Start Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Obejrzyj rozmowę z organizatorami

LubimyCzytać
04.11.2020

4 listopada startuje Międzynarodowy Festiwal Kryminału, w tym roku w formule online. W programie przygotowano mnóstwo atrakcji, między innymi spotkania z pisarzami, warsztaty, spektakle. Zwieńczeniem imprezy będzie wręczenie Nagrody Wielkiego Kalibru.  

Start Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Obejrzyj rozmowę z organizatorami

Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 4-8 listopada. Organizatorami są miasto Wrocław, Wydawnictwo EMG oraz Wrocław Miasto Literatury UNESCO. Wszystkie wydarzenia odbywają się wyłącznie online (wyjątkiem jest spektakl „Śledztwo”, który prezentowany jest we wrocławskim Muzeum Teatru). Oglądać je można na fanpage'ach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Portalu Kryminalnego.

Warsztaty, spotkania autorskie, wykłady i wiele innych atrakcji

Reklama

Tegoroczny program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału jest wyjątkowy i za całą pewnością nie mniej atrakcyjny niż zeszłoroczne edycje. W środę 4 listopada odbyły się warsztaty dla uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu pod nadzorem specjalistów z Wyższej Szkoły Prawa. Tematem zajęć była kryminalistyka i użycie wariografu w śledztwie. Po południu odbędą się zaś dwa spotkania z zaproszonymi gośćmi: „Kryminał po wrocławsku” z udziałem Nadii SzagdajMieczysława GorzkiMichała KuzborskiegoJędrzeja Pasierskiego (prowadzenie Magda Piekarska) oraz „Amatorzy?” z Karoliną MaciosPrzemysławem BorkowskimMarcinem Dudzińskim (prowadzenie Jakub Szamałek). Ponadto Muzem Teatru przy pl. Wolności 7a we Wrocławiu zaprasza na spektakl zaytytułowany „Śledztwo”, bilety do nabycia tutaj. Spektakl będzie się odbywał każdego festiwalowego dnia, czyli od środy aż od niedzieli 8 listopada, zawsze o godzinie 20.00.

Co poza tym znajdą miłośnicy literatury kryminalnej w programie? Już w czwartek 5 listopada odbędą się kolejne zamknięte warsztaty dla uczniów VII Liceum Ogólnokształcącego, a w Zakładzie Karnym w Wołowie zostanie rozstrzygnięty IV Ogólnopolski Konkurs Literacki „W więzieniu pisane”. Wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, ale za to z udziałem Joanny Opiat-Bojarskiej. W bloku popołudniowym czekają na nas Marcin Wroński z wykładem „Uwięzieni w cyklach” i Jakub Ćwiek, który opowie o złodziejskim kodeksie honorowym. Wieczorem odbęda się jeszcze dwie dyskusje: „O przekraczaniu granic gatunku” porozmawiają Anna KańtochWojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek, a na pytanie „Co nam dała literatura anglosaska?” spróbują odpowiedzić Gaja GrzegorzewskaJakub Szamałek i Klaudiusz Szymańczak pod czujnym okiem Marty Guzowskiej

Reklama

6 listopada wydarzenia festiwalowe ropoczną się po południu od wykładów Joanny Opiat-Bojarskiej i Roberta Małeckiego, którzy opowiedzą słuchaczom o różnych aspektach pracy literackiej. Następnie ogranizatorzy wraz z Wydawnictwem Dolnośląskim zaproszą na spotkanie, którego tematem będą najciekawsze okładki książek mistrzyni kryminału Agathy Christie. Na zakończenie tego dnia pojawi się ponownie Robert Małecki, który wraz z Justyną Mazur zapowie trzeci sezon programu telewizyjnego Crime+Investigation.

Nagroda Wielkiego Kalibru

Reklama

Sobota będzie stała pod znakiem najważniejszej polskiej nagrody dla literatury kryminalnej, czyli Nagrody Wielkiego Kalibru. O godzinie 17.30 czytelnicy będą mogli obejrzeć spotkanie z laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru (przyznawanej za całokształt twórczości), Zygmuntem Miłoszewskim, dwukrotnym zwycięzcą Nagrody Wielkiego Kalibru i laureatem Paszportu „Polityki”. Spotkanie poprowadzi Irek Grin. Następnie zaprezentowani zostaną tegoroczni nominowani. Na zakończenie dnia odbędzie się ogłoszenie laureatki lub laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej przez jury oraz Nagrody Czytelników. O wyróżnienie powalczą: Tomasz DuszyńskiMarta GuzowskaMichał KuzborskiRobert MałeckiJędrzej PasierskiJakub SzamałekIda Żmiejewska.

Ostatniego festiwalowego dnia, czyli w niedzielę 8 listopada, równo w południe, odbędzie się spotkanie ze zwyciężczynią lub zwycięzcą tegorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru, a na zakończenie imprezy fani będą mieli jeszcze okazję obejrzeć rozmowy z Mariuszem Czubajem oraz Katarzyną Bondą. Zapraszamy serdecznie na wszystkie wydarzenia!

Na naszym kanale w serwisie YouTube można obejrzeć rozmowę z organizatorką Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Ewą Dąbrowską, którą przeprowadziła koordynatorka redakcji lubimyczytać.pl Ewa Cieślik. 

Serwis lubimyczytać.pl objął Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2020 patronatem medialnym.

[jj]

Reklama

komentarze [1]

Sortuj:
3041
4
04.11.2020 10:34

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd