Niebieski autobus

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-740-8
Dorota_1988

Miśka Pietkiewicz dorasta w epoce kanek na mleko i chronicznych braków w zaopatrzeniu. Jej rodzinę trudno określić mianem pospolitej. Największą dumą taty jest mocna głowa i wysoka jakość produkowanego przezeń bimbru. Mama beznadziejnie marzy o prawdziwym segmencie pokojowym i prowadzeniu kiosku z gazetami. Babka Bronia z rozrzewnieniem wspomina swoją karierę suflerki w prawdziwym teatrze i budzi powszechny szacunek w dni wypłaty renty, a wujek Roman do perfekcji opanował sztukę uwodzenia i tylko Temida nie chce się poddać jego czarowi.
Dzieciństwo Miśki rozświetlone blaskiem kineskopu telewizora, zdobytego przez wuja w niejasnych okolicznościach; dojrzewaniu zaś towarzyszy ogród pana Sybiduszki, miejscowego strażaka.
Pewnego dnia Miśka wsiada w niebieski autobus i wyposażana w obrazek Najświętszej Panienki, butelkę bimbru i słoik smalcu, wyrusza na podbój wielkiego świata. Tylko czy dojedzie tam, gdzie chce dotrzeć - do domu?

źródło opisu: W.A.B., 2011.

ania | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

Dla mnie to powieść trochę o niczym.
O zwyczajnym życiu zwykłych ludzi. I tyle.
Poboczni bohaterowie trochę ciekawsi od głównej postaci.
Że dzieje się w czasach PRL-u? No to co?
Wielu z nas żylo w tych czasach i wspomina to różnie...
Mozna te przeżycia ubrać ładnie w słowa.
Moim zdaniem tej książce trochę brakuje do dobrej powieści.
Czytało sie jak wysłuchiwanie wyznań nudnej koleżanki.
Niczym mnie do siebie nie zachęcala i nic do mojego życia nie wniosla.

Bożena1 | 2015-06-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Bardzo lubię czytać książki p. Kosmowskiej. I tym razem nie zawiodłam się. "Niebieski autobus" zawiózł mnie w czasy mojego dzieciństwa, szkoły, rodziny, podwórka z ogromnym dębem, gdzie z rodzeństwem i koleżankami z sąsiedztwa łapałam chrabąszcze i gdzie - tak jak Miśka -czułam się najbezpieczniej na świecie, bo w domu zawsze czekała Mama z kolacją.
A później już dorosłość, odpowiedzialność i - nikt nie mówił, że będzie łatwo...
Wspomnienia bohaterki, to wspomnienia niejednej z nas, lata PRL-u, kolejki, kartki, raz lepiej, raz gorzej.
Zakończenie powieści nie zaskoczyło mnie, bo marzenia jednak czasem się spełniają.
Te powieść warto przeczytać, polecam wszystkim, którzy lubią książki o takim najbardziej zwyczajnym życiu.

summerak | 2013-05-13
Przeczytana: 11 maja 2013

Powieściowy świat, wykreowany z życzliwym dystansem do wszystkiego, co minione, każdego dnia powiększa się o nowe wyzwania i wybory. Książka pełna dowcipnych dialogów i zabawnych sytuacji, ale też skłaniająca do przemyśleń, poruszająca i często wzruszająca. Aż żal że taka krótka :\

kasandra_85 | 2011-10-01
Przeczytana: wrzesień 2011

Karolina Chwałek | 2010-08-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: maj 2010

Tak dobrej książki dawno nie czytałam. Wyśmienity język. Zabawna i urocza historia, doskonale ujęta w słowa. Ta książka na zawsze pozostanie na mojej półce, chociażby po to, aby przypominać mi o wyśmienitym języku użytym przez autorkę i o jej głębokiej inteligencji.

MoniS | 2015-10-19
Przeczytana: 17 października 2015

Ta ksiazka dla mnie zasluguje na najwyzsza ocene. Dzieki niej poczulam zapachy, smaki, te wszystkie uczucia ktore towrzyszyly mi w dziecinstwie I nastoletnich latach. Ma w sobie jednoczesnie taka swiezosc, obietnice lepszego jutra. Napisana w cudowny sposob, czytalo mi sie bardzo dobrze. Momentami smialam sie sama do siebie, czasami ogarniala mnie melancholia I smutek.
Bardzo sie ciesze ze cos mi podpowiedzialo zebym przeczytala ta ksiazke. Taka niepozorna a perelka, ktora niestety ginie w powodzi tych wszytkich kolorowych okladek I romansidel o takiej samej fabule ktore sa wydawane w niekontrolowanych ilosicach ostatnimi czasy...

Serdecznie polecam!

malineczka74 | 2010-08-23

Powieść czytało się niesamowicie - po kilku linijkach już byłam w tamtym świecie , na gałęzi kasztana , w domu Miśki , w domu asystenta .A Miska stala mi siębliska jak najlepsza przyjaciólka .Autorka ukazując dzieciństwo głownej bohaterki zmusiła niejako mnie do wspomnień - do powrotu w inne czasy gdy pieniądz nie był takim bogiem , gdy nie istniał taki popyt na dobra materialne , gdy stosunki miedzyludzkie były inne .Miska jako dziecko z niezbyt dobrego domu ma w życiu trudniej - ale mimo przeciwności daje radę .Dla mnie jest jakby współczesnym Jankiem Muzykanetem .Ma talent ale musi walczyć o to co inni mają ot tak.I wygrywa - kończy z wyróznieniem liceum , studia .Dzięki pani Sybiruszce ma wymarzony domek .Uczy się kochac Adasia - i zdaje egzamin z macierzyństwa na piątkę .Daje sobie świetnie radę i wg mnie bardzo dobrze robi nie godząc się na rozsądkowe małżeństwo z Piotrem - ojcem Adasia .Myśle ,ze zakończenie jest początkiem nowej przyszlości z Krzysztofem ,że ich związek...

dzosefinn | 2012-05-06
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Niebieski autobus to jedna z dobrych, polskich i współczesnych książek. Miałam już przyjemność zetknąć się z twórczością pani Kosmowskiej i muszę przyznać, że bardzo dobrze pisze. Zresztą po przeczytaniu Buby wiedziałam mniej więcej, czego mogę się spodziewać po niebieskim autobusie. A mianowicie: szarej rzeczywistości, prawdy o życiu i dużej dawki humoru.
Bardzo dobra historia!

Asia | 2012-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 marca 2012

Książka bardzo przykuwa uwagę czytelnika. Niby lekka treść, ale po głębszym zastanowieniu doszukałam się drugiego przekazu. Bohaterka wyjeżdżając z rodzinnego miasta jednocześnie rusza w podróż w głąb własnej duszy.

To pierwsza przeze mnie przeczytana książka autorstwa Kosmowskiej. Język pisania bardzo przypadł mi do gustu i mam nadzieję, że nie zmienię zdania po kolejnych.

Polecam dla tych co na zakręcie życiowym i na prostej jednostajnej :)

kolmanka | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Okres PRL-u zawsze kojarzył mi się z długimi kolejkami w sklepach, big-bitowymi rytmami i marzeniami o życiu jak zza żelaznej kurtyny. Przynajmniej takie historie snuli moi rodzice, ponieważ mi samej nie dane było żyć w tamtych czasach. Taki świat znam jedynie z filmów i seriali. Nie wiem czemu, ale zawsze żałowałam, że nie dane mi było zasmakować w PRL-u osobiście.

Tytułowy niebieski autobus towarzyszył głównej bohaterce - Miśce Pietkiewicz - na każdym etapie życia. Podróżowała nim do szkoły, następnie na studia i wracała nim do rodzinnych miejsc. Dziewczynę poznajemy jako nieśmiałą uczennicę, mieszkającą wraz z rodzicami na jednym z osiedli mieszkaniowych. Ich rzeczywistość wydaje się być szara i zupełnie pozbawiona logiki. Szalonym marzeniem staje się posiadanie kiosku z prasą i papierem toaletowym a pędzenie bimbru - sposobem na życie. Miśka dorasta, przychodzi jej zmierzyć się z problemami, porażkami i rozczarowaniami jakie przynosi życie.

"Niebieski autobus" mówi o...