Prezentownik świąteczny. Propozycje prezentów: publicystyka, reportaże, biografie

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.12.2020

To już ostatni dzwonek, by odnaleźć idealny upominek dla najbliższych. A co może być najlepszym prezentem? Oczywiście książka! Dzisiaj polecamy pozycje dla tych, którzy nad fikcję literacką przedkładają faktograficzną dokładność. Krótko mówiąc, zapraszamy na przegląd inspiracji prezentowych dla miłośników literatury faktu: publicystyki, esejów i biografii.

Prezentownik świąteczny. Propozycje prezentów: publicystyka, reportaże, biografie

Prezentownik lubimyczytać.pl. Książka to najlepszy prezent!

Proponowaliśmy już literaturę piękną, a także fantastykę i kryminały; czas zaprezentować reportaże i publicystykę. Wśród nich znalazło się miejsce dla najnowszej publikacji polskiej noblistki, zbioru reportaży z Brazylii czy książki o jednym z najpopularniejszych polskich schronisk. Nie zabrakło również przepełnionej humorem książki nawiązującej do popularnego serialu „Przyjaciele”, która z pewnością zainteresuje miłośników gotowania.

Na łamach lubimyczytać.pl ukażą się również zestawienie takich książkowych podarunków, jak romanse, powieści obyczajowe i książki dla młodszych czytelników. Śledźcie nasze aktualności w poszukiwaniu książkowych inspiracji. Wszystkie publikacje dotyczące prezentownika lubimyczytać.pl znajdziecie pod wspólnym tagiem PREZENTOWNIK

A jeśli chcielibyście sprawdzić, jakie inne książki będą idealnym prezentem gwiazdkowym, zajrzyjcie do naszego katalogu. Tam, szperając wśród ogromu książek reporterskich, biograficznych i zbiorów esejów z pewnością znajdziecie odpowiedni pomysł na prezent dla każdego czytelnika.

Polecamy także sprawdzić szerokie zestawienie premier 2020 roku. Jest w czym wybierać!

10 książek na prezent pod choinkę – publicystyka, reportaże, biografie

Andrzej Grabowski ksiażka„Andrzej Grabowski. Jestem jak motyl”Andrzej GrabowskiJakub Jabłonka, Paweł Łęczuk
Wydawnictwo: Agora
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 7,7 / 10

Barwna i z gawędziarskim talentem napisana autobiografia jednego z najbardziej wszechstronnych polskich aktorów.

Choć nazywa siebie „pierwszym komediantem kraju” i kokieteryjnie stwierdza, że „oprócz tego Ferdka, to chyba niewiele w życiu zagrał”, Andrzej Grabowski dobrze zna swoje różnorodne możliwości. Występował w kabarecie, grał w wielu w filmach i spektaklach teatralnych, nagrał cztery płyty z piosenkami (sam też je pisze), jest także jurorem w „Tańcu z gwiazdami”. Dodatkowo okazuje się doskonałym gawędziarzem, w jego historii jest miejsce na śmiech, smutek, wódkę, piękne kobiety, nostalgię i sztubackie wygłupy.

Opowieść o dzieciństwie w rodzinnej Alwerni uzmysławia, że po ponad sześćdziesięciu latach niesforny chłopak z małego miasteczka wciąż w Grabowskim siedzi i ma się całkiem dobrze. Niezwykła wrażliwość aktora, skrywana za żartami komedianta, doskonale wybrzmiewa między wierszami opowieści o jego życiu.

„Gdyby pan Grabowski w Stanach Zjednoczonych był tak popularny i rozpoznawalny, jak jest w Polsce, latałby na plan własnym odrzutowcem albo helikopterem. Grałby tylko w najlepszych produkcjach. Tylko tu, w Polsce, może się zdarzyć to, że przez udział w serialu Świat według Kiepskich jest eliminowany z innych produkcji”. Odparował Jerzy Bogajewicz, reżyser filmu „Boże Skrawki”, gdy podczas festiwalu filmowego w Gdyni zapytano go, jak mógł zaangażować człowieka, grającego w kretyńskim serialu?

