Pół życia

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Lone wolf
Ag2S

Najnowsza powieść autorki międzynarodowych bestsellerów! Picoult po mistrzowsku zgłębia naturę rodziny: miłość oraz siłę – i cenę, jaką czasem trzeba za nie zapłacić. Luke Warren jest badaczem wilków. Pisze o nich, studiuje ich zachowania, a kiedyś nawet z nimi zamieszkał. Pod wieloma względami są mu bliższe niż własna rodzina, z którą właściwie nie ma kontaktu, odkąd żona go rzuciła, a syn...

Najnowsza powieść autorki międzynarodowych bestsellerów!

Luke Warren jest badaczem wilków. Pisze o nich, studiuje ich zachowania, a kiedyś nawet z nimi zamieszkał. Pod wieloma względami są mu bliższe niż własna rodzina, z którą właściwie nie ma kontaktu, odkąd żona go rzuciła, a syn Edward wyjechał.

Niespodziewanie Luke zostaje ciężko ranny w wypadku samochodowym, a wraz z nim siostra Edwarda, Cara. Nagle wszystko się zmienia: Edward musi wrócić do domu, który opuścił przed laty, i razem z siostrą podjąć decyzję co do leczenia ojca. Nie ma łatwych odpowiedzi, za to pojawiają się pytania: jakie tajemnice skrywa przed sobą rodzeństwo? Co stoi za pragnieniem, by pozwolić ojcu umrzeć… lub utrzymać go przy życiu za wszelką cenę? Czego życzyłby sobie sam Luke? I przede wszystkim, na ile zapomnieli to, o czym zawsze pamięta wilk: że członkowie stada potrzebują siebie nawzajem, a przetrwanie czasem idzie w parze z ofiarą?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Pol_zycia-p-31079-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Ines książek: 1310

Żyć jedną połową serca…

Jodi Picoult jest jedną z najbardziej znanych amerykańskich pisarek, które zaskarbiła sobie serca wielu czytelników na całym świecie swoim charakterystycznym stylem i odwagą podejmowania trudnych tematów. Fakt, iż do tej pory sprzedano ponad 30 milionów jej książek, przetłumaczonych na 30 języków robi wrażenie, prawda? Praktycznie każda z jej powieści jest rozchwytywana, choć bez wątpienia nie wszystkie są jednakowo dobre. Mam za sobą już kilka pozycji, które wyszły spod pióra Picoult i przyznam szczerze, że niektóre z nich dosłownie zalałam łzami, mimo iż z reguły nad książkami nie płaczę… Tkwią w nich ogromne emocje, wobec których trudno pozostać obojętnym. Podobnie było w przypadku ostatniej powieści tej autorki, pt. „Pół życia”, która bardzo szybko po swojej amerykańskiej premierze trafiła na nasz rodzimy rynek i stała się bestsellerem, a dla mnie okazją do kolejnych wzruszeń. Zobaczmy, jakie problemy staną przed jej bohaterami.

