Okładka książki Chata

wiara, cierpienie, religia
typ
papier
Dorota_1988
7,4 (2248 ocen i 379 opinii)

Opis książki

Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa Missy została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie, ukrytej na pustkowiach Oregonu, znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana, ale ciała dziewczynki nie odnaleziono. Cztery lata później pogrążony w Wielkim Smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend. Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie.
Mack spędza w chacie weekend, uczestnicząc w czymś w rodzaju sesji terapeutycznej z Bogiem, nazywającym siebie Tatuśkiem, Jezusem, który pokazuje się pod postacią żydowskiego robotnika, i Sarayu, Azjatką uosabiającą Ducha Świętego.
W czasach, gdy religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?”. Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was, i być może odmienią tak jak jego. W otoczce twórczej błyskotliwości „Chata” jest głęboka duchowo, teologicznie oświecająca i ma moc wpływania na życie. „Chata” odcina się zarówno od komunałów religijnych, jak i tanich chwytów złego pisarstwa, i ujawnia coś ważnego i pięknego na temat tańca życia z boskością. Tę historię czyta się jak modlitwę, jak najlepszy rodzaj modlitwy, pełen męki, zadziwienia, jasności i zaskoczenia. Spostrzeżenia Williama Younga są nie tylko zniewalające, ale również prawdziwe i zgodne z Biblią. „Chata” to uprzejme zaproszenie do podróży do samego serca Boga.

Gdzie kupić?

Opinie czytelników
Gosia | 2014-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autorowi, którym jest William P. Young, należy się na pewno plus za pomysł i podjęcie się trudnego tematu. W moim odczuciu gorzej jednak z wykonaniem. Ogólnie można powiedzieć, że jest to książka o relacjach człowieka z Bogiem, opowiedziana na przykładzie historii Macka - ojca, który stracił córeczkę, uprowadzoną i zabitą przez wielokrotnego porywacza i mordercę. Po tej osobistej tragedii Mac oddala się od Boga, bo ciężko mu uwierzyć, że Bóg jest kochającym ojcem dla wszystkich swoich stworzeń.
Mac jedzie do tytułowej chaty na osobiste zaproszenie Boga.
Książka zawiera zapis rozmów i relację ze spotkania głównego bohatera z Bogiem w trzech osobach. Dodam, że przedstawiona wizja osób boskich zaserwowana przez autora jest co najmniej zaskakująca.
Książka próbuje odpowiedzieć na pytania, które nurtują człowieka od zawsze: dlaczego istnieje cierpienie i jaki jest jego sens, dlaczego Bóg dopuszcza do istnienia tak wiele zła i tragedii, szczególnie w odniesieniu do dzieci.
Poruszona jest tak...

Piotr | 2011-09-11
Przeczytana: 11 września 2011

Po "Chatę sięgnąłem" stosunkowo dawno. Zachęcony wspaniałymi recenzjami postanowiłem zdobyć książkę i w ciągu par chwil wybrałem się do Empiku i dokonałem zakupu. Następnie jakiś czas leżała na półce, aż a w końcu postanowiłem po nią sięgnąć. Plułem sobie w brodę że nie uczyniłem tego wcześniej, ale widocznie tak miało być. Książkę czytałem długo - około miesiąca. Dlaczego? Powód był taki, iż chciałem jak najwięcej zapamiętać i jak najwięcej wynieść z tej książki. Z reguły nie robią na mnie dużego wrażenia teksty typu "Bestseller numer 1New York Timesa. Ponad 6 milionów sprzedanych egzemplarzy". Kupiłem ją z potrzeby serca, kierowany ciepłymi recenzjami innych. O czym jest książka? Nie chcę tutaj na ten temat za dużo pisać, ale książka przyciąga, daje wiele odpowiedzi oraz uczy. Napiszę ogólnie że jest to piękna historia o relacjach człowieka z Bogiem, opowiedziana oczami Macka - ojca, który stracił córkę, którą morduje zwyrodnialec. Czy Mack będzie w stanie przyjąć zaproszenie Taty i...

Perzka | 2013-02-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Chata" to historia opowiedziana przez Allena Mackenziego,a w fantastyczny sposób spisana przez Williama Younga,na podstawie tego co usłyszał.

Allen po wypadku miał problem z napisaniem tego co przeżył po zaginięciu swojej córeczki,w trakcie spotkania z Trójcą Świętą,oraz tego jak bardzo zmieniło się jego życie zarówno zewnętrzne ,jak i wewnętrzne wskutek powyższych wydarzeń.

