Niebieski autobus

978-83-7414-740-8
typ
papier
Dorota_1988
6,7 (246 ocen i 40 opinii)

Opis książki

Miśka Pietkiewicz dorasta w epoce kanek na mleko i chronicznych braków w zaopatrzeniu. Jej rodzinę trudno określić mianem pospolitej. Największą dumą taty jest mocna głowa i wysoka jakość produkowanego przezeń bimbru. Mama beznadziejnie marzy o prawdziwym segmencie pokojowym i prowadzeniu kiosku z gazetami. Babka Bronia z rozrzewnieniem wspomina swoją karierę suflerki w prawdziwym teatrze i budzi powszechny szacunek w dni wypłaty renty, a wujek Roman do perfekcji opanował sztukę uwodzenia i tylko Temida nie chce się poddać jego czarowi.
Dzieciństwo Miśki rozświetlone blaskiem kineskopu telewizora, zdobytego przez wuja w niejasnych okolicznościach; dojrzewaniu zaś towarzyszy ogród pana Sybiduszki, miejscowego strażaka.
Pewnego dnia Miśka wsiada w niebieski autobus i wyposażana w obrazek Najświętszej Panienki, butelkę bimbru i słoik smalcu, wyrusza na podbój wielkiego świata. Tylko czy dojedzie tam, gdzie chce dotrzeć - do domu?

źródło opisu: W.A.B., 2011.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
kasandra_85 | 2011-10-01
Przeczytana: wrzesień 2011

ania | 2015-05-20
Przeczytana: 20 maja 2015

Dla mnie to powieść trochę o niczym.
O zwyczajnym życiu zwykłych ludzi. I tyle.
Poboczni bohaterowie trochę ciekawsi od głównej postaci.
Że dzieje się w czasach PRL-u? No to co?
Wielu z nas żylo w tych czasach i wspomina to różnie...
Mozna te przeżycia ubrać ładnie w słowa.
Moim zdaniem tej książce trochę brakuje do dobrej powieści.
Czytało sie jak wysłuchiwanie wyznań nudnej koleżanki.
Niczym mnie do siebie nie zachęcala i nic do mojego życia nie wniosla.

Karolina | 2010-08-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: maj 2010

Tak dobrej książki dawno nie czytałam. Wyśmienity język. Zabawna i urocza historia, doskonale ujęta w słowa. Ta książka na zawsze pozostanie na mojej półce, chociażby po to, aby przypominać mi o wyśmienitym języku użytym przez autorkę i o jej głębokiej inteligencji.

summerak | 2013-05-13
Przeczytana: 11 maja 2013

Powieściowy świat, wykreowany z życzliwym dystansem do wszystkiego, co minione, każdego dnia powiększa się o nowe wyzwania i wybory. Książka pełna dowcipnych dialogów i zabawnych sytuacji, ale też skłaniająca do przemyśleń, poruszająca i często wzruszająca. Aż żal że taka krótka :\

malineczka74 | 2010-08-23

Powieść czytało się niesamowicie - po kilku linijkach już byłam w tamtym świecie , na gałęzi kasztana , w domu Miśki , w domu asystenta .A Miska stala mi siębliska jak najlepsza przyjaciólka .Autorka ukazując dzieciństwo głownej bohaterki zmusiła niejako mnie do wspomnień - do powrotu w inne czasy gdy pieniądz nie był takim bogiem , gdy nie istniał taki popyt na dobra materialne , gdy stosunki miedzyludzkie były inne .Miska jako dziecko z niezbyt dobrego domu ma w życiu trudniej - ale mimo przeciwności daje radę .Dla mnie jest jakby współczesnym Jankiem Muzykanetem .Ma talent ale musi walczyć o to co inni mają ot tak.I wygrywa - kończy z wyróznieniem liceum , studia .Dzięki pani Sybiruszce ma wymarzony domek .Uczy się kochac Adasia - i zdaje egzamin z macierzyństwa na piątkę .Daje sobie świetnie radę i wg mnie bardzo dobrze robi nie godząc się na rozsądkowe małżeństwo z Piotrem - ojcem Adasia .Myśle ,ze zakończenie jest początkiem nowej przyszlości z Krzysztofem ,że ich związek...

kolmanka | 2011-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Okres PRL-u zawsze kojarzył mi się z długimi kolejkami w sklepach, big-bitowymi rytmami i marzeniami o życiu jak zza żelaznej kurtyny. Przynajmniej takie historie snuli moi rodzice, ponieważ mi samej nie dane było żyć w tamtych czasach. Taki świat znam jedynie z filmów i seriali. Nie wiem czemu, ale zawsze żałowałam, że nie dane mi było zasmakować w PRL-u osobiście.

