Cukierku, ty łobuzie!

Okładka książki Cukierku, ty łobuzie!
Waldemar Cichoń Wydawnictwo: Dreams Cykl: Kot Cukierek (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Kot Cukierek (tom 1)
Dreams
2011-01-01
2011-01-01
dla dzieci opowiadania

Autor ma lekkie pióro. Nie tylko audiobooki czytane przez Janusza Zadurę, słucha się świetnie. Ale i książka jest równie przyjemna w odbiorze. Język jest prosty, ale są też słowa, które dziecku trzeba wytłumaczyć. Choćby z dzisiejszego poranka: Co to jest fryga?

Cukierek to kot z charakterem, który broi na potęgę i to właśnie jego przygody poznajemy. Ale też postrzeganie działań domowników, okraszone jest komentarzem z jego perspektywy. Całemu cyklowi nie można odmówić humoru. A poza tym jest lekko, łatwo, przyjemnie. Język adekwatny, spostrzeżenia trafne i na szczęście nie jak dubbingowane bajki, skierowany do młodszego odbiorcy, choć i rodzic może wyłapać puszczone oko. Na szczęście wszystko jest na tyle uniwersalne, że książka się nie zestarzeje i spokojnie Cukierek, będzie bawił przez kolejne dekady. A przecież premierę miał w 2011.

Polubiliśmy się z każdym z bohaterów. A zaczynaliśmy od tego, jak Cukierek dołączył do 3 osobowej rodziny, która podczas cyklu powiększa się i dorasta. Tak więc to fajny sposób, żeby przegadać wiele z własnych rodzinnych tematów. Na szczęście autor nie wchodzi toksyczność takich relacji.

Nie umiałabym wybrać tomu, który lubię najbardziej, mój syn też nie. Bo wszystkie były świetne i trzymały poziom. Z ciekawostek, napiszę, że każdy z naszych domowników domagał się, żeby podczas jazdy samochodem leciał Cukierek. Co więcej, teraz wybierając się na małą wycieczkę, jakieś 7-8 h jazdy ciągiem, bez wahania audiobookiem na drogę, został wybrany Cukierek właśnie. Ale i babcia, która raczej audiobooków fanką nie jest, a zaliczyła ze mną dłuższą podróż, wciągnęła się w te opowiadania. I już rozumie skąd u nas takie poruszenie wokół nowej książki.

Póki co w papierze tylko 1 tom mamy, ale został on zakupiony na życzenie pierwszoklasisty, mimo, że nie jest to u nich lekturą. Bo chciał, a co więcej z przyjemnością, na Cukierku właśnie, doskonali swoją nowo nabytą umiejętność czytania. Oczywiście chciał wszystkie książki, ale udało nam się dogadać, że będziemy zamawiali kolejne tomy, w miarę postępów czytania. Co prawda, już z 10 razy zaczynał czytać od początku, ale póki sprawia mu to przyjemność, męczymy tom pierwszy.

Szczerze polecam cały cykl, w sumie każdemu. Jak się okazało u nas w domu od 7 lat w górę. Choć gdybyśmy trafili na nią szybciej to pewnie młody nawet jako 5 latek, wciągnąłby się w nią tak jak ma to miejsce obecnie.

Bardzo fajna i humorystyczna książka

Bardzo fajna i humorystyczna książka

Zabawne historie malego kotka i jego nowej rodziny, przeplatane pięknymi ilustracjami 😊

Cukierek to kot łobuziak. Ten kot bardzo nie lubi być u weterynarza. Cukierek ma przyjaciółkę Tradycję. W tej książce występują Tata Marcela i Maćka i Mama Marcela i Mama Maćka i Cukierek i Tradycja. Tę Książkę bardzo polecam. Zosia 5 lat

