Popularne wyszukiwania
Polecamy
Wojciech Ligęza

- Pisze książki: publicystyka literacka, eseje, językoznawstwo, nauka o literaturze, poezja
Historyk literatury, krytyk literacki, pracownik naukowy w Instytucie Polonijnym UJ – należy do grona najlepszych znawców poezji emigracyjnej. Dysponuje umiejętnością dokonywania nieszablonowych zbliżeń i zaskakujących przekrojów literatury na wygnaniu, o czym świadczy m.in. jego monografia Jerozolima i Babilon. Miasta poetów emigracyjnych (Kraków 1998). Jest redaktorem tomów: Pamięć głosów. Studia nad twórczością Aleksandra Wata (Kraków 1992); Pisarze emigracyjni. Sylwetki (Kraków 1993); Ktokolwiek jesteś bez ojczyzny. Topika współczesnej poezji emigracyjnej (Łódź 1995). Rozprawy naukowe publikował w „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim”, „Tekstach Drugich”, natomiast eseje, szkice krytyczne, recenzje, felietony ukazywały się m.in. w „Odrze”, „Przeglądzie Polskim”, „Twórczości”, „Tyglu Kultury”, „Znaku”.
- 63 przeczytało książki autora
- 102 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Wygnańcy i wydziedziczeni powracają wciąż pamięcią do miast utraconych, starają się odnaleźć powtórne zakorzenienie w świecie lub przynajmniej zrozumieć istotę życia pozbawionego przestrzeni, którą uznać by można bez wahań za własną. Ludzka przestrzeń emigrantów dramatycznie podzielona pomiędzy ojczyznę i obczyznę, przechodząc w sferę wypowiedzi poetyckich, zyskuje sporo rozmaitych kształtów: jest traktowana z rzetelną opisowością i tworzona na podobieństwo mitu, jest nieobecna, nieosiągalna i trudna do wyobrażenia, a z drugiej strony niezwykle trwała, gdyż jej niezniszczalność gwarantuje mowa kulturowych symboli.
Wygnańcy i wydziedziczeni powracają wciąż pamięcią do miast utraconych, starają się odnaleźć powtórne zakorzenienie w świecie lub przynajmni...
Rozwiń ZwińPisarz na obczyźnie zwykle rozlicza się z klęskami dziejowymi, które spowodowały wygnanie, nie chce przyjąć dopustu wydziedziczeń z polskiej kultury, zwalcza osamotnienie, ze wzmożoną pasją poszukuje światów własnych – zapamiętanych, kompensacyjnych, kreowanych w słowie. Nawroty czułych wspomnień, mityczne opowieści o dobrym świecie, prywatna prehistoria nie mająca z prawdziwą, okrutną historią nic wspólnego to nie jedyne wyznaczniki twórczości emigrantów. Otwarcie na przyszłość okazuje się tu jednak istotne: w krainie czasu niedokonanego można bowiem lokować nadzieje, że polityczna opresja kiedyś się skończy, poniżone wartości znów rozbłysną pełnym blaskiem, a książki samotnych pisarzy trafią do rzesz czytelniczych, nie tylko do odbiorców z kręgu polskiej diaspory.
Pisarz na obczyźnie zwykle rozlicza się z klęskami dziejowymi, które spowodowały wygnanie, nie chce przyjąć dopustu wydziedziczeń z polskiej...
Rozwiń Zwiń