rozwiń zwiń

Co czyta Bill Gates? 5 książek, które informatyk-miliarder poleca na święta

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.11.2021

Podobno na urlopie stara się czytać co najmniej przez 3 godziny dziennie i robi notatki z około 20% swoich lektur, ponieważ stanowią one dla niego „klucz do nieustannego poszerzania swojej wiedzy”. Na swoim blogu GatesNotes przedstawił w jednym z najnowszych wpisów listę 5 publikacji, które szczególnie spodobały mu się w roku 2021. 

Co czyta Bill Gates? 5 książek, które informatyk-miliarder poleca na święta Facebook.com/BillGates

Współzałożyciel Microsoftu wspomina, że ostatnio najbardziej lubi czytać książki tego gatunku, w którym zaczytywał się w dzieciństwie – chodzi o science fiction. Gates jako nastolatek chętnie sięgał po książki Issaca Asimova (a szczególnie te z cyklu Fundacja), Edgara Rice'a Burroughsa i Roberta Heinleina (jego ulubioną powieścią tego autora była „Luna to surowa pani”). Dlatego też i wśród jego rekomendacji nie zabrakło dzieł z właśnie tego gatunku. Akcja jednej z książek rozgrywa się 12 lat świetlnych od Słońca, drugiej – w USA, na liście stworzonej przez Gatesa są też publikacje non-fiction. Część z nich to pozycje opisujące to, co dzieje się dzisiaj w nauce, jest też jedna powieść. Jeśli więc ciekawi Was, jakie książki poleca przeczytać Bill Gates, poniżej prezentujemy utwory, które znalazły się na jego liście świątecznych lektur (chociaż nie poruszają tematyki świątecznej).

Bill Gates poleca książki. 5 propozycji

1. „Projekt Hail Mary”, Andy Weir, średnia ocen w lubimyczytac.pl: 8,0/10

Zacznijmy od utworów, które mają już swoje polskie tłumaczenia. Pierwszym z nich jest „Projekt Hail Mary” Andy'ego Weira – autor wcześniej napisał m.in. „Marsjanina”. Gates zaznacza, że trudno mu opowiedzieć cokolwiek o tej książce, nie zdradzając żadnej z ukrytych w jej fabule niespodzianek. Napisać można jednak tyle, że głównym bohaterem powieści jest Ryland Grace, nauczyciel przedmiotów ścisłych, który pewnego dnia budzi się... na statku kosmicznym w innym systemie gwiezdnym. Mężczyzna szybko orientuje się jednak, że został wysłany w kosmos w celu ratowania naszego układu słonecznego przed mikroorganizmem o nazwie astrofag, którego działalność polega na zjadaniu (naszego) Słońca. Jeśli misja Rylanda nie zakończy się sukcesem, na Ziemi zapanuje epoka lodowcowa, co skończy się śmiercią miliardów ludzi. Uwaga! Jak zaznacza Gates, plot twist następuje po przeczytaniu około jednej czwartej książki, jednak zdradzić można jeszcze tyle, że nie tylko Grace chce zniszczyć astrofaga, taki zamiar ma też kosmita, który wygląda jak pająk wielkości labradora. Wykonany ze skały. Gates zachęca do przeczytania książki również tak:

Powieść mądrze przedstawia sytuację, w której znalazł się jej główny bohater. Ryland to przyzwoity, uczciwy człowiek, nie sposób mu więc nie kibicować. Początkowo cierpi na amnezję, więc jako czytelnik poznajesz kolejne fakty razem z nim. A to tym ciekawsze, że Grace ma też niezłe poczucie humoru. Pierwszym, co przychodzi mu na myśl o konfrontacji z astrofagiem, jest fakt, że – jako naukowiec, a nie superbohater – nie wiedziałby, co zrobić i zapewne dałby się zabić.