Luke Warren jest genialnym przyrodnikiem i badaczem dzikich zwierząt. Szczególnie ukochał wilki, którym poświęcił się całkowicie, rezygnując nawet z własnej rodziny. Jak sam twierdził: ci, którzy wybierają świat zwierząt, czynią tak, bo ludzie sprawili im zawód, i zdaje się, że ma rację, bo jego życie naznaczone było rozczarowaniem już w dzieciństwie i z ludźmi nie było mu nigdy po drodze. Nie dziwi więc, iż Luke nie miał oporów, by samotnie i spontanicznie wyjechać do Kanady, gdzie zaszył się w głuszy, by tam obcować z wilkami i sprytnie wkraść się do ich świata (tarzał się z nimi w błocie, jadł to, co one, pozwalał się im podgryzać, byle tylko go zaakceptowały – Stałem się mostem pomiędzy światem ludzi i światem zwierząt. Pasowałem do obu i do żadnego nie należałem. Połowa mojego serca została z wilkami, połową mieszkałem z rodziną. Gdybyście nie wiedzieli: do życia potrzebne jest całe). Ponieważ nauka i zwierzęta były dla niego najważniejsze, a jego oryginalną pasję trudno było pogodzić z tradycyjnie rozumianym życiem rodzinnym, ognisko domowe Warrena nie ostało się. Najpierw wyjechał do Tajlandii syn, Edward, a następnie małżeństwo Luke’a z Georgie przestało istnieć. W tych zawirowaniach nie mogła się odnaleźć jedyna córka tej pary, Cara, obwiniająca brata za rozpad związku rodziców (który po kłótni z ojcem, nagle zerwał z rodziną kontakt na kilka lat) i nie potrafiąca zrozumieć, jak matka mogła tak szybko założyć nową rodzinę (i to jeszcze z prawnikiem, który pomógł jej przeprowadzić rozwód!). Dziewczyna zdecydowała się zostać z ojcem, bo czuła się przy nim bezpiecznie i podzielała jego pasję. Lubiła przebywać w jego otoczeniu, bo wprowadzał ją w tajniki życia z wilkami, uczył miłości do przyrody i życia w zgodzie z naturą. Georgie nie bez kozery stwierdziła po latach, iż Luke [m]oże i był niepoprawnym egoistą i fatalnym mężem, ale swoje dzieci kochał nad życie. Okazywał to w jedyny sposób, w jaki potrafił: wprowadzając je w świat bez którego nie mógł żyć. Pewnego dnia, gdy ojciec odbierał z imprezy Carę i wracali do domu, miał miejsce wypadek samochodowy, na skutek którego dziewczyna miała jedynie złamaną rękę, zaś znany przyrodnik znajdował się w stanie krytycznym – jego funkcje życiowe podtrzymywała aparatura. Wtedy zaczęły się prawdziwe dylematy i nadszedł czas na poważne decyzje wymagające obecności całej rodziny. Edward natychmiast wrócił do domu z Bangkoku wezwany przez matkę, i zdecydował się odłączyć ojca od respiratora (jako piętnastoletni chłopiec otrzymał od niego stosowne pełnomocnictwo, które obaj podpisali na wypadek takich właśnie nieszczęść) oraz oddać jego narządy do transplantacji (zgodnie z jego deklaracją w dokumentach). Zrobił to rzekomo, by oszczędzić ojcu cierpień oraz w trosce o siostrę. Cara zaś twierdziła, że brat nienawidząc go, decyduje się go szybko uśmiercić, by pozbyć się kłopotu. Sytuacja stała się patowa, bo rodzeństwo walcząc o prawo do bycia prawnym pełnomocnikiem ojca, stopniowo dowiadywało się nowych rzeczy dotyczących rodziny, które zmieniały fakty i sprawiały, że nic nie było już tylko czarno-białe. Zaczął się więc czas, w którym <w>spomnienia kłu<ły> i uwiera<ły> jak drzazgi”, ale życie toczyło się dalej…

Historia rodziny Warrenów, w której każdy z osobna zabiera głos (dochodzą do tego wypowiedzi także innych, pobocznych postaci) jest przeplatana z opowieściami Luke’a dotyczącymi wilków, ich zachowań, hierarchii i prób akceptacji człowieka w stadzie (te zaś oparte są o praktyki Shauna Ellisa, autora książki „Żyjący z wilkami”). Ta całość robi wrażenie. Pozwala zrozumieć motywy działania poszczególnych bohaterów, uczy, by nie pokusić się o zbyt szybką i niesprawiedliwą ocenę ich postępowania, sprawia, że zadajemy sobie pytania dotyczące jednej z najbardziej skomplikowanych moralnie kwestii: prawa do decydowania o zakończeniu życia drugiego człowieka.

Niezrozumienie w rodzinie, pasja, która niszczy zamiast łączyć, kłamstwa, zdrada, rozwód rodziców (który negatywnie odzwierciedla się w życiu dziecka), brak tolerancji, to przykładowe zagadnienia, które są obecne w najnowszej książce Picoult. Jej bohaterowie są (tradycyjnie) bardzo wiarygodni, dobrze przedstawiają swoje racje, zdają się być nam bliscy (niczym własna rodzina, sąsiedzi czy przyjaciele). Co ciekawe, autorka bardzo sumiennie przygotowuje się do każdej swojej książki i tak w tym przypadku miała okazję oglądać watahy wilków z Shaunem Ellisem i jego żoną i posłuchać jego opowieści, dokumentujących szeroką wiedzę w tym temacie. Tę chęć dogłębnego poznania opisywanego zagadnienia, czy stania się niemalże ekspertem w danej dziedzinie, widać u tej amerykańskiej pisarki przy okazji każdej książki. Być może dlatego książki Jodi Picoult naprawdę angażują czytelnika i nie pozwalają mu pozostać biernym. I nie ma znaczenia fakt, iż bez wątpienia nie otrzyma ona nigdy Nagrody Pulitzera czy Nobla. Rzesze jej czytelników kupując kolejną książkę wiedzą, że dostaną to, co lubią najbardziej: szczerą, wzruszającą, prostą opowieść, w której pierwsze skrzypce grają dylematy moralne, zmuszające czytelnika, by stanął ramię w ramię z bohaterami powieści i pomyślał, co on by zrobił będąc na ich miejscu.

Agnieszka Biczyńska

Joanna | 2014-05-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 maja 2014

Inspirację do napisania kolejnej książki znana pisarka zaczerpnęła ze wspomnień Shauna Ellisa, człowieka, który zamieszkał z wilkami w celu lepszego ich poznania a swoją wiedzę i doświadczenie na temat tych niezwykłych zwierząt spisał we wspomnieniach " Żyjący z wilkami ".
Podobnie bohater książki Luke Warren ogarnięty pasją badawczą biolog porzuca rodzinę i cywilizację na okres dwóch lat i przyłącza się do watahy wilków w niedostępnych kanadyjskich lasach. Zaakceptowany przez wilki staje się członkiem ich stada. Poznaje zasady funkcjonowania wilczej rodziny na wzór mafijnej organizacji, gdzie każdy jej członek ma ściśle określoną rolę.
W tym układzie nie ma nic ważniejszego od rodziny, w razie zachwiania równowagi wataha rozpada się.
Inaczej jest w rodzinie ludzi , gdzie do głosu często dochodzą niezbyt szlachetne czyny, motywy działania czy kłamstwa. O porównaniu tych dwóch różnych , ale mających wiele wspólnego światów, czytelnik dowiaduje się z rozważań przy łóżku...

Gosia | 2014-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 lutego 2014

O Jodi Picoult słyszał chyba każdy, dla kogo czytanie książek jest ważne. Jest autorką wielu bestsellerowych powieści. Jest też jedną z moich ulubionych pisarek, bo jej książki za każdym razem wywołują we mnie wiele emocji. Trudne sprawy, trudne decyzje i trudne wybory oraz wynikające z nich pytania natury etycznej to charakterystyczne cechy twórczości Picoult.
Pasją Luke'a Warrena są wilki. Poświęca im cały swój czas, czego skutkiem jest rozwód i rozpad rodziny. Pewnego dnia Luke i jego córka Cara mają poważny wypadek. Mężczyzna doznaje poważnych urazów głowy i jego życie na razie podtrzymuje respirator. O wypadku dowiaduje się syn Edward, który po kłótni z ojcem wyjechał do Tajlandii i mieszkał tam od 6 lat. Cara obwinia brata o rozpad małżeństwa rodziców i za wszelką cenę chce ratować życie ojca. Natomiast Edward chce odłączyć ojca od respiratora, przekazać jego narządy i pozwolić mu umrzeć.Cara nie daje za wygraną, mimo iż lekarze nie dają mu szans na wybudzenie się....

Agnieszka | 2013-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Kim jest Jodi Picoult nie trzeba chyba nikomu mówić. Jest to słynna pisarka, o której z pewnością słyszał niemalże każdy. Jedna z prestiżowych autorek w świecie literatury, czego dowodem jest to,że jej książki przełożono na 34 języki, a utwory wychodzące z pod jej pióra zajmują pierwsze miejsca na listach bestsellerów.Jest jedną z moich ulubionych autorek, a jej książki czytam z zapartym tchem.To co wyróżnia ją z pośród innych autorów książek,to fakt,że nie boi się pisać o rzeczach trudnych i kontrowersyjnych.

Tak jest również w przypadku powieści"Pół życia". Według mnie tytuł jest bardzo wymowny,gdyż książka opowiada o człowieku, który właśnie połowę swojego życia spędza w lesie żyjąc z wilkami. Ale nie uprzedzajmy faktów...A więc po kolei.

Luk Warren, bo o nim właśnie mowa jest sławnym badaczem wilków, który rezygnuje ze swojej rodziny,a nawet człowieczeństwa po to by móc zgłębić tajniki życia,zachowań i zwyczajów tych dzikich zwierząt.Zwierząt,które w świecie ludzi zostały...

Ania | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Mam sprzeczne uczucia co do tej powieści gdyż jest ona dość specyficzna,od początku wywołuje u czytelnika wiele sprzecznych emocji.Przede wszystkim autorka opisuje tu problem jakim jest decyzja o odłączeniu pacjenta od aparatury podtrzymującej jego życie.Nikt z nas nie chciały by znależć się w takiej sytuacji.Rodzeństwo Edward i Cara nie mogą dojść do porozumienia w tej jakże trudnej decyzji,gdyż chodzi tu o ich ojca,dochodzi między nimi do konfliktu aż w końcu sprawa trafia do sądu i tam rozstrzyga się jej koniec.
Według mnie Jodi Picoult jest bardzo zdolną pisarką,każda jej powieść zawiera niezwykle dużo interesujących wiadomości na temat jaki w danej książce opisuje.Tutaj mamy okazję dowiedzieć się wiele o stanie wegetatywnym pacjenta znajdującego się w śpiączce oraz o życiu wilków.Przyznam że nie zbyt interesował mnie temat opowiadający o tych zwierzętach ale z drugiej strony dzięki tej książce wiem coś więcej o nich.Styl życia jaki prowadził Luke był dla mnie wprost nie do...

Książkowa-Fantazja | 2013-05-01
Przeczytana: 26 marca 2013

Jodi Picoult jest jedną z najpłodniejszych i znanych pisarek na świecie.Ur. w 1966 roku w Nesconset na Long Island. Laureatka nagrody New England Book. Znana również z takich powieści jak: "Dziewiętnaście minut", "Przemiana", "Tam gdzie Ty", "Bez mojej zgody".

W powieści poznajemy Lucka Warrena, który jest miłośnikiem przyrody, a w szczególności zwierząt. Swoje całe życie poświęcił na badaniu zachowań wilków, rezygnując często z własnego życia prywatnego. Jego pasja stała się głównym priorytetem i sam zaczął się zachowywać jak wilk. Jego małżeństwo okazuje się być fikcją. Luck postanawia wyjechać na dwa lata do kanadyjskiego lasu, gdzie totalnie nie ma z nikim kontaktu oprócz swoich ukochanych wilków. Syn Edward wyjeżdża w wyniku konfliktu z ojcem ,a córka Cara poszukuje własnego miejsca na ziemi. Jednak nie potrafi zaakceptować nowej rodziny matki i postanawia żyć z ojcem w jego wilkami.

