nominowanych! Tytuły, które znalazły się w plebiscycie, to książki, po które najchętniej w roku 2022 sięgali czytelnicy. I to wielka przyjemność właśnie wspólnie z czytelnikami wybierać Książki Roku. Nominowane tytuły odzwierciedlają zainteresowania, pasje i tematy, które pochłaniały wszystkie literackie serca w minionym roku. Wygrana w plebiscycie to jedno z najważniejszych literackich wyróżnień przyznawanych przez społeczność czytelników  – mówi Izabela Sadowska, prezeska Lubimyczytać.

Człowiek Książki nową kategorią plebiscytu

Jak zawsze kolejna odsłona plebiscytu przynosi nowość. Tym razem obok 13 kategorii książkowych znalazła się czternasta, wyjątkowa. To Człowiek Książki. Nominowanych zostało w niej aż 20 projektów, których autorki i autorzy promują czytelnictwo w sieci.

– Literaccy krytycy i dziennikarze, booktuberzy, bookstagramerzy, booktokerzy… W sieci funkcjonuje coraz więcej określeń na osoby, które prowadzą swoje książkowe profile w mediach społecznościowych. Różnią ich wiek, gatunki książek, które czytają, formaty prezentacji, które wybierają, a także zasięgi kanałów, które prowadzą. Jednak łączy jedno – wszyscy, tak jak my – lubią czytać. W ciągu 12 lat prowadzenia serwisu Lubimyczytać internet bardzo się zmienił. Na początku obok nas istniały literackie blogi, które przekształciły się w tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy profili w social mediach. To rozproszona, wielka siła czytelników, która mnoży się w nowych mediach. Śledzimy te trendy z zachwytem, pasją, czasem niepokojem, ale zawsze staramy się wspierać wartościowe inicjatywy, które przyczyniają się do popularyzacji czytelnictwa – dodaje Iza.

Wśród nominowanych znaleźli się między innymi Michał Nogaś, Wojciech Szot, ale także booktuberzy – twórczynie projektu Zaksiążkowane Tola i Zuzanna Grupa czy prowadzący kanał Okoń w Sieci Marcin Okoniewski. Nie zabrakło też booktokerów, w tym Natalii Miśkowiec, która książki promuje na profilu Prostymi Słowami.

Chcecie docenić swojego ulubionego promotora czytelnictwa, który korzystając z sieci, krzewi miłość do książek? Głosujcie. Pełną listę nominowanych znajdziecie TUTAJ.

Książka od pierwszego wejrzenia

Co i rusz ktoś wpada na szalony pomysł, by spróbować wyżyć z pisania. Otwiera szufladę pełną zapisanych stron i wysyła je w świat, czyniąc naszą literaturę bogatszą. Nie zapominajmy o nich. Twórcach debiutantach. I sprawmy, by usłyszał o nich świat.

Nasz serwis wyróżnia też autorów, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na rynku książki. Dlatego w tym roku w plebiscycie po raz drugi znalazła się kategoria Debiut, w której nominowanych zostało 10 tytułów z różnych gatunków. W tym literatury pięknej, reportażu, kryminału czy biografii.

– Dzięki nominowanym książkom w kategorii Debiut czytelnicy mają szansę przyjrzeć się bliżej pracy ratowników wodnych czy poznać od kuchni trudy pracy w stołecznym pogotowiu ratunkowym. Mają szansę poznać historię księdza Jana Kaczkowskiego, ale też skrajnie od niej różną – Mariusza, nazwanego przez media „polskim Fritzlem”, który przez dwa lata więził żonę w piwnicy. Wreszcie mają szansę dowiedzieć się, czy jest miłość po Auschwitz, albo wybrać się w podróż w Karkonosze, do schroniska, które przestało istnieć – mówi Aneta Jokiel-Pawlak z Lubimyczytać.

Weekend z książką

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 10 marca w serwisie Lubimyczytać. Ósma edycja plebiscytu jest organizowana we współpracy z poznańskim Starym Browarem. To właśnie w jego przestrzeniach 11 i 12 marca odbędzie się Weekend z Książką, a w jego ramach – między innymi – Wielka Wymiana Książek. Więcej szczegółów o akcji już wkrótce.

Tymczasem – telefony w dłoń. Głosujemy!


komentarze [279]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mar  - awatar
Mar 11.02.2023 15:57
Czytelnik

Brak książki Piotrowskiego "Prawo matki" to jakiś nieśmieszny żart. Mam wrażenie że osłabiacie kategorię żeby wygrał któryś z faworytów redakcji :/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mar  - awatar
Mar 11.02.2023 15:57
Czytelnik

Brak książki Piotrowskiego "Prawo matki" to jakiś nieśmieszny żart. Mam wrażenie że osłabiacie kategorię żeby wygrał któryś z faworytów redakcji :/

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Eldunari  - awatar
Eldunari 07.02.2023 16:44
Czytelniczka

Jakie są realne kryteria (regulamin?) przyznawania nominacji w tym plebiscycie @LubimyCzytać? Z roku na rok ma on dla mnie coraz mniejszy sens i sprawia mi coraz mniej radości. Coraz mniej książek, na które mogłabym zagłosować, a uważam za chore głosować tylko dlatego, że znam (i może nawet lubię) autora. Widzę też wyraźną tendencję faworyzowania twórców już popularnych,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Monika  - awatar
Monika 07.02.2023 11:11
Czytelniczka

Z roku na rok plebiscyt jest coraz bardziej żenujący. Na pewno w żadnym sensie nie jest miarodajny. Wybór nominowanych książek musi należeć do czytelników, a nie do redakcji LC. Czytam sporo, ale oczywiście nie wszystkie gatunki, ale nawet w tych kategoriach, które są w kręgu moich zainteresowań, nie ma moich faworytów. Plebiscyt jest głosowaniem na książki "celebrytki", a...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Dagmara  - awatar
Dagmara 06.02.2023 18:51
Czytelniczka

A gdzie np. genialna powieść Mata Nowacia „Ludzie i pistolety”? Gdzie książki innych niezależnych autorów? Czy szacowne „jury” je przeczytało, by uznać, że nie są najlepsze w przeciwieństwie do szmir, które promują? Widać w tym kraju, jak nie posmarujesz, to nie pojedziesz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
bozenan  - awatar
bozenan 06.02.2023 22:02
Czytelnik

to się rzuca w oczy - pozycje dobrze sytuowanych finansowo wydawnictw, przez cały rok tłuczone na kanałach o kilkutysięcznych subskrybcjach. Przypadek?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AgaGaga  - awatar
AgaGaga 06.02.2023 15:03
Czytelniczka

Proponuję kategorię "Najmniej popularne" (na LC oczywiście). I w tej kategorii nominować całkiem nieczytane w różnych gatunkach: obyczajowa, historyczna, s-f, kryminał, dla dzieci, fantastyka, reportaż itp. Może by to wpłynęło na wzrost zainteresowania czymś innym niż Mróz, Coben, Jadowska, Chmielarz, King i pozostałych corocznych kandydatów...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Maksymilian  - awatar
Maksymilian 05.02.2023 07:18
Czytelnik

Moim zdaniem najlepsza książka roku, przynajmniej o takiej tematyce, to książka wdowy po Nikosiu, tzn. Nikodem Skotarczak Nikoś Ruletka życia. Każdy powinien przeczytać.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5021459/nikodem-skotarczak-nikos---ruletka-...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
MIH  - awatar
MIH 04.02.2023 21:44
Czytelnik

Co za durny plebiscyt. Każdy zagłosuje na to co przeczytał (a wątpie, że każdy przeczytał wszystko z danego gatunku by móc ocenić co rzeczywiście jest najlepsze ). To troszke tak jak pójść do  reatauracji i powiedzieć, że danie nr 28 jest najlepsze a nie jadło się np pozostałych 50 dań.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LaCucaracha  - awatar
LaCucaracha 06.02.2023 00:42
Czytelniczka

Dokładnie to samo pisałam rok temu. Głosowanie to czysta fikcja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dagmara  - awatar
Dagmara 06.02.2023 18:55
Czytelniczka

To samo niestety można powiedzieć o wszystkich tego typu plebiscytach. Jaki sens ma wybieranie najlepszej książki, płyty czy najlepszego filmu, skoro na starcie jury ogranicza się do tego, co nachalnie promowane przez wszystkie media, czyli z samej definicji proste i szmirowate? Nie zapoznałeś się ze wszystkim, nie masz prawa mówić, co jest najlepsze.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jkosel  - awatar
Jkosel 08.02.2023 20:09
Czytelnik

Nie do końca się zgadzam. Jedyny głos oddałem w kategorii "literatura piękna", gdzie przeczytałem większość pozycji. Pozostałe kategorie przejrzałem, żeby zobaczyć co jest nominowane, może po coś sięgnę. uważam, że plebiscyt nawet w tej formule ma rację bytu, zwłaszcza gdy trudno ilościowo ocenić czytelnictwo po sprzedaży, chociażby ze względu na odsetek czytelników...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
MIH  - awatar
MIH 08.02.2023 20:19
Czytelnik

@Jkosel 

To, że się nie zgadzasz i przeczytałeś większość książek z kategorii, nie oznacza, że masz racje. Możesz sobie uważać co chcesz, nie zmienia to faktu, że jesteś w tym konkretnym przypadku w błędzie.

Plebiscyt jest bez sensu w tej formie a nawiązanie do sprzedaży książek elektronicznych nie ma żadnego związku z tematem.

Bez odbioru. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
1414  - awatar
1414 04.02.2023 13:20
Czytelnik

Na rynku w 2022 pojawiło się wiele ciekawych pozycji w kategorii komiks.                               O różnorakiej tematyce.
 Dlatego brak kategorii komiks w konkursie śmieszy, denerwuje.  
Tłumaczenie, administratorów LC, że: " za mało danych w serwisie żeby wyłonić nominowanych" jeszcze bardziej.
Dlaczego w takim razie zdecydowaliście się na ta kategorię w zeszłym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
kiola  - awatar
kiola 04.02.2023 12:55
Czytelnik

Mam wrażenie, że przy niektórych książkach, powinny być one w innych kategoriach. "Gdzie jesteś piękny świecie" to bardziej literatura piękna. "Córka Generała", "Lekcje chemii" czy "Malibu płonie" to raczej powieści historyczne (skoro "Siła kobiet" znalazła się w tej kategorii, to dlaczego też nie te książki?).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post