Niebieski autobus

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-740-8
Dorota_1988

Miśka Pietkiewicz dorasta w epoce kanek na mleko i chronicznych braków w zaopatrzeniu. Jej rodzinę trudno określić mianem pospolitej. Największą dumą taty jest mocna głowa i wysoka jakość produkowanego przezeń bimbru. Mama beznadziejnie marzy o prawdziwym segmencie pokojowym i prowadzeniu kiosku z gazetami. Babka Bronia z rozrzewnieniem wspomina swoją karierę suflerki w prawdziwym teatrze i budzi powszechny szacunek w dni wypłaty renty, a wujek Roman do perfekcji opanował sztukę uwodzenia i tylko Temida nie chce się poddać jego czarowi.
Dzieciństwo Miśki rozświetlone blaskiem kineskopu telewizora, zdobytego przez wuja w niejasnych okolicznościach; dojrzewaniu zaś towarzyszy ogród pana Sybiduszki, miejscowego strażaka.
Pewnego dnia Miśka wsiada w niebieski autobus i wyposażana w obrazek Najświętszej Panienki, butelkę bimbru i słoik smalcu, wyrusza na podbój wielkiego świata. Tylko czy dojedzie tam, gdzie chce dotrzeć - do domu?

źródło opisu: W.A.B., 2011.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
ania | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

Dla mnie to powieść trochę o niczym.
O zwyczajnym życiu zwykłych ludzi. I tyle.
Poboczni bohaterowie trochę ciekawsi od głównej postaci.
Że dzieje się w czasach PRL-u? No to co?
Wielu z nas żylo w tych czasach i wspomina to różnie...
Mozna te przeżycia ubrać ładnie w słowa.
Moim zdaniem tej książce trochę brakuje do dobrej powieści.
Czytało sie jak wysłuchiwanie wyznań nudnej koleżanki.
Niczym mnie do siebie nie zachęcala i nic do mojego życia nie wniosla.

Bożena1 | 2015-06-13
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Bardzo lubię czytać książki p. Kosmowskiej. I tym razem nie zawiodłam się. "Niebieski autobus" zawiózł mnie w czasy mojego dzieciństwa, szkoły, rodziny, podwórka z ogromnym dębem, gdzie z rodzeństwem i koleżankami z sąsiedztwa łapałam chrabąszcze i gdzie - tak jak Miśka -czułam się najbezpieczniej na świecie, bo w domu zawsze czekała Mama z kolacją.
A później już dorosłość, odpowiedzialność i - nikt nie mówił, że będzie łatwo...
Wspomnienia bohaterki, to wspomnienia niejednej z nas, lata PRL-u, kolejki, kartki, raz lepiej, raz gorzej.
Zakończenie powieści nie zaskoczyło mnie, bo marzenia jednak czasem się spełniają.
Te powieść warto przeczytać, polecam wszystkim, którzy lubią książki o takim najbardziej zwyczajnym życiu.

kasandra_85 | 2011-10-01
Przeczytana: wrzesień 2011

summerak | 2013-05-13
Przeczytana: 11 maja 2013

Powieściowy świat, wykreowany z życzliwym dystansem do wszystkiego, co minione, każdego dnia powiększa się o nowe wyzwania i wybory. Książka pełna dowcipnych dialogów i zabawnych sytuacji, ale też skłaniająca do przemyśleń, poruszająca i często wzruszająca. Aż żal że taka krótka :\

Karolina Chwałek | 2010-08-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: maj 2010

Tak dobrej książki dawno nie czytałam. Wyśmienity język. Zabawna i urocza historia, doskonale ujęta w słowa. Ta książka na zawsze pozostanie na mojej półce, chociażby po to, aby przypominać mi o wyśmienitym języku użytym przez autorkę i o jej głębokiej inteligencji.

malineczka74 | 2010-08-23

Powieść czytało się niesamowicie - po kilku linijkach już byłam w tamtym świecie , na gałęzi kasztana , w domu Miśki , w domu asystenta .A Miska stala mi siębliska jak najlepsza przyjaciólka .Autorka ukazując dzieciństwo głownej bohaterki zmusiła niejako mnie do wspomnień - do powrotu w inne czasy gdy pieniądz nie był takim bogiem , gdy nie istniał taki popyt na dobra materialne , gdy stosunki miedzyludzkie były inne .Miska jako dziecko z niezbyt dobrego domu ma w życiu trudniej - ale mimo przeciwności daje radę .Dla mnie jest jakby współczesnym Jankiem Muzykanetem .Ma talent ale musi walczyć o to co inni mają ot tak.I wygrywa - kończy z wyróznieniem liceum , studia .Dzięki pani Sybiruszce ma wymarzony domek .Uczy się kochac Adasia - i zdaje egzamin z macierzyństwa na piątkę .Daje sobie świetnie radę i wg mnie bardzo dobrze robi nie godząc się na rozsądkowe małżeństwo z Piotrem - ojcem Adasia .Myśle ,ze zakończenie jest początkiem nowej przyszlości z Krzysztofem ,że ich związek...

