Okładka książki Niebieski autobus

978-83-7414-740-8
typ
papier
Dorota_1988
6.79 (211 ocen i 35 opinii)

Opis książki

Miśka Pietkiewicz dorasta w epoce kanek na mleko i chronicznych braków w zaopatrzeniu. Jej rodzinę trudno określić mianem pospolitej. Największą dumą taty jest mocna głowa i wysoka jakość produkowanego przezeń bimbru. Mama beznadziejnie marzy o prawdziwym segmencie pokojowym i prowadzeniu kiosku z gazetami. Babka Bronia z rozrzewnieniem wspomina swoją karierę suflerki w prawdziwym teatrze i budzi powszechny szacunek w dni wypłaty renty, a wujek Roman do perfekcji opanował sztukę uwodzenia i tylko Temida nie chce się poddać jego czarowi.
Dzieciństwo Miśki rozświetlone blaskiem kineskopu telewizora, zdobytego przez wuja w niejasnych okolicznościach; dojrzewaniu zaś towarzyszy ogród pana Sybiduszki, miejscowego strażaka.
Pewnego dnia Miśka wsiada w niebieski autobus i wyposażana w obrazek Najświętszej Panienki, butelkę bimbru i słoik smalcu, wyrusza na podbój wielkiego świata. Tylko czy dojedzie tam, gdzie chce dotrzeć - do domu?

źródło opisu: W.A.B., 2011.

Gdzie kupić?

Przeczytana: wrzesień 2011

Karolina | 2010-08-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: maj 2010

Tak dobrej książki dawno nie czytałam. Wyśmienity język. Zabawna i urocza historia, doskonale ujęta w słowa. Ta książka na zawsze pozostanie na mojej półce, chociażby po to, aby przypominać mi o wyśmienitym języku użytym przez autorkę i o jej głębokiej inteligencji.

summerak | 2013-05-13
Przeczytana: 11 maja 2013

Powieściowy świat, wykreowany z życzliwym dystansem do wszystkiego, co minione, każdego dnia powiększa się o nowe wyzwania i wybory. Książka pełna dowcipnych dialogów i zabawnych sytuacji, ale też skłaniająca do przemyśleń, poruszająca i często wzruszająca. Aż żal że taka krótka :\

malineczka74 | 2010-08-23

Powieść czytało się niesamowicie - po kilku linijkach już byłam w tamtym świecie , na gałęzi kasztana , w domu Miśki , w domu asystenta .A Miska stala mi siębliska jak najlepsza przyjaciólka .Autorka ukazując dzieciństwo głownej bohaterki zmusiła niejako mnie do wspomnień - do powrotu w inne czasy gdy pieniądz nie był takim bogiem , gdy nie istniał taki popyt na dobra materialne , gdy stosunki miedzyludzkie były inne .Miska jako dziecko z niezbyt dobrego domu ma w życiu trudniej - ale mimo przeciwności daje radę .Dla mnie jest jakby współczesnym Jankiem Muzykanetem .Ma talent ale musi walczyć o to co inni mają ot tak.I wygrywa - kończy z wyróznieniem liceum , studia .Dzięki pani Sybiruszce ma wymarzony domek .Uczy się kochac Adasia - i zdaje egzamin z macierzyństwa na piątkę .Daje sobie świetnie radę i wg mnie bardzo dobrze robi nie godząc się na rozsądkowe małżeństwo z Piotrem - ojcem Adasia .Myśle ,ze zakończenie jest początkiem nowej przyszlości z Krzysztofem ,że ich związek bedzie...

kolmanka | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Okres PRL-u zawsze kojarzył mi się z długimi kolejkami w sklepach, big-bitowymi rytmami i marzeniami o życiu jak zza żelaznej kurtyny. Przynajmniej takie historie snuli moi rodzice, ponieważ mi samej nie dane było żyć w tamtych czasach. Taki świat znam jedynie z filmów i seriali. Nie wiem czemu, ale zawsze żałowałam, że nie dane mi było zasmakować w PRL-u osobiście.

