M. Syn stulecia

2020-03-11
Data 1. wydania:
2018-09-12
Alina Pawłowska-Zampino
dyktator dyktatura faszyzm II wojna światowa historia Włoch literatura włoska międzywojnie Mussolini polityka powieść biograficzna walka o władzę Włochy
Inne

Wyróżniona opinia i

M. Syn stulecia

przeczytanych książek 411 napisanych opinii 271

Bardzo szczegółowa historia dojścia faszystów do władzy, która opisuje te kilka istotnych we Włoszech lat. Interesująca książka, co zresztą widać po ocenie.

Świetna rzecz.

Świetna rzecz.

Pokaż mimo to video - opinia

Bardzo wiele sobie obiecywałam po tej pozycji. I z przykrością muszę przyznać, że mam bardzo ambiwalentne odczucia. Z jednej strony to książka potrzebna i bardzo ważna. Na dodatek coraz bardziej aktualna i powinna stanowić przestrogę dla nas wszystkich. Szczególnie po zorganizowaniu w Warszawie spotkania faszystów przez Kaczyńskiego. Sama jednak forma, chociaż imponująca i oparta na niezwykle bogatym materiale źródłowym, była dla mnie piekielnie męcząca. Jako osoba niespecjalnie zaznajomiona z historią Włoch, tak ogromna drobiazgowość, ilość nazwisk przytłoczyła mnie. A przede wszystkim pomimo szumnych zapowiedzi, że jest to powieść, taką nie była. Co najwyżej to beletryzowany dokument.

Jednak bez względu na wszystko jest to dzieło monumentalne cieszę się, że dowiedziałam się, jak rodził się faszyzm i jakim człowiekiem był Mussolini. I wcale nie było dla mnie zaskoczeniem, że dzisiejsi populiści się na nim wzorują, co jest oczywiście przerażające. Sam Scurati w jednym z wywiadów, tak powiedział: "Mussolini żywił się lękiem, urazami i rozżaleniem. Rozpoznał psychikę mas, znalazł słowa, dzięki którym w prosty sposób mógł do nich dotrzeć. Wiedział, że pragną zastąpić strach przed przyszłością nienawiścią. Posiadał coś jeszcze, cechę właściwą temu rodzajowi lidera – był „człowiekiem wydmuszką”. Był pusty. On nie miał zasad, przekonań, nawet długoterminowej strategii. Przyglądał się nastrojom – niezadowoleniu, urazom, przykrościom – i umiejętnie je podsycał. Uważnie wsłuchiwał się w to, co mówiło się w barach, na targach, rozpoznawał nastroje i potrafił nimi pokierować. Ludzie biedni, zdezorientowani i rozczarowani demokracją dali się uwieść autorytarnym hasłom" (https://wyborcza.pl/ksiazki/7,154165,25871679,to-sie-zbliza.html)

I obawiam się, że dziś znów mamy z tym do czynienia.

Bardzo dobrze napisana szczegółowa opowieść o tym, jak faszyści zdobyli władzę we Włoszech, a Mussolini został premierem. To powieść dokumentalna o leczeniu dżumy cholerą, czyli o tym jak faszyści wykorzystali słabość włoskiego państwa i pokazali, że tylko oni mogą pokonać bolszewizm. Choć to fabularyzowany dokument, to czyta się tę powieść jak dobrą książkę sensacyjną, bo sensacją jest, że wywodząca się z socjalistów partyjka zdobywa w ciągu kilku lat władzę. Od niewielkiej grupki pozaparlamentarnej, przez klub liczący niecałe 50 posłów, aż do partii, której demokracja poparta pałkami utorowała drogę do władzy.
A do tego opisy wyrazistych postaci włoskiej polityki lat 20. ubiegłego wieku - romantyczny patriota d'Annunzio, Duce, Italo Balbo, Matteotti... i cała gromada naukowców i intelektualistów, którzy wsparli faszyzm u jego narodzin. Znacie zasadę Pareto? Pareto też wspierał Mussoliniego... Warto poczytać!

Fabularyzowana kronika dochodzenia Mussoliniego do władzy opowiadająca o latach 1919-1922 jest zapisem orgii przemocy we Włoszech, dotyczyło to zwłaszcza faszystów; z drugiej strony to bardzo szczegółowa kronika, dla mnie zbyt szczegółowa, z pewnością interesująca dla czytelnika włoskiego, mi wystarczają odpowiednie rozdziały z biografii Mussoliniego pióra Görana Hägga.

Mnie niestety zawiodła. Bardzo literacka, samej biografii Benita nie poznamy, a i o samym faszyzmie nie dowiedziałem się za wiele.

Bardzo ciekawa pozycja - godna najszczerszego polecenia. Fakty opisane przez autora są przerażające i tak bardzo aktualne (!), że pozostałam z uczuciem strachu. Znudzona, leniwa, niewykształcona, roszczeniowa i podatna na propagandę większość społeczeństwa nawet dzisiaj, w tak wielu rejonach świata (w Europie także) sprawia by historia mogła się powtarzać nawet w XXI wieku. Polecam lekturę jako alarm na przebudzenie.

Wstrząsająca i jakże aktualna w swojej treści lektura. Każdy powinien ją przeczytać, ku przestrodze.

Dlaczego ta ksiazka nie wygrala w swojej kategorii plebiscytowej - Bog raczy wiedziec. Absolutny must-read

Książka dająca niezły wgląd w sytuację Europy zaraz po I Wojnie Światowej. Protestujący robotnicy, ślepy zachwyt bolszewizmem, uzbrojeni po zęby sfrustrowani kombatanci, nieufność wobec starych demokratycznych struktur... to był tygiel, który wręcz musiał zakończyć się rozkwitem totalitaryzmów.
Niestety w pewnym momencie książka zaczyna nudzić. Kolejne dni z życia tego zakłamanego oportunisty i politycznego karierowicza coraz mniej ciekawią i ja odpadłem mniej więcej w połowie.

Niestety w pewnym momencie książka zaczyna nudzić. Kolejne dni z życia tego...