Program Roku Wisławy Szymborskiej – moc czytelniczych atrakcji nie tylko w Polsce

Anna Sierant Anna Sierant
09.02.2023

Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Wisława Szymborska, która w lipcu br. obchodziłaby swoje setne urodziny, została patronką 2023 roku. Fundacja Wisławy Szymborskiej – a także instytucje, osoby z nią współpracujące – przygotowała niemało wydarzeń związanych z noblistką. Wystawy, premiery książek, spotkania, a nawet… park imienia poetki – zobaczcie, jakie literackie atrakcje czekają na czytelników i czytelniczki!

Program Roku Wisławy Szymborskiej – moc czytelniczych atrakcji nie tylko w Polsce Materiały prasowe Fundacji Wisławy Szymborskiej

Rok Wisławy Szymborskiej: wydarzenia od Krakowa przez Frankfurt nad Odrą po Mediolan

Wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska”

Informacje o Roku Szymborskiej zacznijmy od wydarzeń. A tych jest niemało. Już od 8 lutego (do 17 lutego) w gmachu Senatu RP będzie można oglądać wystawę „Sto lat! Wisława Szymborska”. Potem wystawa będzie udostępniana instytucjom kultury: bibliotekom, szkołom, domom kultury. Jak możemy przeczytać na stronie Fundacji: „Chcemy, by Poetka nie zastygła w spiżową postać z podręczników szkolnych, ale by pozostała ciepłą, serdeczną osobą, jaką była dla przyjaciół”.

Na 25 planszach, które instytucje kultury będą mogły wydrukować, zobrazowane zostaną najważniejsze etapy życia poetki, cytaty z twórczości, a także wyklejanki i dziecięce rysunki. Autorką i redaktorką wystawy jest Joanna Gromek-Illg, która napisała również biografię pisarki pt. „Szymborska. Znaki szczególne” (Znak).

Wystawa czasowa „Nowy rozdział” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Projekt „Nowy rozdział” to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji, w którego kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, aktywistek, projektantek, artystek. Rozdział 1 będzie poświęcony właśnie Wisławie Szymborskiej i żakietowi przygotowanemu przez Annę Skórską, w którym poetka odebrała w 1996 roku Literacką Nagrodę Nobla, a także innym kreacjom, w których pojawiała się twórczyni przy okazji wydarzeń związanych z przyznaniem jej wyróżnienia przez Akademię Szwedzką. Wystawie towarzyszy panel dyskusyjny, w którym 11 lutego 2023 roku wezmą udział: Michał Rusinek, Janusz Noniewicz i Teresa Walas. Spotkanie poprowadzą znane zapewne użytkownikom Lubimyczytać Zofia Karaszewska i Sylwia Stano. Rozmowa rozpocznie się o godz. 16 właśnie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Spektakle w Rzymie i Mediolanie

Obchody Roku Szymborskiej przekroczą granice Polski – w Teatro Vittoria w Rzymie (27 marca 2023) oraz w Teatro Litta w Mediolanie (4 kwietnia 2023) odbędą się bowiem spektakle sztuki „Ascolta come mi batte forte il tuo cuore. Poesie, lettere e altre cianfrusaglie di Wisława Szymborska”, wyreżyserowane przez Sergia Maifrediego. (Nie tylko) włoska widownia będzie mogła zapoznać się z fragmentami listów, które Wisława Szymborska pisała do swojego ukochanego, Kornela Filipowicza. W rolę poetki wcieli się Maddalena Crippa, a w rolę Filipowicza – Andrea Nicolini. O oprawę muzyczną spektaklu zadbał natomiast Michele Sganga.