Tytułowy niebieski autobus towarzyszył głównej bohaterce - Miśce Pietkiewicz - na każdym etapie życia. Podróżowała nim do szkoły, następnie na studia i wracała nim do rodzinnych miejsc. Dziewczynę poznajemy jako nieśmiałą uczennicę, mieszkającą wraz z rodzicami na jednym z osiedli mieszkaniowych. Ich rzeczywistość wydaje się być szara i zupełnie pozbawiona logiki. Szalonym marzeniem staje się posiadanie kiosku z prasą i papierem toaletowym a pędzenie bimbru - sposobem na życie. Miśka dorasta, przychodzi jej zmierzyć się z problemami, porażkami i rozczarowaniami jakie przynosi życie.

"Niebieski autobus" mówi o dorastaniu....

Piuma | 2012-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 marca 2012

Książka bardzo przykuwa uwagę czytelnika. Niby lekka treść, ale po głębszym zastanowieniu doszukałam się drugiego przekazu. Bohaterka wyjeżdżając z rodzinnego miasta jednocześnie rusza w podróż w głąb własnej duszy.

To pierwsza przeze mnie przeczytana książka autorstwa Kosmowskiej. Język pisania bardzo przypadł mi do gustu i mam nadzieję, że nie zmienię zdania po kolejnych.

Polecam dla tych co na zakręcie życiowym i na prostej jednostajnej :)

Lucyna | 2010-09-20
Przeczytana: 2008 rok

Powrót do zapachów dzieciństwa ,choć nie swojego,zawsze dostarcza wzruszeń.
Kosmowska potrafi zaczarować świat, bez mrugnięcia okiem wsiadam co kilka miesięcy do jej niebieskiego autobusu.

dzosefinn | 2012-05-06
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Niebieski autobus to jedna z dobrych, polskich i współczesnych książek. Miałam już przyjemność zetknąć się z twórczością pani Kosmowskiej i muszę przyznać, że bardzo dobrze pisze. Zresztą po przeczytaniu Buby wiedziałam mniej więcej, czego mogę się spodziewać po niebieskim autobusie. A mianowicie: szarej rzeczywistości, prawdy o życiu i dużej dawki humoru.
Bardzo dobra historia!

Soulfly | 2013-08-31
Przeczytana: 2013 rok

Szczerze powiedziawszy spodziewałam się, iż jest to książka dla dzieci i młodszej młodzieży. Jakież więc było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że jest zupełnie inaczej! Powieść mnie zaskoczyła, czytało się lekko i w miarę przyjemnie ale bez rewelacji. Jest jedną z tych książek o których prędzej czy później zapomnę. Być może jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Kominek | 2013-12-20
Na półkach: Nad Kominkiem, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2011

http://koominek.blogspot.com - osiemnaście tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Jadąc niebieskim pociągiem przez bezkres lasów i pól z radością, a momentami również wzruszeniem odkrywam ostatnie strony „Niebieskiego autobusu”. Ze świadomością, że jest to opowieść, która w zaskakująco piękny sposób wpisuje się w epokę, jakże odmienną od tej, gdzie mleko z butelki z kolorowym kapslem smakowało o niebo lepiej, niż ciecz, którą teraz dostajemy w kolorowych kartonach.

Dziwię się również sam sobie, że wcześniej nie dano było mi poznać tej ze wszech miar wyjątkowej książki autorstwa Barbary Kosmowskiej. Jednak, jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze, tym bardziej więc napawa mnie dumą fakt, że mogłem ją poznać, a czytając odkrywać wszystko to, co bezpowrotnie przeminęło wraz z niebieskim autobusem z naszego życia.

Mądrość, radość, wzruszenie, wreszcie refleksja płynąca z tej opowieśc...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto