rozwiń zwiń
Julka

Profil użytkownika: Julka

WARSZAWA Kobieta
Status Bibliotekarka
Aktywność 3 tygodnie temu
1 616
Przeczytanych
książek
1 616
Książek
w biblioteczce
1 470
Opinii
9 148
Polubień
opinii
WARSZAWA Kobieta
Jestem książkoholiczką bez szansy na wyleczenie z nasilającego się nałogu. Moje motto: CZYTAM, BO LUBIĘ, PISZĘ O KSIĄŻKACH, BO CHCĘ PAMIĘTAĆ. ------ Czytanie, spacery i scrabble (kolejność nieprzypadkowa) to moje codzienne przyjemności :) ------ Uwielbiam zwierzęta, szczególnie psy; aktualnie mam w domu małego, przemiłego znajdka w typie teriera australijskiego. ------

Opinie


Na półkach:

Po tę książkę sięgnęłam z polecenia kilku osób, które wyrażały się o niej entuzjastycznie, jako o swoistym poradniku jak poradzić sobie ze stanami depresyjnymi, napadami lękowymi, czy nieustannie powracającącymi chorobami, niepozwalającymi spokojnie żyć, których przyczyn nie potrafił rozpoznać żaden lekarz, a które - jak się okazuje - mogą mieć źródło w rodzinnej, wielopokoleniowej traumie, która nigdy nie została przepracowana, a ból z nią związany nie znalazł nigdy swojego ujścia.

Autor na podstawie doświadczeń swoich i innych pisze o tym, że naukowcy dowiedli, że milczenie na temat traumatycznych zdarzeń wcale nie oznacza, że nie przekazujemy mechanizmów swojej traumy dalej. Każdemu zdarzeniu towarzyszą emocje na tyle silne, iż przekazujemy je w genach – nawet do trzeciego pokolenia. W ten sposób nawet współcześnie żyjąca osoba, która nigdy nie doznała traumatycznego doświadczenia, może zmagać się z objawami zespołu stresu pourazowego przekazanymi przez swoich przodków. Nie jestem przekonana, czy tak jest, być może, ale autorowi nie do końca udało się mnie przekonać, a historie opisane w książce wydają mi się zjawiskami wręcz magicznymi.

Książka Marka Wolynna może być dobrym materiałem dla specjalisty prowadzącego badania nad traumą lub pracującego na co dzień z pacjentami lub dla osób usilnie poszukujących odpowiedzi na pytania „Dlaczego ja?”, „Co jest ze mną nie tak?”, „Jak sobie poradzić z cierpieniem?” oraz „Jak przestać się bać?” Jednak lektura tej książki nie powinna zastępować wizyty u dobrego specjalisty!

Pomimo tych słów zachwytu nad książką stwierdziłam, że nie jest to książka dla mnie. Przeczytałam jej część i zaprzestałam, bo nużyła mnie i irytowała. Może dlatego, że uważam się za osobę silną psychicznie, która nie ufa psychologom i uważa, że potrafi sobie sama poradzić ze swoimi traumami - co jak dotąd się udaje w moim dość długim już życiu.

Po tę książkę sięgnęłam z polecenia kilku osób, które wyrażały się o niej entuzjastycznie, jako o swoistym poradniku jak poradzić sobie ze stanami depresyjnymi, napadami lękowymi, czy nieustannie powracającącymi chorobami, niepozwalającymi spokojnie żyć, których przyczyn nie potrafił rozpoznać żaden lekarz, a które - jak się okazuje - mogą mieć źródło w rodzinnej,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka na pewno potrzebna, ukazująca specyfikę pracy kuratora sądowego, która jest bardzo trudna, wymagająca i niedoceniana, również finansowo. Autor obnaża w niej gorzką prawdę o kondycji moralnej naszego społeczeństwa i niedoskonałości polskiego prawa. Ale robi to - w mojej ocenie - w sposób nie do przyjęcia. Książka jest pełna wulgaryzmów, słów pogardy dla podopiecznych kuratora i ogólnie pretensji do wszystkich, że musi on wykonywać tak niewdzięczny zawód za marne grosze. Wyraźnie rzuca się w oczy wypalenie zawodowe pana kuratora, na szczęście już byłego. A kloaczny język, jakim się posługuje, przewyższa na pewno możliwości językowe osób, którym miał pomagać, a których nie określał inaczej jak: patol, debil, kurwa, menel, bękart...
Do tej lektury trzeba mieć mocne nerwy, ze względu na poruszaną tematykę i używane słownictwo.

Książka na pewno potrzebna, ukazująca specyfikę pracy kuratora sądowego, która jest bardzo trudna, wymagająca i niedoceniana, również finansowo. Autor obnaża w niej gorzką prawdę o kondycji moralnej naszego społeczeństwa i niedoskonałości polskiego prawa. Ale robi to - w mojej ocenie - w sposób nie do przyjęcia. Książka jest pełna wulgaryzmów, słów pogardy dla...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Książka, choć niełatwa w czytaniu szczególnie w formie e-booka (wiele faktów, nazwisk, przypisy) bardzo mnie wciągnęła i uzmysłowiła całkowitą moją niewiedzę o Górnym Śląsku. Czułam się tak jakbym czytała o jakimś odległym, egzotycznym państwie. Podziwiam również autora za jego determinację i tytaniczną pracę włożoną w odkrywanie swoich korzeni.

Książka, choć niełatwa w czytaniu szczególnie w formie e-booka (wiele faktów, nazwisk, przypisy) bardzo mnie wciągnęła i uzmysłowiła całkowitą moją niewiedzę o Górnym Śląsku. Czułam się tak jakbym czytała o jakimś odległym, egzotycznym państwie. Podziwiam również autora za jego determinację i tytaniczną pracę włożoną w odkrywanie swoich korzeni.

Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Julka

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [43]

Monika Rebizant-Siwiło
Ocena książek:
6,8 / 10
10 książek
3 cykle
25 fanów
Dorota Gąsiorowska
Ocena książek:
7,4 / 10
16 książek
2 cykle
146 fanów
Danka Braun
Ocena książek:
7,3 / 10
20 książek
2 cykle
165 fanów

Ulubione

Wisława Szymborska - Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
Umberto Eco - Zobacz więcej
William Wharton Tato Zobacz więcej
Carlos Ruiz Zafón Cień wiatru Zobacz więcej
Albert Einstein - Zobacz więcej
Gandhi Mahatma - Zobacz więcej
Richard Dawkins Bóg urojony Zobacz więcej
Kinga Dunin Obciach Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Richard Paul Evans Stokrotki w śniegu Zobacz więcej
Jodi Picoult Pół życia Zobacz więcej
Taylor Jenkins Reid Rozstańmy się na rok Zobacz więcej
Gabriela Gargaś W plątaninie uczuć Zobacz więcej
Danuta Bieńkowska Czy to jest kochanie? Zobacz więcej
Danuta Pytlak Babie lato Zobacz więcej
Izabella Frączyk Koniec świata Zobacz więcej
Paul Kalanithi Jeszcze jeden oddech Zobacz więcej
Danuta Bieńkowska Czy to jest kochanie? Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 616
książek
Średnio w roku
przeczytane
29
książek
Opinie były
pomocne
9 148
razy
W sumie
wystawione
1 531
ocen ze średnią 6,3

Spędzone
na czytaniu
9 199
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
28
minut
W sumie
dodane
15
cytatów
W sumie
dodane
217
książek [+ Dodaj]