2. „Klara i słońce”, Kazuo Ishiguro, średnia ocen w lubimyczytac.pl: 7,2/10

Bill Gates to fan nie tylko nauki, ale i robotów. Jak zauważa, literatura i filmy przedstawiają opowieści o robotach zazwyczaj na dwa sposoby: albo te inteligentne maszyny nas wszystkich mordują, albo zaczynają z nami koegzystować. Gates, choć uwielbia „Terminatora”, wybiera czytanie o pozytywnych relacjach między ludźmi i robotami. A tę opisuje Kazuo Ishiguro w swojej powieści „Klara i słońce”.

Główną bohaterką utworu jest tytułowa Klara – robot towarzyszący chorej 14-letniej dziewczynce o imieniu Josie. Akcja powieści rozgrywa się w przyszłości, o której wiemy tyle, że dzieci „zmieniono genetycznie” tak, by były mądrzejsze. I właśnie tego rodzaju, jak określa to Gates, lifting umysłu, stał się przyczyną kłopotów zdrowotnych Josie. Dziewczynka, jak i inne dzieci, uczy się zdalnie, dlatego też przyjaciółmi najmłodszych stają się towarzyszące im roboty. O świecie poza domem Josie wiemy tyle, że dochodzi w nim do częstych aktów terroryzmu, wspomniana jest również katastrofa ekologiczna.

Klarę zaprogramowano tak, by była bardzo empatyczna i ciekawa świata. A jego poznawanie z perspektywy robota, nakreślonej przez Ishiguro, w wielu aspektach przypomina to, jak odbierają rzeczywistość ludzie. Są jednak różnice m.in. w tym, co (dosłownie!) widzi Klara, a co ukazuje się oczom człowieka – robot postrzega rzeczywistość w formie kolejnych klatek, przypominających te filmowe. 

3. „A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence”, Jeff Hawkins, brak ocen – oceń książkę w lubimyczytac.pl

Gdy ojciec Billa Gatesa zachorował na alzheimera, jego syn, jak sam zaznacza, zaczął się jeszcze bardziej interesować tym, jak działa ludzi mózg, co powoduje choroby neurodegeneracyjne i w jaki sposób możemy je powstrzymać. Niestety, jak zauważa Amerykanin, na razie dopiero tak naprawdę zaczynamy poznawać tajemnice ludzkiego mózgu. Jednak, jak twierdzi dalej Gates, nie ma w tym nic dziwnego, skoro nie wiemy jeszcze dokładnie, jak działa mózg robaka, który ma 30 neuronów. Dla porównania, w mózgu człowieka jest ich 86 miliardów. I właśnie o tym – próbach zrozumienia, w jaki sposób komórki i połączenia w naszych mózgach dają początek świadomości, naszej zdolności uczenia się – opowiada książka Hawkinsa, „A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence”. Jak pisze Gates:

Hawkins, po zakończeniu kariery w branży technologicznej, postanowił skupić się na jednej kwestii: wprowadzaniu ulepszeń w dziedzinie uczenia maszynowego. Sam głęboko wierzę, że w najbliższych dziesięcioleciach uda nam się wynaleźć maszyny posiadające ogromną „inteligencję ogólną”, która pozwoli stawić czoła naprawdę wieloaspektowym i skomplikowanym działaniom.

W publikacji jej autor wiele uwagi poświęca korze nowej mózgu (neocortex), uważa on, że jej podstawową funkcją jest coraz lepsze poznawanie świata, w miarę tego, jak się po nim poruszamy, przewidywanie tego, jakie będzie nasze kolejne doznanie dzięki bazowaniu na poprzednich doświadczeniach. Być może lepsze zrozumienie działania kory nowej mózgu pomoże również w doskonaleniu sztucznej inteligencji. Hawkins mówi o niej: »Nie ma „ja” w „AI”« – jak na razie komputer może wygrać z człowiekiem w szachy, ale nie wie, że to gra.