„Czuły narrator”, Olga Tokarczuk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,0 / 10

Wyjątkowe zaproszenie za kulisy własnej twórczości i opowieść o współczesnym świecie – pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla.

Laboratorium powstających tekstów, książek, bohaterów. Proces żmudnych, ale i fascynujących poszukiwań. Eksplozje wyobraźni. Podążanie za logiką rodzącej się fabuły i za wewnętrznym światem bohaterów, odkrywanie ich motywacji, światopoglądów. Odsłanianie pasjonujących historii, ale też opowieść o lekturach i osobistych doświadczeniach. Wytrwałe dążenie do tego, by rozumieć nieskończone zróżnicowanie i skomplikowanie świata.

Dwanaście wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

„Intymnie”, Demi Moore
Wydawnictwo: Agora
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 7,4 / 10

Gwiazda Hollywood bez pozy. Trudne dzieciństwo, próby samobójcze matki, gwałt, trzy małżeństwa, zdrady, uzależnienia, poronienie. Brutalnie szczera autobiografia Demi Moore.

Świat ją pokochał za rolę Molly w filmie „Uwierz w ducha”. Potem zagrała m.in w „Szkarłatnej literze”, czy „Niemoralnej propozycji”, a w 1996 roku dostała rekordową gażę 12 milionów dolarów za rolę w filmie „Striptiz” i została okrzyknięta symbolem seksu. Demi Moore była na szczycie.

Po pierwszym, nieudanym małżeństwie, przez ponad dekadę, Moore żyła w szczęśliwym związku z Brucem Willisem, doczekali się trzech córek, a Demi wreszcie spełniała się jako matka. Gdy małżeństwo nagle rozpadło się z medialnym hukiem, znalazła miłość u boku o piętnaście lat młodszego Ashtona Kutchera, który właśnie podbijał „fabrykę snów”. I tym razem jednak skończyło się burzliwie.

Mało kto wiedział, że aktorka uzależniła się od alkoholu i kokainy, nie potrafiła zaakceptować swojego ciała, katowała się drakońską dietą i ekstremalnymi ćwiczeniami. Szukała miłości i akceptacji. Używki niemal zabiły ją na oczach córek i sprawiły, że nie chciały one mieć z nią więcej do czynienia. Kiedy jej życie się rozpadło, mąż zdradzał, dzieci przestały się odzywać, postanowiła stawić czoło przeszłości, żeby móc pójść dalej.

Napisanie tej książki wymagało od Demi Moore wiele odwagi, jednak każda jej strona udowadnia, że akurat odwagi nigdy jej nie brakowało. I że nawet największe gwiazdy miewają w życiu pod górę.

Kolekcjoner porzuconych dusz„Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii”, Eliane Brum
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 7,5 / 10

Zbiór reportaży Eliane Brum, wielokrotnie nagradzanej dziennikarki, przedstawia przejmujący obraz życia w Brazylii, którego próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Autorka odwiedza indiańskie i metyskie akuszerki na północnym krańcu puszczy amazońskiej, opowiada o życiu mieszkańców jednej z faweli w São Paulo i śledzi walkę aktywistów społecznych z międzynarodowymi korporacjami o prawa kobiet, środowisko naturalne i dach nad głową.

Kloszard z Porto Alegre, poszukiwacze złota z Belo Monte, matki straconego pokolenia… Kolekcjoner porzuconych dusz to galeria niezwykłych postaci, do których autorka podchodzi z niezwykłą wrażliwością, pokazując świat z ich perspektywy. Jej wysmakowane literacko teksty nie tylko opisują aktualne problemy społeczne, lecz także stanowią prawdziwe ćwiczenie z empatii.

To książka, wobec której nie można przejść obojętnie.

Jest wiele powodów, dla których warto, a może nawet trzeba przeczytać tę książkę. Eliane Brum jak nikt inny tłumaczy światu Brazylię, a Brazylijczykom ich samych. Jak nikt inny potrafi spleść w całość przemoc i poezję, niesprawiedliwość i piękno, ekstremalne wykluczenie i zwykłe życie.

Dla mnie jednym z takich powodów może też być zawarta w tym zbiorze „Karmicielka” - jeden z najpiękniejszych reportaży o umieraniu, jakie kiedykolwiek napisano.

Aleksandra Lipczak, autorka książki „Ludzie z Placu Słońca”.

M. Syn stulecia„M. Syn stulecia”Antonio Scurati
Wydawnictwo: Sonia Draga
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 7,4 / 10

„M. Syn stulecia” to wstrząsająca, lecz prawdziwa opowieść o dojściu Mussoliniego do władzy. To portret człowieka, który stał się absolutnym mistrzem włoskiej polityki oraz jednym z najbardziej wpływowych i podziwianych władców.

Wielka i śmiała powieść przypominająca o niebezpieczeństwach, z którymi wciąż zmaga się współczesny świat. Nikt wcześniej nie przedstawił w ten sposób sylwetki Benita Mussoliniego, demagoga i twórcy faszyzmu, który stał się inspiracją dla dziesiątek dyktatorów.

Obierając Mussoliniego za głównego bohatera swej powieści, Scurati patrzy na niego z fascynacją, ale i przerażeniem oraz świadomością, że warunki, które umożliwiły przedwojennemu hegemonowi dojście do władzy, wciąż istnieją – nie tylko w społeczeństwie włoskim, lecz we wszystkich narodach XXI wieku. Opowiadając o faszyzmie „od środka”, bez filtra politycznego i ideologicznego, autor budzi w społeczeństwie fakty, które usunięto już ze zbiorowej pamięci.

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4942507/okudzawa-zycie-piosenki-legenda„Okudżawa. Życie, piosenki, legenda”, Dmitrij Bykow
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,0 / 10

„Okudżawa” Dmitrija Bykowa to pierwsza w Polsce obszerna biografia rosyjskiego śpiewającego poety (obrażał się, gdy nazywano go bardem). Chociaż od lat sześćdziesiątych piosenki Okudżawy (1924–1997) cieszą się w Polsce niezmiennym powodzeniem, prawie nic nie wiemy o życiu ich autora. Sam starał się mówić o nim jak najmniej.

A jest to życiorys tragiczny, będący odzwierciedleniem całej epoki porewolucyjnej Rosji od lat represji stalinowskich po epokę „zastoju” Breżniewa i upadek ZSRR. Rozstrzelany ojciec, matka dwukrotnie skazana na łagier i zesłanie, wojna, szykany, cenzura, bezustanne zmaganie się z nagonką „prawdziwych partyjnych patriotów” na poezję, która tylko broniła prawa człowieka do bycia uczciwym, niezależnym i myślącym.

Kilkanaście piosenek, od lat znanych polskiemu słuchaczowi, nie oddaje tragizmu losów ich twórcy, rozpaczliwie broniącego swojego człowieczeństwa w nieludzkim ustroju. Tę lukę wypełnia ponad sto wierszy, po raz pierwszy prezentowanych w książce Bykowa – wielu z nich nigdy nie publikowano nawet w Rosji, zachowały się tylko w rękopisach, przechowywanych przez przyjaciół Okudżawy. Za każdym kryje się pasjonująca historia, która pozwala zagłębić się w sowiecką codzienność, poznać donosy na poetę, a także jego burzliwe życie osobiste – od łobuzerskiej młodości na podwórku moskiewskiego Arbatu po liczne romanse i działalność opozycyjną. Bułat był wielkim przyjacielem Polski. To w Polsce ukazała się jego pierwsza płyta, a „Modlitwy François Villona” z niezmiennym zachwytem słuchają kolejne pokolenia.