MoniS | 2015-10-19
Przeczytana: 17 października 2015

Ta ksiazka dla mnie zasluguje na najwyzsza ocene. Dzieki niej poczulam zapachy, smaki, te wszystkie uczucia ktore towrzyszyly mi w dziecinstwie I nastoletnich latach. Ma w sobie jednoczesnie taka swiezosc, obietnice lepszego jutra. Napisana w cudowny sposob, czytalo mi sie bardzo dobrze. Momentami smialam sie sama do siebie, czasami ogarniala mnie melancholia I smutek.
Bardzo sie ciesze ze cos mi podpowiedzialo zebym przeczytala ta ksiazke. Taka niepozorna a perelka, ktora niestety ginie w powodzi tych wszytkich kolorowych okladek I romansidel o takiej samej fabule ktore sa wydawane w niekontrolowanych ilosicach ostatnimi czasy...

Serdecznie polecam!

dzosefinn | 2012-05-06
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Niebieski autobus to jedna z dobrych, polskich i współczesnych książek. Miałam już przyjemność zetknąć się z twórczością pani Kosmowskiej i muszę przyznać, że bardzo dobrze pisze. Zresztą po przeczytaniu Buby wiedziałam mniej więcej, czego mogę się spodziewać po niebieskim autobusie. A mianowicie: szarej rzeczywistości, prawdy o życiu i dużej dawki humoru.
Bardzo dobra historia!

Kominek | 2015-05-27
Przeczytana: 01 maja 2011

Jadąc niebieskim pociągiem przez bezkres lasów i pól z radością, a momentami również wzruszeniem odkrywam ostatnie strony „Niebieskiego autobusu”. Ze świadomością, że jest to opowieść, która w zaskakująco piękny sposób wpisuje się w epokę, jakże odmienną od tej, gdzie mleko z butelki z kolorowym kapslem smakowało o niebo lepiej, niż ciecz, którą teraz dostajemy w kolorowych kartonach.

Dziwię się również sam sobie, że wcześniej nie dano było mi poznać tej ze wszech miar wyjątkowej książki autorstwa Barbary Kosmowskiej. Jednak, jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze, tym bardziej więc napawa mnie dumą fakt, że mogłem ją poznać, a czytając odkrywać wszystko to, co bezpowrotnie przeminęło wraz z niebieskim autobusem z naszego życia.

Mądrość, radość, wzruszenie, wreszcie refleksja płynąca z tej opowieści są tak niezwykłe, tak zaskakujące, tak piękne, iż bez wątpienia nie jest to książka, która po lekturze zniknie z naszej świadomości. Autorka na kartach swojej książki...

kolmanka | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Okres PRL-u zawsze kojarzył mi się z długimi kolejkami w sklepach, big-bitowymi rytmami i marzeniami o życiu jak zza żelaznej kurtyny. Przynajmniej takie historie snuli moi rodzice, ponieważ mi samej nie dane było żyć w tamtych czasach. Taki świat znam jedynie z filmów i seriali. Nie wiem czemu, ale zawsze żałowałam, że nie dane mi było zasmakować w PRL-u osobiście.

Tytułowy niebieski autobus towarzyszył głównej bohaterce - Miśce Pietkiewicz - na każdym etapie życia. Podróżowała nim do szkoły, następnie na studia i wracała nim do rodzinnych miejsc. Dziewczynę poznajemy jako nieśmiałą uczennicę, mieszkającą wraz z rodzicami na jednym z osiedli mieszkaniowych. Ich rzeczywistość wydaje się być szara i zupełnie pozbawiona logiki. Szalonym marzeniem staje się posiadanie kiosku z prasą i papierem toaletowym a pędzenie bimbru - sposobem na życie. Miśka dorasta, przychodzi jej zmierzyć się z problemami, porażkami i rozczarowaniami jakie przynosi życie.

"Niebieski autobus" mówi o...