Charles de Gaulle

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Charles de Gaulle
8320716845
Kasia

Biografia wybitnego prezydenta Francji.

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Elevander | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Książka Aleksandra Halla to bardzo dobra biografia najwybitniejszego Francuza XX wieku. Autor przedstawia koleje jego życia począwszy od młodości w północnej Francji, przez niewolę niemiecką podczas I wojny światowej, udział w wojnie polsko-bolszewickiej, kampanię na rzecz broni pancernej prowadzonej w okresie międzywojennym, przywództwo Wolnych Francuzów, wycofanie się z życia politycznego i prezydenturę w V Republice aż po rezygnację z urzędu w 1969. Książka napisana jest fachowym, acz nienużącym językiem z odwołaniem do rozległej literatury przedmiotu (zwłaszcza francuskojęzycznej). Moje obiekcje budzi mimo wszystko bilans między pierwszym 50-leciem życia de Gaulle'a (do s. 63) a jego ostatnimi 30 laty (do s. 490). Mimo iż sława głównego bohatera to efekt jego poczynań po 1940 r., to jednak chyba za mało miejsca w książce poświęcono jego formacji i wojskowej służbie przed drugą wojną światową. Książka z pewnością godna polecenia.

Tomasz Babnis

Ariel_O | 2016-02-27