Jedyną zaletą tej książki jest to, że jest krótka. Krótka, bogato ilustrowana historia małego, psotnego kociątka, które miało pecha trafić do rodziny, gdzie karanie ścierką i kapciem jest na porządku dziennym, natomiast przez autora zostało przeuroczo strywializowane.
Czytamy historię walki Cukierka z nowym swetrem mamy, oraz konsekwencje, jakie zostały wyciagnięte przez mamę: „Odsunęła mnie na bok i wyjęła sweter z koszyka. Zobaczywszy, w jakim jest stanie, krzyknęła raz jeszcze, złapała leżącą obok ścierkę pacnęła mnie nią w pupę. (…) Odważyłem się opuścić bezpieczną kryjówkę dopiero wieczorem, kiedy zgłodniałem na tyle porządnie, żeby nie obawiać sie ścierki”.
Następnie jestesmy świadkami zapoznawania się Cukierka z ozdobami choinkowymi, które przed kotem usiłował obronić tata: „Na wszelki wypadek (tata zrobił ostatnio spore postępy w rzucaniu kapciem do celu) odskoczyłem i wczołgałem się pod komodę”.
Książeczka opisuje zatem życie kota, który spędza większość czasu chowając się pod komodą, ze strachu przed ścierką, kapciem, szczotką i dziećmi. Idealna lektura szkolna dla dzieci.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” / Jan Zamoyski/
Niestety, chciałoby się powiedzieć po lekturze szkolnej "Cukierku, ty łobuzie" Waldemara Cichonia.
Nie mam pojęcia, co sprawiło, że ta książeczka znalazła się w kanonie lektur, bo ani ona zabawna, ani tym bardziej wartościowa, w moim odczuciu nie zawierająca żadnego przekazu. Zdaje się, że znalazła się na liście lektur tylko ze względu na fakt, iż jest kolorowa, ponieważ dzieci, które powinny czytać książki chętniej sięgają po te ładnie wydane, kolorowo ilustrowane.
Jak stwierdziło moje dziecko, które czyta bardzo dużo: "Ta książka jest nudna. Nie podoba mi się" i czytało ją do końca tylko dlatego, że musiało.
Dawno nie wystawiłam tak złej opinii. Być może komuś się spodoba, ale nam zdecydowanie nie.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” / Jan Zamoyski/

Cukierek to kot, taki łobuziak zabrany do cudownej rodziny, w której miał się tak dobrze jak mało kto. Marcel miał w Cukierku przyjaciela, wenę twórczą do wiersza, najwierniejszego kibica. Historia ciekawa bo opowiadana z perspektywy kota, a kto ma koty to wie że w ich głowach na pewno siedzi dużo.

Mój syn był zachwycony tą książką. Z nią rozpoczął przygodę z czytaniem lektur.
Z wielką przyjemnością codziennie czytał, aby dowiedzieć się co znowu wykombinuje kot rozrabiaka.
Język książki łatwy i zrozumiały dla młodego czytelnika.
Planujemy zakup kolejnych części.

Mój syn był zachwycony tą książką. Z nią rozpoczął przygodę z czytaniem lektur.
Język książki łatwy i zrozumiały dla młodego czytelnika.
Planujemy zakup kolejnych części.

Na półkach: , , , ,

Dziwi mnie tak wysoka ocena tej książki, bo w moim odczuciu jest ona dość przeciętna. Ot taka sobie opowiastka. Można ją oczywiście przeczytać, ale żeby robić z niej lekturę szkolną to chyba lekka przesada. Fanom kotów natomiast polecam serię o złym kocurku - dużo bardziej ironiczną, zabawną i pełną istotnych informacji o naszych domowych tygrysach.

#707 - Cukierku, Ty łobuzie - Waldemar Cichoń - Wydawnictwo Żwakowskie
#267/52/2021

Książka ma 64 strony. Swoją premierę miała dnia 01.01.2018 roku. Jest to pierwszy tom cyklu Kot Cukierek.

Na uwagę w książce zasługują pięne grafiki.

W pierwszym tomie poznajemy historię kota Cukierka od samego początku - narodziny, adopcja i dorastanie. Jest to bardzo psotny kotek, którego figle nie mają końca.

Dowiadujemy się też z książki co lubią kociaki, a czego nie, oraz ich inne upodobania.

Historia wywołuje uśmiech na twarzy i u dziecka i u rodzica.

Jest to nasza zdobycz z tegorocznych Warszawskie Targi Książki / Warsaw Book Fair <3

#707 - Cukierku, Ty łobuzie - Waldemar Cichoń - Wydawnictwo Żwakowskie
#267/52/2021

Na uwagę w książce zasługują pięne grafiki.

Dodaj cytat z książki Cukierku, ty łobuzie!