Wystawa „Wisława Szymborska. Radość pisania” przygotowana przez gminę Genua i Teatro Pubblico Ligure

W Muzeum Sztuki Współczesnej „Villa Croce” w Genui, a następnie w Bolonii i Mediolanie będzie można zobaczyć wystawę rękopisów Wisławy Szymborskiej (m.in. wierszy „Kot w pustym mieszkaniu”, „Cebula”, „Pytania zadawane sobie”), którą zatytułowano „Radość pisania”. Poza wierszami na wystawie znajdą się także napisane przez poetkę listy, fotografie noblistki. Wystawy we włoskich miastach rozpoczną się 15 czerwca, a zakończą 10 września 2023 roku.

Otwarcie parku Wisławy Szymborskiej w Krakowie

Wisława Szymborska była szczególnie związana z Krakowem, w którym zresztą mieszkała. Miasto postanowiło więc uhonorować swoją poetkę, otwierając park jej imienia przy ul. Karmelickiej. Co ciekawe, park powstaje dzięki inicjatywie mieszkańców miasta, w ramach budżetu obywatelskiego. Otwarcie parku zaplanowano na 2 lipca 2023 roku, ma się w nim znaleźć 125 gatunków drzew (w tym drzewa owocowe), 1,5 tysiąca krzewów, a także 18,5 tysiąca bylin i 71 tysięcy cebuli.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Niektórzy lubią poezję…, czyli o recepcji dzieła Wisławy Szymborskiej na arenie międzynarodowej”

Konferencja odbędzie się w dniach 16–18 listopada 2023 roku w Collegium Polonicum w Słubicach oraz na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Zgłoszenia do udziału można wysyłać do 30 kwietnia 2023 roku poprzez stronę unikonferencje.pl. Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny, a jej organizatorzy zapraszają do zgłaszania się badaczy literatury, kultury, języka, przekładu, a także tłumaczy i krytyków przekładu. Tych, którzy w swojej pracy poruszają zagadnienia związane z twórczością Wisławy Szymborskiej i jej recepcją.

Rok Szymborskiej: nowe książki poświęcone poetce

Warto dodać, że na rok 2023 zaplanowano publikacje kilku książek poświęconych noblistce. Jedną z nich napisał jej sekretarz, Michał Rusinek, znany również ze swojej twórczości dla dzieci. W maju 2023 roku ma się ukazać nakładem Wydawnictwa Zygzaki jego „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. Wcześniej, bo już 22 lutego 2023 roku, premierę będą mieć wydane przez Znak „Wiersze wszystkie” ze wstępem prof. Wojciecha Ligęzy. Nakładem tego samego wydawnictwa w październiku 2023 roku ukażą się „Zabawy literackie” ze wstępem Joanny Szczęsnej. Wydawnictwo a5 planuje z kolei na czerwiec 2023 roku premierę książki „Kryniccy, to przecież dla Was! Listy i karteczki 1966–2011”, natomiast Wydawnictwo Agora w maju 2023 ma wydać książkę Anny Bikont i Joanny Szczęsnej „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”.

To jeszcze nie wszystko

Jak zaznacza na swojej stronie internetowej Fundacja Wisławy Szymborskiej, program wydarzeń cały czas się zmienia, nad organizacją wielu z nich trwają jeszcze prace. Wiadomo już jednak, że swoją część poświęconą twórczości Wisławy Szymborskiej będzie miał Festiwal Sztuk „Między stronami” w Kielcach, a na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie odbędzie się studencko-doktorancka konferencja naukowa „Szymborska wielostronnie. W stulecie urodzin noblistki”. Noc Muzeów w Opolu przebiegnie natomiast pod hasłem „Nic dwa razy”. O noblistce nie zapomnieli również organizatorzy tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, Festiwalu Sztuki Kobiet Persona i Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Jak się wam podoba program obchodów Roku Wisławy Szymborskiej? W którym z powyższych wydarzeń chcielibyście wziąć udział, na premierę których książek czekacie? Czekam na wasze odpowiedzi w komentarzach!

Źródło: Fundacja Wisławy Szymborskiej


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awatar
konto usunięte
10.02.2023 10:59
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Anna Sierant - awatar
Anna Sierant 09.02.2023 12:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post