Niech więc biografia poety wzbogaci naszą wiedzę o nim i o Rosji, a Czytelników umocni w przekonaniu, że „trzy siostry”, wierne towarzyszki twórczości Okudżawy – Wiara, Nadzieja i Miłość – zawsze zwyciężają.

Pięć stawów schronisko ksiażka„Pięć Stawów. Dom bez adresu”, Beata Sabała-Zielińska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,7 / 10

Kiedyś, żeby zarezerwować tu miejsce, trzeba było wysłać list - tradycyjnie, pocztą. Do skrzynek wpadały więc kartki i koperty opisane: „Schronisko w Pięciu Stawach Polskich. Tatry!”.

„A gdzie adres?!”, zżymali się urzędnicy Poczty Polskiej, dopytując o nazwę ulicy, numer budynku i kod pocztowy. „To dom bez adresu!”, tłumaczyli oczywistą oczywistość miłośnicy Tatr, rwąc włosy z głowy, że można nie wiedzieć, o jakie miejsce chodzi.

Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach, a jednak rezerwacje robi się z rocznym wyprzedzeniem… bo przecież to legendarna „Piątka”.

Tu szarlotka od zawsze smakuje tak samo, czyli wyśmienicie; niedźwiedź co rusz zagląda do spiżarni, a Biała Dama ponoć nadal strąca taterników z Zamarłej Turni. I obowiązkowo zima na kilka tygodni odcina niekiedy dolinę od świata.

Od blisko stu lat schronisko prowadzi jedna rodzina – słynny ród Krzeptowskich. Z czym się mierzą, jak żyją, jak wychowują dzieci i jak tworzą miejsce, które stali bywalcy nazywają domem? Czy każdy znajdzie w nim miejsce? O codzienności, tej zwykłej i niezwykłej, opowiadają szefowe schroniska: Marychna i Marta (a w swoim pamiętniku ich babcia – Maria Krzeptowska) oraz ludzie przez lata z nim związani.

To nie tylko historia domu gdzieś na końcu świata z własnym duchem i tożsamością. To także opowieści o tym, co wszyscy kochamy w górach: o pasji, braterstwie i pokorze. I punkcie, gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie.

supernawigatorzy książka„Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę”, David Barrie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 7,5 / 10

Przyrodnicza książka roku 2019 według „Sunday Timesa”

Nocne żuki wpatrzone w Drogę Mleczną toczą kulkę nawozu po linii prostej. Żółwie morskie, langusty i ćmy odnajdują drogę, kierując się polem magnetycznym Ziemi. Wieloryby zachowują niezmienny kurs, pokonując tysiące mil, a ptaki po przemierzeniu całego oceanu trafiają do swojego gniazda na maleńkiej wysepce. David Barrie zaprasza nas do zgłębienia tajników nawigacji zwierząt i wyjaśnia, w jaki sposób stworzenia duże i małe – a wśród nich i człowiek ‒ orientują się w przestrzeni.

Autor rozmawia z naukowcami z różnych stron świata i odwołuje się do przełomowych odkryć noblistów w dziedzinie neuronauki, ukazując zadziwiające zdolności najrozmaitszych zwierząt.

Supernawigatorzy… przedstawiają cuda zwierzęcej nawigacji, byśmy mogli choć trochę zrozumieć złożoność i piękno otaczającej nas przyrody.

„Sztuka podglądania”, Marta Motyl
Wydawnictwo: Lira
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 9,8 / 10

Daj się ponieść zmysłowemu rytmowi sztuki! Sięgnij po śmiałe i wnikliwe eseje Marty Motyl o erotyce w malarstwie i grafice, nie tylko dla koneserów! Zapraszamy do sypialni razem z artystami takimi jak: Rembrandt, Gauguin, Klimt, Schiele, Łempicka.