Wszystko to brzmi skomplikowanie, jednak Gates dodaje, że sam nie jest specjalistą w dziedzinie medycyny, a książka Hawkinsa jest napisana zrozumiałym językiem, to pozycja popularnonaukowa, a nie podręcznik akademicki.

4. „The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing, and the Future of the Human Race”, Walter Isaacson, brak ocen – oceń ksiażkę w lubimyczytac.pl

Kolejną książką polecaną przez Billa Gatesa jest „The Code Breaker: Jennifer Doudna, Gene Editing and the Future of the Human Race” Waltera Isaacsona. To również propozycja popularnonaukowa, opowiadająca o systemie CRISPR, wykorzystywanym w biotechnologii do modyfikowania genomu w precyzyjnie i celowo wybranych miejscach. Gates docenia to, że podkreśla ona zarówno pozytywne i przełomowe znaczenie CRISPR dla ludzkości, jak i jej ciemne strony. Przełomowa jest na pewno możliwość leczenia przy użyciu CRISPR chorób krwi, takich jak anemia sierpowata czy talasemia beta. Niestety, w pewnych przypadkach korzystanie z tej technologii bywa moralnie wątpliwe, jak wtedy gdy jeden z chińskich badaczy użył CRISPR do edycji genomów ludzkich zarodków rodziców chorych na wirusa HIV. Naukowiec chciał pomóc parze doczekać się zdrowych dzieci (dwoje już się narodziło), jednak złamał naukowe zasady, jakie obowiązują w Chinach i USA.

Gates docenia tę książkę także za to, że, jego zdaniem, świetnie się ją czyta nie-naukowcom i że opowiada o badaczce, która system CRISPR odkryła – biochemiczce Jennifer Doudnie, wyróżnionej za swoje osiągnięcia Nagrodą Nobla. Jak pisze na swoim blogu Amerykanin:

Wspaniale jest czytać o odkryciu naukowym, w którego centrum stoi kobieta. Jako tata byłem szczególnie poruszony fragmentami, w których była mowa o ojcu Doudny. Martin, sam będący profesorem, wspierał na każdym kroku zamiłowanie córki do nauki i wzmacniał jej pewność w to, że może się ona jej poświęcić na najwyższym poziomie. Mężczyzna zmarł jednak zanim jego córka osiągnęła międzynarodową sławę.

Miliarder zaznacza też, że książka nie jest biografią i można w niej przeczytać nie tylko o samej Jennifer Doudnie, ale i systemie CRISPR. Autor książki rozmawiał z badaczką, która obecnie zajmuje się przede wszystkim badaniem kwestii etycznych, związanych z odkrytym przez nią systemem. Jak powiedziała Isaacsonowi:

Jeśli myślisz, że żyjemy w świecie nierówności, to wyobraź sobie, jakby to wyglądało, gdyby społeczeństwo stało się genetycznie powiązane wzdłuż linii ekonomicznych, a my przepisalibyśmy nierówności finansowe do naszego kodu genetycznego.

5. „Hamnet”, Maggie O'Farrell, średnia ocen w lubimyczytac.pl: 9,3/10

Co wiemy o Szekspirze? Choć uważany jest dzisiaj za najwybitniejszego dramaturga wszech czasów, to wiele faktów dotyczących jego twórczości i życia prywatnego pozostaje tajemnicą. O'Farrell skupia się w książce na tym, co prawdziwe: wiadomo, że Szekspir miał syna, Hamneta, który zmarł w wieku 11 lat, prawdopodobnie na dżumę. Bill Gates zaznacza, że w powieści urzekło go to, iż opowiada przede wszystkim o relacjach w kochającej się rodzinie. O tym, że nawet w czasach, gdy rodzice zdawali sobie sprawę, iż szanse na to, by ich dziecko dożyło dorosłości, wcale nie są tak duże, to strata syna czy córki i tak była okupiona ogromnym cierpieniem.

