Konklawe XX wieku. Kulisy wyborów papieży

83-7221-753-X
konklawe, XX wiek, papież, wybór
historia
Michał

Książka odsłania tajemnice i kulisy wyboru papieży XX wieku, w tym także kulisy wyboru Jana Pawła II na stolicę piotrową. Widzimy tu zarówno grę sił ludzkich, jak i Boże tchnienie Ducha. Historia Kościoła przeplata się z historią świata i z ludzkimi losami. W tej pasjonującej książce odkrywamy zatem mało znaną, a jakże ważną kartę w historii najnowszej. Poznajemy nieznane fakty z historii wyboru ludzi, którzy z woli Boga kierowali Kościołem w pełnym wielkich i dramatycznych wydarzeń wieku XX.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/konklawe-xx-wieku-kulisy-wyborow/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/konklawe-xx-wieku-kulisy-wyborow/

Elevander | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Wybory papieży to niewątpliwie jeden z bardziej "sensacyjnych" elementów w życiu Kościoła Katolickiego. Cesare De Agostini podjął w tej książce próbę przedstawienia ośmiu konklawe, które miały miejsce pomiędzy 1903 a 1978 rokiem. Omawia więc kulisy wyboru Piusa X, Benedykta XV, Piusa XI, Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I i Jana Pawła II. Największą wadą tej książki, rozwiązaniem zupełnie dla mnie niezrozumiałym jest odwrócenie chronologii: Autor zaczyna od Jana Pawła II i kończy na Piusie X. Jaki jest tego sens? Nie wiem. Dużo lepiej byłoby, gdyby De Agostini przyjął narrację chronologiczną, zwłaszcza że w każdym rozdziale wymienia kardynałów biorących udział w wyborze, a rola np. kardynała Rampolli w kontekście konklawe roku 1914 jest niejasna, zanim nie przedstawi się sprawy konklawe z roku 1903. To jest największa wada książki. Drugą jest nadmierne skupienie się na różnych drobnych wątkach, często o charakterze anegdotycznym. Trudno czasem dostrzec przewodnią myśl w...

Artur | 2014-09-27

Ponad 300 stron to stanowczo za mało, by opisać w szczegółach wszystkie konklawe, jakie miały miejsce w XX wieku. Rozbudza ciekawość związaną z tamtymi wydarzeniami.

Paweł86 | 2013-08-20

Dlaczego ciekawe książki są przeważnie takie krótkie? Tyle ciekawych wątków, a opisane w paru zwięzłych zdaniach. Książka składa się głównie z jedno bądź kilku zdaniowych anegdot i ciekawostek na temat książąt Kościoła, którym dane było uczestniczyć w konklawe XX w. Oczywiście opisy samych konklawe też są :)
Swoją drogą jakieś wydawnictwo mogłoby zająć się tłumaczeniem cennych książek Benny'ego Lai (watykanista przez wiele dziesięcioleci), na których De Agostini bazował.

Paweł91 | 2016-10-02
Przeczytana: 2013 rok