„Sztuka podglądania” to książka znakomita na prezent, w twardej oprawie, zawierająca wkładkę z kolorowymi reprodukcjami słynnych dzieł sztuki. Każdy z rozdziałów poświęcony jest jednemu dziełu, a Czytelnik zostaje obsadzony w kontrowersyjnej roli podglądacza scen miłosnych. Analizę każdego obrazu lub grafiki wzbogaca przedstawienie sylwetki artysty na pruderyjnym bądź rozpustnym tle czasów, w których tworzył. Podglądanie niejedno ma imię, perwersja i piękno także. Tę różnorodność możesz poznać dzięki dziełom malarskim i graficznym, które zostały głównymi bohaterami tej książki.

„Sztukę podglądania polecam nie tylko podglądaczom. Także i tym, którzy czegoś więcej chcą dowiedzieć się o twórcach i ich dziełach, które nasi przodkowie uznawali za obrazy wszeteczne, czyli ad libidinem pobudzające”.
Prof. dr hab. Jakub Pokora

Przyjaciele książka kucharska„Ten, w którym są wszystkie przepisy. Książka kucharska dla miłośników serialu PRZYJACIELE”, Teresa Finney
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Średnia ocen na lubimyczytać.pl: 8,1 / 10

10 sezonów, 236 odcinków, miliony fanów i… spora garść przepisów!

Gratka dla fanów kultowego sitcomu z lat 90. Ta książka to zbiór przepisów na dania związane z serialem „Przyjaciele”. Znajdziemy tutaj m.in.: zaręczynowe lazanie, niezawodną pizzę special, a także ciasteczka według receptury babci Phoebe, sprawdzony przepis na pieczonego indyka (i kanapkę z tego, co zostało), wystrzałową margaritę Rossa, truskawkowy dżem Moniki, ulubione sandwicze Joeya (tak, chodzi o te kultowe, z klopsikami), rozwodowe ciasto z dyni, flan urodzinowy Rachel, a także najlepsze na świecie muffiny z jedynego w swoim rodzaju Central Perku… W książce znajduje się około 100 przepisów na przekąski, dania obiadowe, desery, napoje oraz całkiem spory wybór dań wege – coś z myślą o Phoebe.

[aj]


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
JustynaZaczytana 16.12.2020 21:04
Czytelniczka

Dla wielbicieli kina myślę, że dobrym prezentem będzie, pięknie wydana w wersji dwujęzycznej: polsko-angielskiej ze świetnym graficznym designem autorstwa Dennisa Wojdy, książka Andrzeja Krakowskiego „Polskie Oscary”.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ŚladamiUczestników 16.12.2020 13:58
Czytelnik

Polecam książkę Śladami Uczestników pierwszej jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje - Annapurna South 1979
w tym roku była nominowana jako książka górska roku 2020 w kategorii biografie na Festiwalu w Lądku Zdrój tuż obok K. Wielickiego i Leszka Cichego :) Polecam

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Śladami Uczestników pierwszej jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje - Annapurna South 1979
Dorotea72 08.12.2020 08:56
Czytelniczka

mój typ: „Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę”

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ola 07.12.2020 21:08
Czytelniczka

Wcześniej, czy później osobiście sięgnę po opowieść o kultowym schronisku w Tatrach Pięć Stawów. Dom bez adresu . Gdyby nie to, że prezenty zaplanowane napewno, ktoś by tą książkę dostał :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Pięć Stawów. Dom bez adresu
Krzysiek Żuchowicz 07.12.2020 18:12
Autor

Nie jest nowiną, że gwiazdy Hollywood nierzadko mają burzliwe życie, ale nie znałem trudnej przeszłości Demi. Wrzucam na półkę "do przeczytania". I myślałem, że na tym skończę. . . Kiedy moje spojrzenie padło na słynną sofę z Central Perku. I pewnie sobie ją nabędę. . . Książkę, nie sofę ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 07.12.2020 09:13
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post