Zemsta Boga. Religijna rekonkwista świata

Okładka książki Zemsta Boga. Religijna rekonkwista świata Gilles Kepel
Okładka książki Zemsta Boga. Religijna rekonkwista świata
Gilles Kepel Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Cykl: Seria Krytyki Politycznej (tom 20) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria Krytyki Politycznej (tom 20)
La revanche de Dieu : chretiens, juifs et musulmans a la reconquete du monde
Krytyka Polityczna
2010-01-01
2010-01-01
Agnieszka Adamczak
socjologia politologia

Okładka książki Terror we Francji. Geneza francuskiego dżihadu Jardin Antoine, Gilles Kepel
Terror we Fran... Jardin Antoine, Gil...

bardzo ciekawa analiza przyczyn "powrotu" religijnych mitów na przykładzie trzech największych systemów monoteistycznych... i to przed islamskim casusem...można by popracować trochę więcej nad redakcją, ale mimo to ok - polecam, szczególnie zastanawiającym się nad "kryzysem wartości oświecenia"

Kolejna książka, która zanudziła mnie niemiłosiernie, choć temat wydawał się fascynujący. A właściwie nie wydawał się. On jest fascynujący! Tylko nieciekawie podany. Kepel przedstawia tezę, że wzrost aktywności ruchów islamistycznych nie jest zjawiskiem oderwanym od szerszego, globalnego kontekstu. Wbrew pozorom, nie jest to jedyny ekstremizm religijny na tym świecie. Wzrost aktywności podobnych ruchów można zaobserwować również w judaizmie i chrześcijaństwie. Oczywiście każda religia ma swoją specyfikę tak doktrynalną, jak i swoje środowisko społeczno-kulturowe, skąd wynikają różnice, ale Kepel spogląda na problem z dużo szerszej perspektywy dostrzegając ich wspólny mianownik.
Gdyby oceniać książkę li tylko pod względem ważkości tematu czy oryginalności spojrzenia i wnioskom, zasługiwała by na co najmniej 8 gwiazdek. Dla mnie jednak ważny jest parametr, który pozwalam sobie nazywać „czytalnością” . Nie mylić z czytelnością. Książka jest jak najbardziej czytelna, wywód jest jasny i klarowny. Tyle, że po prostu nudny. Szczerze mówiąc wystarczało by przeczytać jedynie wstęp autora oraz zakończenie. Dla wytrwałych jeszcze posłowie Agaty Bielik – Robson. A i to nie koniecznie. Początek posłowia świetny, ale im dalej w tekst, tym autorka coraz bardziej odchodzi od tematu dywagując nad tym, jak różni współcześni (mniej lub bardziej) filozofowie widzieli miejsce i znaczenie religii we współczesnych społeczeństwach. Ale filozofowie tak już mają ;-)
Największe rozczarowanie wzbudził we mnie wstęp Cezarego Michalskiego. Im częściej sięgam po książki z szeroko rozumianych nauk humanistycznych, tym bardziej dochodzę do wniosku, że humaniści mają jakiś kompleks niższości i to co piszą, muszą koniecznie ubrać w bardzo skomplikowane słowa, żeby ich wywód nabrał powagi i „naukowatości”. Mówiąc krótko – robią wszystko, żeby to, co proste wyrazić jak najbardziej pogmatwanie. Co gorsza, autor wstępu dokonał niemal plagiatu samego Kepela zapożyczając całkiem sporo sformułowań ze … wstępu Kepela. Jeśli więc ktoś sięgnie po książkę, radzę od razu przejść do tekstu właściwego.
Dlaczego w książce wieje nudą? Ano dlatego, że wszystko to, co najważniejsze, Kepel właściwie zawiera we wstępie. Postawienie tezy i wnioski. Potem mamy suchy przegląd wybranych ruchów reislamizacyjnych, rejudaizacyjnych (nie tylko w Izraelu) jak i rechrystianizacyjnych. Jeśli chodzi o katolicyzm (o fundamentalistycznych ruchach protestanckich tez jest sporo),Kepel opisuje pewne ruchy we Francji i we Włoszech. Trochę miejsca poświęca Polsce, choć – tak myślę – gdyby pisał swe dzieło obecnie, naszemu krajowi poświęciłby oddzielny, obszerny rozdział. Niestety poszczególne rozdziały pisane są suchym, monotonnym językiem. Czyta się niemal jak jakieś raporty i sprawozdania. Z trudem dotrwałem do końca.
Dzieło na pewno ważkie i ważne, ale jeśli ktoś spodziewa się fascynującej, dynamicznej lektury, srogo się zawiedzie. Tylko dla pasjonatów.