Tytułowy niebieski autobus towarzyszył głównej bohaterce - Miśce Pietkiewicz - na każdym etapie życia. Podróżowała nim do szkoły, następnie na studia i wracała nim do rodzinnych miejsc. Dziewczynę poznajemy jako nieśmiałą uczennicę, mieszkającą wraz z rodzicami na jednym z osiedli mieszkaniowych. Ich rzeczywistość wydaje się być szara i zupełnie pozbawiona logiki. Szalonym marzeniem staje się posiadanie kiosku z prasą i papierem toaletowym a pędzenie bimbru - sposobem na życie. Miśka dorasta, przychodzi jej zmierzyć się z problemami, porażkami i rozczarowaniami jakie przynosi życie.

"Niebieski autobus" mówi o...

Asia | 2012-03-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 marca 2012

Książka bardzo przykuwa uwagę czytelnika. Niby lekka treść, ale po głębszym zastanowieniu doszukałam się drugiego przekazu. Bohaterka wyjeżdżając z rodzinnego miasta jednocześnie rusza w podróż w głąb własnej duszy.

To pierwsza przeze mnie przeczytana książka autorstwa Kosmowskiej. Język pisania bardzo przypadł mi do gustu i mam nadzieję, że nie zmienię zdania po kolejnych.

Polecam dla tych co na zakręcie życiowym i na prostej jednostajnej :)

dzosefinn | 2012-05-06
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Niebieski autobus to jedna z dobrych, polskich i współczesnych książek. Miałam już przyjemność zetknąć się z twórczością pani Kosmowskiej i muszę przyznać, że bardzo dobrze pisze. Zresztą po przeczytaniu Buby wiedziałam mniej więcej, czego mogę się spodziewać po niebieskim autobusie. A mianowicie: szarej rzeczywistości, prawdy o życiu i dużej dawki humoru.
Bardzo dobra historia!

Lucyna | 2010-09-20
Przeczytana: 2008 rok

Powrót do zapachów dzieciństwa ,choć nie swojego,zawsze dostarcza wzruszeń.
Kosmowska potrafi zaczarować świat, bez mrugnięcia okiem wsiadam co kilka miesięcy do jej niebieskiego autobusu.

Soulfly | 2013-08-31
Przeczytana: 2013 rok

Szczerze powiedziawszy spodziewałam się, iż jest to książka dla dzieci i młodszej młodzieży. Jakież więc było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że jest zupełnie inaczej! Powieść mnie zaskoczyła, czytało się lekko i w miarę przyjemnie ale bez rewelacji. Jest jedną z tych książek o których prędzej czy później zapomnę. Być może jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Robert Ludlum
    88. rocznica
    urodzin
    Prawda zawsze jest w oczach. I często w głosie, ale trzeba słuchać uważnie.
  • Edward Lee
    58. rocznica
    urodzin
    Nie musisz brać ślubu z drzewem, by zerwać jabłko.
  • Eve Ensler
    62. rocznica
  • Anthea Turner
    55. rocznica
  • Pär Lagerkvist
    124. rocznica
    urodzin
    Wszystko na świecie, wszystko, co się dzieje i czym ludzie się zajmują, ma na swój sposób jakiś sens. Ale samo życie nie ma żadnego sensu i nie może go mieć. Bo wtedy nie mogłoby go być.
  • Raymond Carver
    77. rocznica
    urodzin
    Moje życie płynęło sobie, płynęło, a potem stanęło w miejscu. Nie tyle stanęło w miejscu, ile zatrzymało się z hukiem. Myślałam, jeśli dla niego nic nie jestem warta, to nie jestem nic warta dla siebie ani w ogóle dla nikogo. To było najgorsze z tego, co czułam. Myślałam, że pęknie mi serce. Co mówi... pokaż więcej
  • Edward Bulwer-Lytton
    110. rocznica
  • Claire Castillon
    40. rocznica
    urodzin
    Można mnie zabrać wszędzie, przystosowuję się do temperatur i ludzi, zawsze nadaję na tej samej fali, w tym samym rytmie. Prawdziwy kameleon.
  • Robert Brylewski
    54. rocznica
    urodzin
    Odkryłem uzależnienie ludzkości gorsze niż wszystkie narkotyki, uzależnienie od stawiania kropki na końcu zdania. Zaczynamy zdanie od "ja", a na końcu musimy postawić kropkę, żeby podkreślić, że tam zawiera się nasza niewzruszona racja. Jeśli nie zostawisz sobie furtki z napisem "nie wiem", trafiasz... pokaż więcej
  • Beatrice Sparks
    3. rocznica
    śmierci
    Dobrze, że krwawiące ludzkie serce to tylko metafora, bo inaczej nasza planeta ociekałaby czerwienią.
  • Władysław Łoziński
    102. rocznica
    śmierci
    Co za świat, co za świat! Groźny, dziki, zabójczy. Świat ucisku i przemocy. Świat bez władzy, bez rządu, bez ładu i bez miłosierdzia. Krew tańsza od wina, człowiek tańszy od konia. Świat, w którym łatwo zabić, trudno nie być zabitym. Kogo nie zabił Tatarzyn, tego zabił opryszek, kogo nie zabił oprys... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku