rozwińzwiń

Arabska droga cierniowa. Dziennik 2011-2013

Okładka książki Arabska droga cierniowa. Dziennik 2011-2013 Gilles Kepel
Okładka książki Arabska droga cierniowa. Dziennik 2011-2013
Gilles Kepel Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog reportaż
414 str. 6 godz. 54 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Passion arabe. Journal 2011-2013
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
Data wydania:
2014-06-26
Data 1. wyd. pol.:
2014-06-26
Liczba stron:
414
Czas czytania
6 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788363778699
Tłumacz:
Katarzyna Pachniak, Andrzej Szeptycki
Tagi:
świat arabski pamiętniki dzienniki wspomnienia literatura podróżnicza literatura faktu
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Terror we Francji. Geneza francuskiego dżihadu Jardin Antoine, Gilles Kepel
Ocena 4,8
Terror we Fran... Jardin Antoine, Gil...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2
2

Na półkach:

Lata 2011-2013. Gilles Kepel, uznany francuski arabista, zabiera nas w podróż po Bliskim Wschodzie, przez który właśnie przetacza się masowy ruch rewolucyjny ochrzczony mianem "arabskiej wiosny". Odwiedzamy Izrael, Palestynę (Strefę Gazy),Egipt, Tunezję, Libię, część państw Zatoki Perskiej, a także Liban i Syrię. Pominięte są Maroko, Jordania i Algieria, zapewne dlatego, że arabska wiosna odbiła się na nich w niewielkim stopniu (choć nie można powiedzieć, że w ogóle),jak również świeżo opuszczony przez wojska amerykańskie Irak, w którym właśnie rozpala się powstanie sunnickie.

Złowrogi polski tytuł książki nie do końca oddaje jej treść. Nie jest ona tylko zapisem rewolucyjnego cierpienia i martyrologii, ale przede wszystkim żywą opowieścią o wrzącym kotle świata arabskiego, wstrząsanym z jednej strony upadkiem autorytaryzmu, a z drugiej wzrostem konfliktów społecznych - ekonomicznych, etnicznych, religijnych i plemiennych; balansującym pomiędzy islamskim fundamentalizmem, a nieśmiałym sekularyzmem, demokracją i tendencjami modernistycznymi; wreszcie zatopionym w złożonym splocie polityki lokalnej, wpisującej w rywalizację między regionalnymi liderami: Katarem, Arabią Saudyjską, Turcją i Iranem a także globalnej, między wschodem a zachodem.

Korzystając ze swoich licznych kontaktów i znajomości, dojść oficjalnych i nieoficjalnych, Kepel spotyka szeroką rzeszę rozmówców: polityków, przywódców religijnych, działaczy społecznych, a także szarych ludzi: sprzedawców, pracowników kawiarni, rolników, żebraków. Głównym celem autora jest otrzymanie jak najszerszego obrazu tego dynamicznego świata, wliczając niejednokrotnie bardzo przyziemne kwestie, nie starając się oceniać, uogólniać i wywyższać, najbardziej jaskrawe absurdy i sprzeczności kwitując najwyżej krótkim, ironicznym komentarzem.

Obiektywizm i spojrzenie autora jest w naturalny sposób lekko zachwiane jego 'francuskością'. Wyraźną uwagę przykłada on do pozostałości i naleciałości postkolonialnych, szczególnie podkreśla spotkania z osobami francuskojęzycznymi, jak również odwołuje się do przeszłej i obecnej sytuacji społecznej we Francji, co może być mało zrozumiałe dla osób nie mających z nią styczności. Na szczęście nie wpływa to istotnie na całość narracji.

Pojawia się ostrożny optymizm i nadzieje na stabilizację, niestety, jak widzimy szczególnie w stosunku do Libii, przedwczesne. Mimo to autor nie patrzy przez różowe okulary - zauważa dyskryminację chrześcijan, narastający konflikt sunnicko-szyicki, gwałtowny progres fundamentalizmu (salafizmu) i dżihadyzmu, szczególnie wśród rebeliantów rozpoczynających krwawą wojnę domową w Syrii.

Książka ma również pierwiastek mocno osobisty - przewijają się przez nią wątki biograficzne, w szczególności młodzieńcze podróże autora, rozwój jego zainteresowania światem orientu i przebieg jego kariery arabisty. Usprawiedliwiają one wieloznaczny tytuł francuski, dosłownie "Pasja arabska", który wydaje się byc bardziej odpowiedni dla książki.

Każda książka obecnie pisana o Bliskim Wschodzie szybko się dezaktualizuje, i ta pozycja nie jest wyjątkiem. Od tego czasu dwukrotnie zmienił się rząd w Egipcie; zmieniła się rzeczywistość Tunezji, Libii i państw Zatoki. Przez rejon przetoczył się koszmar terroru, powstało i upadło - choć wciąż nie do końca - ISIS. Kryzys migracyjny, równolegle z falą zamachów, uderzył Europę, odciskając piętno na jej życiu politycznym i społecznym. Nieznana jest przyszłość Syrii i Jemenu, w których wciąż toczy się wojna. Mimo tego książka stanowi godną polecenia, interesującą i głęboką obserwację początku procesu, który tak mocno wstrząsnął tą częścią świata i osadził ją w obecnym położeniu.

Lata 2011-2013. Gilles Kepel, uznany francuski arabista, zabiera nas w podróż po Bliskim Wschodzie, przez który właśnie przetacza się masowy ruch rewolucyjny ochrzczony mianem "arabskiej wiosny". Odwiedzamy Izrael, Palestynę (Strefę Gazy),Egipt, Tunezję, Libię, część państw Zatoki Perskiej, a także Liban i Syrię. Pominięte są Maroko, Jordania i Algieria, zapewne dlatego,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    6
  • Izrael
    1
  • Jemen
    1
  • Syria
    1
  • Różne kraje arabskie
    1
  • Arabia Saudyjska
    1
  • Islamskie
    1
  • MENA
    1
  • Palestyna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Arabska droga cierniowa. Dziennik 2011-2013


Podobne książki

Przeczytaj także