„Zemsta Boga to książka o obserwowanym na całym świecie fenomenie fundamentalizmu religijnego. We Francji wydano ją w 1991 roku – na dziesięć lat przed zamachami na WTC. Po 11 września 2001 Gilles Kepel, skromny badacz islamu, z dnia na dzień został medialną gwiazdą, a książka stała się światowym bestsellerem przetłumaczonym już na dwadzieścia języków.”

GILLES KEPEL – „ZEMSTA BOGA. RELIGIJNA REKONKWISTA ŚWIATA”. Książka zgłębia temat trzech religii monoteistycznych: Judaizmu, Chrześcijaństwa oraz Islamu. Zrozumienie tej politologicznej publikacji jest trudne, ale każda strona jest dopełniona źródłowo. Muszę przyznać, że wiedza tu zawarta jest zdumiewająca. Kepel dokładnie opisuje trzy religie, i na ich tle, przedstawia całe społeczeństwa, ich problemy oraz kulturę. Udowadnia, jak mocno religia powiązana jest z polityką i biznesem. Jego faktograficzna analiza, jest ważnym źródłem wiedzy o fundamentalizmie religijnym. Dotyczy nie tylko świata muzułmańskiego ale również judaizmu i chrześcijaństwa.

Kepel wyraźnie zaznacza różnice kulturowo-religijne i wyjaśnia na czym polega dzisiejszy fenomen fundamentalizmu religijnego. Uzmysławia dokąd to wszystko zmierza, i z czego wynika. To naukowo, politologicznie, socjologicznie i psychologicznie przygotowany wstęp, do zrozumienia współczesnego świata i jego problemów. To też możliwość poznania rożnych wydarzeń, na przełomie ostatniego wieku, które mniej lub bardziej wpłynęły na współczesną rzeczywistość. To również zwrócenie uwagi chrześcijanom, jak daleko odeszli od własnej religii. Mówienie o tym, do czego to może doprowadzić, jest co najmniej ważne... Po przeczytaniu tej książki, ma się jeszcze większą świadomość, jak często religia jest wykorzystywana w złym kierunku. Książka mocno daje do myślenia. Podejmuje wiele równie ważnych tematów, wokół trzech fundamentalnych religii świata. To interesujące i pouczające doświadczenie. Warto to wszystko przeczytać i przemyśleć...

GILLES KEPEL –...

W przeciwieństwie do wstępu i posłowia (autorstwa kolejno Cezarego Michalskiego i Agaty Bielik-Robson),treść autorstwa Gillesa Kepela nie jest przeładowana naukowymi pojęciami z pogranicza politologii, socjologii i religioznawstwa. Praca niewątpliwie naukowa stanowi znakomity fundament dla wielu dyskusji jakie obecnie odbywają się na łamach forów internetowych czy portali społecznościowych, poruszających tak ważkie zagadnienie jakim jest mariaż religii i polityki, oraz jego konsekwencje nie tylko w granicach Kościoła Katolickiego. Traktat stawiający ciekawą tezę i podający wielokulturowy, wspólny mianownik współczesnych zjawisk politycznych i religijnych, opisujący pewien schemat postępowania, którego różnorodność wynika z detali, a nie ogólnego celu. Książka, która pomaga spojrzeć z dystansem emocjonalnym na obecne wydarzenia i sprawy wywołujące tak wiele kontrowersji zarówno w naszym kraju jak i całej Europie czy Bliskim Wschodzie. Warto przeczytać i zweryfikować swój światopogląd.

• Non-fiction
  • Religia i okolice