"Chata" to poruszająca,pełna mądrości powieść wskazująca nam najważniejsze aspekty naszego życia...miłość i wzajemny szacunek.Ukazuje również zagrożenia,które niesie ze sobą "samolubny świat" czyli chęć zysku,władzę,niezależność,łatwe,ale jak błędne,negatywne osądzanie zachowań drugiego bliźniego.

Gorąco zachęcam do przeczytania powyższej powieści,do własnych przemyśleń oraz znalezienia odpowiedzi na pytanie "czy ta historia wydarzyła się naprawdę"???

Anna | 2011-08-09
Przeczytana: marzec 2011

Książka zdecydowanie godna polecenia. Z jednej strony spotykamy się z lekkim stylem, który sprawia, że książkę czyta się szybko i nie można się od niej oderwać, a z drugiej, zawiera tak wiele mądrości i życiowych wskazówek, że skłania do przemyśleń i zastanowienia się nad własnym życiem.Warta zakupu, ponieważ zawiera treści, do których człowiek z chęcią co jakiś czas wraca.

Monika | 2013-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2013

No niestety.....
Kolejny bestseller zanudził mnie niemal na śmierć.
Nie ta wrażliwość, nie ta forma, nie ten przekaz.
Daję 3 gwiazdki. Za pomysł oraz dlatego, żeby nie oceniać tej książki na poziomie "Grey'a", któremu bez oporów dałam 1 gwiazdkę.

kasandra_85 | 2011-09-28
Przeczytana: wrzesień 2011

Agnieszka | 2014-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Piękna opowieść o miłości, zwątpieniu i wybaczaniu. Historia wzruszająca do łez, ale i wywołująca uśmiech na twarzy, pełna uniwersalnych prawd o życiu i Bogu.
Książka godna polecenia dla każdego, bez względu na przekonania, bo każdy z nas doświadczył kiedyś sytuacji, w której nie mógł się odnaleźć. Przemyślenia i refleksje Macka, głównego bohatera, jego dialog z Tatą, pomagają i nam zrozumieć mechanizmy kierujące naszym życiem i postępowaniem.

Gośka | 2011-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2011

Niesamowita książka,która poruszy chyba każdego.Wszystkie opinie,które przeczytałam są prawdziwe.Książka zmusza do głębokich refleksji nad naszym życiem.Bardzo polecam.

Ziraelka | 2013-03-01
Przeczytana: 01 marca 2013

Niesamowita, poruszająca, mądra i porywająca powieść o... Bogu i Jego relacjach ze światem, z człowiekiem... ze mną?

Książka zawiera zapis rozmów i relację ze spotkania głównego bohatera z Bogiem. Bohater powieści - Mack - jest mężczyzną ciężko doświadczonym przez życie, przeżył osobistą tragedię, która go złamała. Jest mu szczególnie trudno uwierzyć w to, że Bóg jest kochającym Ojcem, że jest samą Miłością. Zwątpił w Niego, zamknął się w skorupie bólu i melancholii, pozwolił, by jego życiem zawładnął Wielki Smutek.

Ta książka jest jak intensywne rekolekcje!
Zmusza do refleksji i rewizji własnych przekonań dotyczących Boga, dobra i zła, wiary, religii, kościoła.

Wciąż sobie zadaję pytanie, czy wierzę, że Bóg jest dobry i mnie kocha. Ale czy tak naprawdę, w głębi serca wierzę, że Bóg kocha wszystkich ludzi, mnie też? Że ma dla mnie wspaniały plan, że zaplanował dla mnie dobre życie, wypełnione Jego miłością i opieką? Że Jezus jest moim Panem i Zbawicielem?
Czy nie jest właśnie tak, ż...

Jola | 2012-03-12
Przeczytana: 09 marca 2012

Wyznaję wiarę w paracetamol, sacharozę i potęgę umysłu.
Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela Nieba i Ziemi, wierzę w Zbawienie, karę za grzechy, Dobro i Zło.
"Chata" przypomniała mi o kilku uniwersalnych prawdach.
Historia dość ciekawa, ale nie jest opowiedziana w "gładkim" i przyjemnym stylu; moralizatorstwo na poziomie Paulo Coelho, ale niestety styl dużo gorszy.

W każdym razie polecam do przekartkowania. Zachodnia cywilizacja ma coraz większe "problemy" ze swym chrześcijańskim dziedzictwem. Czy jednak w owczym pędzie zastąpienia go jakimiś innymi, "humanistycznymi" ideami ma naprawdę do zaoferowania jakiś spójny, sensowny zestaw zasad, które potrafią wytłumaczyć człowieka i jego miejsce w świecie?

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto