Sedno sprawy

1987-01-01
1987-01-01
83-211-0845-8
Jacek Woźniakowski
literatura angielska - 20 w.

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bazująca na doświadczeniu Autora w czasie jego pobytu w Sierra Leone powieść, była ponoć kamieniem milowym w jego karierze.
Sugestywny klimat afrykańskiej kolonii i życia w niej brytyjskich urzędników i ich rodzin w czasie II wojny światowej daleki jest od znanych z literatury obrazów wojny. Ona jest przyczynkiem do określonych poczynań i obowiązków, nie mniej nie wydaje się, by znacząco wpływała na codzienne życie mieszkańców kolonii. Jedynym wymiernym aspektem są ataki niemieckich okrętów podwodnych na okręty transportujące ludzi i towary.
Główny bohater major Scobie, zastępca komisarza policji jest człowiekiem uwięzionym w poczuciu powinności i obowiązku. Żyje w rozterce wywołanej powinnościami wiary katolickiej, na którą się przechrzcił dla swej małżonki i chęcią uszczęśliwiania osób, na których mu zależy.
Sugestywny obraz rozterek i walki z własnymi słabościami a raczej poczuciem obowiązku w zestawieniu z wyobrażeniem ofiary Boga dla ludzi.Zapada w pamięć.

ATROFIA UCZUĆ - nic nie boli nic nie cieszy, żyjesz po to żeby umrzeć

Graham Greene odważnie zgłębił mroczne zakamarki ludzkiej duszy tworząc studium postępującego zaniku uczuć wyższych i wypalania relacji, prowadzących do egzystencjalnej pustki.
Jeszcze nigdy nie zdarzyło się aby główny bohater tak bardzo mnie poruszył i zirytował, proces jego alienacji i powolną atrofię uczuć moralnych odczuwałam jako atak wymierzony bezpośrednio w czytelnika. Miałam nieodparte pragnienie aby wedrzeć się na strony powieści i potrzasnąć „starym dobrym Scobiem”.
Henry Scobie to everyman, który przechodzi radykalną zmianę po śmierci małoletniej córki, przyjmując postawę chłodnego racjonalizmu i przemieniając swoje życie w proces badawczym. Sukcesywnie pozbywa się ze swojej życiowej przestrzeni przedmiotów, ludzi, emocji i Boga, na zimno obserwując skutki swego działania na życie swoje i innych.
W zaplanowany sposób eliminuje „dawnego” Scobiego: z życia społecznego - tracąc swoją prawość; z życia rodzinnego - postrzegając swoją żonę jako osobę godną litości a nawet pogardy, ostatecznie dopuszczając się zdrady; z życia duchowego - rzucając Bogu wyzwanie aby dokonał cudu i powstrzymał go w procesie samozniszczenia.
Ostatecznie Bohater wyprany z wrażliwości pada ofiarą własnej pychy i postanawia „zbawić” swoich najbliższych poprzez złożenie ofiary ze swojego życia duchowego i cielesnego.
Przechodząc do „Sedna sprawy” jest to książka stawiająca masę pytań, dająca do myślenia i skłaniająca do refleksji. Jest jak układanka, która nie ma jednego rozwiązania, a jej sens zależy tylko i wyłącznie od własnej interpretacji.

ATROFIA UCZUĆ - nic nie boli nic nie cieszy, żyjesz po to żeby umrzeć

Jedna z lepszych książek, które na długo zapadają w pamięci, no i te odwieczne sprzeczności człowieka z własnym postępowaniem i późniejszymi wyrzutami sumienia. Rewelacja!!!

Obawiam się, że z przyczyn subiektywnych nie jestem w stanie docenić tej książki. Przeżycia, przemyślenia i motywy głównego bohatera sa dla mnie kompletnie egzotyczne i niezrozumiale. Obiektywnie jednak stwierdzam, że dla specyficznego czytelnika to może być świetna książka

Jak zwykle wiele kwestii które trzeba przemyślec. Dla lubiących intelektualne wyzwania

• Literatura angielska
  • Papierowa tradycyjna