Zemsta Boga. Religijna rekonkwista świata

Tłumaczenie: Agnieszka Adamczak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Idee". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
La revanche de Dieu : chretiens, juifs et musulmans a la reconquete du monde
978-83-61006-54-1
socjologia, politologia
strg

Zemsta Boga to książka o obserwowanym na całym świecie fenomenie fundamentalizmu religijnego. We Francji wydano ją w 1991 roku – na dziesięć lat przed zamachami na WTC. Po 11 września 2001 Gilles Kepel, skromny badacz islamu, z dnia na dzień został medialną gwiazdą, a książka stała się światowym bestsellerem przetłumaczonym już na dwadzieścia języków.

źródło opisu: http://sklep.krytykapolityczna.pl/sklep/catalog/pr...(?)

źródło okładki: http://www.radar.pl/Zemsta-Boga-Religijna-rekonkwista-swiata-43237992/

żabot | 2016-05-23
Przeczytana: 19 maja 2016

Kolejna książka, która zanudziła mnie niemiłosiernie, choć temat wydawał się fascynujący. A właściwie nie wydawał się. On jest fascynujący! Tylko nieciekawie podany. Kepel przedstawia tezę, że wzrost aktywności ruchów islamistycznych nie jest zjawiskiem oderwanym od szerszego, globalnego kontekstu. Wbrew pozorom, nie jest to jedyny ekstremizm religijny na tym świecie. Wzrost aktywności podobnych ruchów można zaobserwować również w judaizmie i chrześcijaństwie. Oczywiście każda religia ma swoją specyfikę tak doktrynalną, jak i swoje środowisko społeczno-kulturowe, skąd wynikają różnice, ale Kepel spogląda na problem z dużo szerszej perspektywy dostrzegając ich wspólny mianownik.
Gdyby oceniać książkę li tylko pod względem ważkości tematu czy oryginalności spojrzenia i wnioskom, zasługiwała by na co najmniej 8 gwiazdek. Dla mnie jednak ważny jest parametr, który pozwalam sobie nazywać „czytalnością” . Nie mylić z czytelnością. Książka jest jak najbardziej czytelna, wywód jest jasny...

tazi | 2015-09-14
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 14 września 2015

W przeciwieństwie do wstępu i posłowia (autorstwa kolejno Cezarego Michalskiego i Agaty Bielik-Robson), treść autorstwa Gillesa Kepela nie jest przeładowana naukowymi pojęciami z pogranicza politologii, socjologii i religioznawstwa. Praca niewątpliwie naukowa stanowi znakomity fundament dla wielu dyskusji jakie obecnie odbywają się na łamach forów internetowych czy portali społecznościowych, poruszających tak ważkie zagadnienie jakim jest mariaż religii i polityki, oraz jego konsekwencje nie tylko w granicach Kościoła Katolickiego. Traktat stawiający ciekawą tezę i podający wielokulturowy, wspólny mianownik współczesnych zjawisk politycznych i religijnych, opisujący pewien schemat postępowania, którego różnorodność wynika z detali, a nie ogólnego celu. Książka, która pomaga spojrzeć z dystansem emocjonalnym na obecne wydarzenia i sprawy wywołujące tak wiele kontrowersji zarówno w naszym kraju jak i całej Europie czy Bliskim Wschodzie. Warto przeczytać i zweryfikować swój światopogląd.

Beata | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Postanowiłam, że zanim napiszę coś od siebie, dodam fachową recenzję Pawła Rojka (patrz blog czarnobialaiwkolorze.bloog.pl) po pierwsze dlatego, że to bardzo dokładny analityczny tekst, a po drugie to nie jest książka, którą można ot tak sobie podsumować kilkoma zdaniami jedynie własnej osobistej refleksji.
Książka ta pozwala się zagłębić w temat trzech religii monoteistycznych, które są fundamentalne: Judaizmu, Chrześcijaństwa oraz Islamu. Islam ma wspólne korzenie i z judaizmem i z chrześcijaństwem. Tak na marginesie, istotne info.
W książce jest tak dużo ważnej treści, że nie można, że nie powinno się pisać o tym ogólnie, nie podając żadnych sprawdzonych źródeł czy informacji, które są możliwe do przeczytania. Każdy z tych linków, które dołączyłam do własnej recenzji na blogu przeczytałam, okazuje się, że zrozumienie tej książki i treści w niej zawartej nie jest takie proste. Trzeba poświęcić sporo czasu na czytanie tej książki i trzeba w miarę potrzeby sprawdzać dokładne...

Yael | 2016-07-12
Przeczytana: 05 czerwca 2012