Adiunkt w Katedrze Technologii Informacyjnych i Mediów Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie; groznawca, teoretyk narracji fantastycznych i światotwórczych; autor książek "Allotopie. Topografia światów fikcjonalnych" (2015) i "Światotwórstwo w fantastyce. Od przedstawienia do zamieszkiwania" (2019); współredaktor książek "More After More. Essays Commemorating the Five-Hundredth Anniversary of Thomas More’s Utopia" (2016),"Narracje fantastyczne" (2017),"Ksenologie" (2018) oraz "Dyskursy gier wideo" (2019).https://youtube.com/c/KrzysztofMMaj
Ciekawa pozycja dla fanów światotwórstwa. Nie jest to jednak poradnik, ale naukowe opracowanie tematu, przez co niekiedy ciężko zrozumieć, co autor chciał nam przekazać. W moim odczuciu za dużo tutaj specjalistycznego języka, a za mało konkretów, ale może nie jest to lektura na moim intelektualnym poziomie. Mimo wszystko przebrnąłem przez książkę Maja (wcale nie dlatego, że opierałem się na niej przy pisaniu licencjatu xd) i cieszę się, że tę przygodę mam już za sobą.
Zbiór esejów o różnych aspektach kultury masowej, od filmu i literatury po sztukę i filozofię. Autorzy analizują zarówno znane i popularne zjawiska, jak i te mniej oczywiste i marginalne. Każdy rozdział to ciekawa i inspirująca lektura, która pokazuje, jak popkultura wpływa na nasze postrzeganie świata, tożsamości i wartości.
Zwróćcie uwagę na eseje:
- “Posthumanizm jako projekt antropologii kultury wizualnej. Kilka obrazów ciała” - różne wizje ciała ludzkiego w popkulturze, od cyborgów i androidów po mutanty i zombie. Pokazano, jak te obrazy odzwierciedlają nasze lęki, marzenia i pragnienia transcendencji.
- “Jak śmierć nawiedza popkulturę? Od i do popartu, od litery do litery” - autor bada, jak motyw śmierci pojawia się w różnych formach artystycznych, od malarstwa i rzeźby po literaturę i komiks. Zwraca uwagę na ironię, humor i groteskę jako sposoby radzenia sobie ze śmiercią w kulturze masowej.
- “Włamywanie się do rzeczywistości” - autor opisuje, jak niektóre dzieła popkultury eksperymentują z formą i treścią, łamiąc konwencje narracyjne i estetyczne. Przytacza przykłady takie jak Matrix, czy Incepcja, które zaburzają granice między rzeczywistością a fikcją.
- “Świat jako dzieło sztuki w doświadczeniu psychedelicznym i estetycznym Waltera Benjamina” - autor omawia koncepcję sztuki jako sposobu poznania świata w filozofii Benjamina. Pokazuje, jak jego myśl wpłynęła na twórczość artystów związanych z ruchem psychedelicznym, takich jak Beatles czy Pink Floyd.
- “Artyści i ciemne moce. Motyw twórcy i dzieła sztuki w horrorze literackim” - autor analizuje, jak motyw artysty i jego dzieła pojawia się w literaturze grozy. Przedstawia różne typy twórców, od geniuszy i szaleńców po opętanych i przeklętych. Omawia także rolę dzieła sztuki jako źródła strachu, fascynacji lub zagłady.
- “Życie po życiu. Film noir – czarny kryminał a kategoria multiperiodyczności” - autor bada, jak film noir łączy elementy różnych gatunków filmowych, takich jak kryminał, melodramat czy science fiction. Zwraca uwagę na motyw multiperiodyczności, czyli przeplatanie się różnych czasów narracyjnych w filmie noir.