Pewnego dnia, niespodziewanie dochodzi do wypadku samochodowego, gdzie Cara i jej ojciec...

kwiatek29 | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Jak zwykle Jodi Picoult mnie nie zawiodła."Pół życia" to historia Luka Darrena,badacza wilków.Dla Luka wilki są całym światem,numerem jeden w jego życiu.Żona i dzieci zostają zepchnięci przez niego na drugi plan.Rodzina się rozpada.Małżonkowie się rozwodzą,syn Edward wyjeżdża.Wszystko zmienia tragiczny w skutkach wypadek samochodowy.Trzeba podjąć decyzję o losie ojca.Czy pozwolić mu odejść,czy utrzymywać przy życiu za wszelką cenę.Czego życzyłby sobie sam Luk?Jak zwykle u Jodi Picoult,poznajemy historię z punktu widzenia niemal każdego bohatera tej powieści.Autorka niesamowicie opisuje pogmatwane relacje rodzinne,radości,smutki,tragedie.Książka jest piękna,mądra,wzruszająca.Polecam.

allison | 2013-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2013

Jodi Picoult kolejny raz zaimponowała mi znajomością opisywanych problemów i realiów, a także ciekawie opowiedzianą, niebanalną historią.
Nie odnajdziemy tu pretensjonalnych pogawędek, dialogi są wiarygodne i naturalne.
Mimo iż autorka posłużyła się typową dla siebie kompozycją, polegającą na ukazywaniu tematu z perspektywy różnych bohaterów, fabuła nie jest szablonowa.

Czyta się tę książkę szybko i z emocjami, gdyż wiele się w niej dzieje. Stopniowo odkrywamy prawdę o bohaterach, ich skomplikowanych relacjach i tajemnicach z przeszłości. Tak jak w większości powieści pisarki, ostateczne rozwiązanie kryje się w zakończeniu, które nieco mnie zaskoczyło, ale w pełni usatysfakcjonowało.

miki24gr | 2014-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2014

Jodi Picoult nie tylko porusza w swoich powieściach trudne i kontrowersyjne problemy, lecz czyni to także w mistrzowski sposób. Zaskakuje mnie zawsze ogromną szczegółową wiedzą o różnych zagadnieniach- w tej książce można sporo dowiedzieć się o życiu wilków (i ta część zauroczyła mnie najbardziej) oraz o urazowych uszkodzeniach mózgu.
Akcja powieści nie toczy się szybko- co daje czas na refleksję, a jednak nie nuży, gdyż kolejne rozdziały- to narracja z punktu widzenia poszczególnych bohaterów.
Z każdą przeczytaną książką Jodi Picoult narasta we mnie uznanie i podziw dla jej talentu i warsztatu.
O książce napisano już chyba wszystko, więc ja po prostu- gorąco ją polecam!!

lacerta | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

W twórczości Pani Picoult zawsze zachwyca mnie jej znajomość opisywanego tematu.
Kolejna wspaniała powieść. Każdą stronę czytało się przyjemnie i lekko.
Sięgając po książkę nie sądziłam, że da mi aż tyle do myślenia. Zastanawiałam się jakie będzie zakończenie i bardzo współczułam bohaterom, bo nigdy nie chciałabym stanąć przed taką sytuacją z jaką zmagali się oni.
Powieść serdecznie polecam wszystkim - warta przeczytania, warta przemyślenia.

Madi | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2013, Obyczajówka
Przeczytana: 13 listopada 2013

Po raz kolejny miałam przyjemność przeczytać książkę mojej ulubionej autorki i po raz kolejny się nie zawiodłam.
W tej powieści stoimy przed trudnym wyborem i podjęcia decyzji jaką jest odłączenie ukochanego ojca od respiratora.
Cała sprawa znów trafia do sądu-jest to ulubiony temat autorki, a po drodze wychodzą różne rodzinne tajemnice.
Mimo ,że powieść nie zaskoczyła mnie na końcu -tak jak w innych powieściach Jodi,gdzie szokuje nieprzewidywalnymi zakończeniami-tu historia toczy się jednym torem,to z przyjemnością przeczytałam i tę książkę,w której nie zabrakło miłości i wzruszeń.
Po za tym książkę fajnie i lekko się czyta ,bo historia opowiedziana jest oczami każdego z bohaterów-co również lubię w powieściach Pani Jodi.