Zombie w kulturze

Okładka książki Harmonia w życiu prywatnym i w biznesie Joanna Brendt, Michał Kułakowski
Ocena 0,0
Harmonia w życ... Joanna Brendt, Mich...

Czytanie książek teoretycznych ma to do siebie, że po ich przeczytaniu często inaczej widzimy to, czego one dotyczą. Patrzymy na owe rzeczy z większej perspektywy.

Książka Zombie w kulturze, która ukazała się w serii Perspektywy Ponowoczesności (tom pierwszy) nie odbiega od powyższych zależności. Jak wskazuje tytuł zajmuje się ona tematyką zombie, motywów zombicznych oraz ich funkcji w kulturze. Jest to zbiór artykułów zarówno w ujęciu modernistycznym, jak i post-modernistycznym. Pozycja dzieli się na trzy części. W pierwszej części autorzy zajmują się kulturą polityczno-społeczną, w drugiej mediami wizualnymi (z naciskiem na film, acz pojawiają się też artykuły o modzie czy grach wideo), trzecia część została poświęcona literaturze.

Ze względu na dość spory rozstrzał tematyczny każdy znajdzie tu coś dla siebie, trzeba jednak przy tym pamiętać, że jeśli czytelnik będzie czytał artykuł po artykule to musi liczyć się z tym, że niektóre rzeczy będę się często pojawiały, jak np. odwołania do filmów George'a Romera - głównie Nocy żywych trupów z 1968 roku. Jest to tym bardziej problematyczne, że jest tu co najmniej parę artykułów o charakterze przeglądowym.

Szczególnie podobały mi się artykuły z pierwszej części mówiące o motywach i przyczynach stojącymi za używaniem tropu zombie w kulturze, rozwijającą się seksualnością zombie (również w kontekście pastiszu) czy neoheglowskiej, marksistowskiej i nihilistycznej wizji Alexandre Kojève'a (koniec historii i człowieka), która później zaadaptował Francis Fukuyama w znacznie bardziej optymistycznej wersji.

Dalsze części już nie robią tego wrażenia. Nie znaczy jednak, że są tam nieciekawe artykuły, zwyczajnie stanowią jedynie przyczynek do większej dyskusji. I tu zdarzyły się perełki: o wykorzystaniu zła w formie nazizmu (film), o Las Revenants jako francuskiej odpowiedzi na klasyczne (amerykańskie) zombie (serial telewizyjny), o powiązaniach zombicznych w związku ze strachem przed mutacją w kontekście światotwórstwa w trylogii Strarcraft II (gra komputerowa), o wypływie motywów zombicznych na popkulturę i banalizacji strachu, o subwersywnym traktowaniu motywów biblijnych w kontekście zombie i o figurach zombiedoidalnych we współczesnej, rosyjskiej literatury fantastycznej.

Książkę poleciłbym zarówno miłośnikom grozy, jak i fanom kultury popularnej, którzy nie boją się czytać bardziej teoretycznych tekstów o dziełach kultury. Uczy jak inaczej spojrzeć na różnorakie motywy, pozwala je lepiej zrozumieć, a teksty same w sobie nie są ciężkie do zrozumienia. Pozycja ta jest dostępna w wolnym dostępie, pozostaje tylko czytać!

Dodaj cytat z książki Zombie w kulturze

Ciekawostki historyczne