Amerykanin zauważa również, że podczas lektury tak naprawdę do niemal samego końca nie wiadomo, kim jest „mąż”, o którym pisze O'Farrell. Z kolei żona Szekspira, Agnes (znana również jako Anne) Hathaway portretowana była często w różnych publikacjach jako bezwzględna (bo starsza od małżonka!) kobieta, która usidliła młodszego i bezbronnego mężczyznę. W powieści O'Farrell to jednak tajemnicza, niemal nadprzyrodzona postać, uzdrowicielka potrafiąca przewidzieć przyszłość. Agnes wie, że jej pierwszy potomek będzie dziewczynką, a tylko dwoje z trójki dzieci dożyje jej śmierci. Szekspir jest nią prawdziwie zafascynowany. Jak zauważa Gates:

„Hamnet” to powieść o tym, jak śmierć dziecka prześladuje rodziców, a „Hamlet” opowiada o tym, jak śmierć rodzica prześladuje syna. O'Farrell umiejętnie łączy te dwie historie i przedstawia zaskakujące i poruszające wyjaśnienie na to, w jaki sposób Szekspir przekierował swój żal na pisanie.

A Wy, czytaliście już którąś z powyższych książek? Jakie były Wasze wrażenia z lektury? Czekamy na Wasze odpowiedzi w komentarzach!

Źródło: GatesNotes, blog Billa Gatesa

[as]


komentarze [22]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Redo 26.11.2021 18:18
Czytelnik

Te książki naukowe brzmią intrygująco, ale jednocześnie to trochę "nie moja działka" - choć może w przyszłości... Niezależnie, ciekawe polecenia!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Maria Akida 26.11.2021 11:04
Czytelniczka

Czytałam pierwszą "Projekt Hail Mary" - rewelacja! Dałam jej 10.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 25.11.2021 20:04
Czytelnik

Może kiedyś przeczytam Marsjanin 
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Regalia_Lenzi Lenzi 25.11.2021 20:08
Bibliotekarka

A polecam, całkiem przyjemna książka,  choć poczucie humoru specyficzne :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
AgaGaga 25.11.2021 18:21
Czytelniczka

Ja jako stereotypowa kobieta pragnę zauważyć, że się Gates posunął w latach.... sądząc po twarzy 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piotr 25.11.2021 18:02
Czytelnik

Projekt Hail Mary czeka na półce od dłuższego czasu. Marsjaninem byłem zachwycony.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 25.11.2021 18:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Baratora 25.11.2021 17:45
Czytelnik

Co mnie obchodzi co ten psychopata poleca?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Neskka 25.11.2021 20:35
Bibliotekarka

Tak z ciekawości, bo nigdy jakoś nie zagłębiałam się w jego osobowość, możesz przytoczyć jakieś jego zachowania (potwierdzone), które potwierdzałyby, że jest psychopatą?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
letni_a 26.11.2021 08:29
Czytelniczka

Neskka tak z ciekawości, możesz przytoczyć jakieś jego zachowania (potwierdzone), które potwierdzałyby, że NIE jest psychopatą?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerico 26.11.2021 13:01
Czytelnik

@letni_a  Nie istnieją zachowania, które z całkowitą pewnością, w 100% mogą potwierdzić, że ktoś NIE jest psychopatą, wiec ci ich nie przytoczy. Natomiast istnieją zachowania, które mogą wskazywać, podkreślam wskazywać, ale nie stanowią dowodu na to, że ktoś jest psychopatą, więc @Neskka  zadała pytanie jak najbardziej prawidłowe.

A jeśli jedynym dowodem na to, że ktoś...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Andrzej Wronka 26.11.2021 14:10
Autor

@Baratora również jestem ciekaw, skąd opinia?
@letni_a można przytoczyć bez problemu, np. powołując się na jego działalność w sieci lub charytatywną, albo opierając się na wywiadach z nim przeprowadzonych, tylko po co, skoro pewnie powiesz, że to tylko medialna szopka/gra? :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Neskka 26.11.2021 14:33
Bibliotekarka

@letni_a  Napisałam wyraźnie, że nie zagłębiałam się w jego osobowość i to nie ja wysunęłam tezę. Nie widzę więc żadnego powodu udowadniać czegoś, czego nie powiedziałam. Uprzejmie proszę odnosić się do istniejących komentarzy, nie wyimaginowanych ;)
Jeśli kiedyś wywiąże się podobna dyskusja na temat Putina, z chęcią się poudzielam, bo tam wiedzę mam dosyć szeroką ;) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 26.11.2021 14:43
Administrator

Zapraszając do dyskusji nie oczekiwaliśmy dość poważnych oskarżeń bez pokrycia :) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
letni_a 29.11.2021 15:41
Czytelniczka

LubimyCzytać, w ogóle obudziliście się dopiero dziś rano po wielu latach snu i spodziewaliście się samych superlatyw, nie? Zresztą gdzie te oskarżenia i w dodatku bez pokrycia? 
Takie pytania, jak tutaj mogły by przejść w drugiej połowie ubiegłego stulecia. Ale nie dziś, gdy każdy ma dostęp do informacji i sam wyciąga wnioski, a nie pyta innych o udowodnienie tego czy owego.  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
letni_a 29.11.2021 15:57
Czytelniczka

Neskka, możesz rozpocząć temat o Putinie, są tutaj takie możliwości. I nie odwracaj kota ogonem. Wiesz tyle o Putinie (jak twierdzisz) to znajdź sobie sama info o tym tutaj bilu  a nie zadawaj wyimaginowane pytania. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.11.2021 16:04
Administrator

Mimo wszystko prosimy zostawić dla siebie tego typu niczym nie pokryte, a obraźliwe dla innych posty :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Neskka 29.11.2021 16:23
Bibliotekarka

@letni_a odsyłanie do szukania sobie samemu w internecie brzmi co najmniej dziecinnie ;) Rozumiem, że to nie z Twojej strony wyszło stwierdzenie o Gatesie jako psychopacie, ale Twoje zaangażowanie i agresja mogłyby świadczyć o tym, że osobiście Ci jakąś krzywdę wyrządził. W dzisiejszej świadomości społecznej pokutuje jakieś dziwne przekonanie, że bogaty znaczy zły,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
letni_a 29.11.2021 19:05
Czytelniczka

LubimyCzytać, rozumiem. Jak by mi ktoś płacił za to za co wam płacą, też bym mówiła takie rzeczy, jak wy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
letni_a 29.11.2021 19:10
Czytelniczka

Neskka, nie dopatruj się w moich słowach czegoś czego w nich nie ma. Nie powiedziałam o bilu ani jednego słowa. A takie tłumaczenie, że nie będziesz sobie niczego sprawdzać, to zspawa na oznakę lenistwa i ignorancji... nie ma też w moich wypowiedziach agresji. Wszystko można wypaczyć, jak się chce. A co do trolli... wyczytałam gdzieś, że poznać ich można po tym, że zadają...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Jerico 29.11.2021 20:51
Czytelnik

Jak by mi ktoś płacił za to za co wam płacą, też bym mówiła takie rzeczy
Dla mnie to brzmi jak przykład takich bezpodstawnych oskarżeń. Czyżbyś sugerowała, że LC broni Gatesa, bo im za to płacą? Być może Gates osobiście...? 😛

A takie tłumaczenie, że nie będziesz sobie niczego sprawdzać, to zspawa na oznakę lenistwa i ignorancji...
Tak się składa, że to zupełnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Neskka 30.11.2021 09:21
Bibliotekarka

@letni_a chodźmy lepiej coś poczytać, zamiast tu się bezsensownie przerzucać. Na początek mogę polecić Ci  Trolle Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej. Trochę mnie po połowie wynudziła, ale ogólnie interesująca pozycja.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Trolle Putina. Prawdziwe historie z frontów rosyjskiej wojny informacyjnej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się