Ten gruby

Wydawnictwo: Znak emotikon
978-83-240-1529-0
szkoła, otyłość, chłopak, odwaga
Ag2S

Otyły frajer, pośmiewisko całej szkoły.
Nadopiekuńcza matka, toksyczna rodzina. Znacie to?
Jacek tkwi w tym bagnie od lat. Wydaje mu się, że nic się nie da zrobić. A jednak...

Ten gruby to opowieść o chłopaku, który mimo przeciwności losu znajduje sposób na walkę z własnymi słabościami. Czy będzie miał odwagę i siłę by wytrwać? Czy znajdzie kogoś, kto go zaakceptuje?

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

W dzisiejszych czasach coraz więcej nastolatków boryka się z nadwagą czy otyłością. Jednak na półkach w księgarniach, próżno szukać książek traktujących o tak realnym problemie, który dotyka tę grupę społeczną. Prędzej znajdziemy opowieści o wilkołakach czy wampirach niż powieść o chłopcu z nadwagą i losach niepełnosprawnej nastolatki.
Książka jest godna polecenia każdemu czytelnikowi. Warto sięgnąć po lekturę wartościową, prawdziwą i realną. Pisarka bardzo ciekawie przedstawiła losy bohaterów, że czyta ją się błyskawicznie i z przyjemnością. I jest wzruszająca.
Naprawdę polecam.

Justyna Antoniewicz | 2015-06-18
Przeczytana: 2015 rok

sięgając po książkę z półki zobaczyłam okładkę ładną i zdecydowałam się ją wypożyczyć.
I nie zawiodła mnie,historia opowiada o dwóch nastolatkach i ich problemach, o niepełnosprawności.
Pierwszym bohaterem historii jest 14-letni Jacek chłopiec uczęszczający do pierwszej klasy gimnazjum jest otyły,ma dużą nadwagę ze względu na wygląd Jacka koledzy, a także koleżanki wyśmiewają się z niego, szykanują, źle odnoszą się, biją go.
Czuje się nie akceptowany, nie lubiany w szkole znerwicowany, nerwowy jest boi się bardzo iść do szkoły.
Ma już dość poniżania, gnębienia przez innych chce spokoju, odpocząć od wszystkiego.
Matka chłopca to nadopiekuńcza, toksyczna nie dająca mu spokoju.
Nie ma życia w domu, pragnie wyrwać się z domu.
Drugą bohaterką jest niepełnosprawna, poruszająca się na wózku dziewczynka Adrianna nie chce nikogo widzieć,na pięć lat zamyka się w swoim własnym świecie, spogląda na świat przez firankę w oknie.
Losy splatają dwoje Jacka i Adrianny łączy przyjaźń.
Mimo swej...

liaguszka | 2015-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 maja 2015

Książka niby dla młodzieży, ale nie da się ukryć, że i dorosłym nie zaszkodzi jej przeczytać. Pani Ciwoniuk przedstawiając problemy dwojga bohaterów, Jacka i Adrianny pokazuje o wiele więcej. Agresja młodzieży, problem nadużywania stanowiska przez miejscowych kacyków i inne. Mi bardzo się podobała.

Mayvram | 2014-03-11
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2014

Zdecydowałam się sięgnąć po tę książkę po tym, jak przeczytałam "Własny pokój" Barbary Ciwoniuk. Wydarzenia obydwu są ze sobą związane, jednak każda skupia się na innym bohaterze i jego przeżyciach.

"Ten gruby" to historia Jacka, przyjaciela Zacha z "Własnego pokoju" oraz dziewczyny, która od czasu wypadku nie widuje się z rówieśnikami. Z czasem ich historie splatają się, tworząc jedną niezwykłą całość.

Jacek ma 14 lat, jest uczniem pierwszej klasy gimnazjum i mogło by się wydawać, że powinien umieć już radzić sobie z problemami z rówieśnikami. Jednak tak jak w podstawówce, a nawet jeszcze gorzej, jest nękany i bity z powodu swojej otyłości i nieśmiałego, wrażliwego charakteru. Od lat boryka się z tym problemem, ale teraz sytuacja jest poważniejsza.

Pewnego dnia Jacek zostaje pobity, w wyniku czego ma połamane żebra. Nie potrafi się pogodzić z upokorzeniem i oznajmia nadopiekuńczej matce, że nie pójdzie więcej do szkoły. Wkrótce odbywa poważna rozmowę z ojcem, który wpada na...

Dominika Pawelec | 2011-07-24

Rzadko sięgam po literaturę młodzieżową, bo rzadko udaje mi się trafić na coś, co jest w stanie mnie zainteresować. Zwolenniczką literatury młodzieżowej jestem ogromną.
Z jedną drobnym zastrzeżeniem - jestem zwolenniczką książek, które są wartościowe.
Do nich zaliczam książkę "Ten gruby" autorstwa pani Barbary Ciwoniuk.

Jednak wśród półek na księgarniach, próżno szukać książek traktujących o tak realnym problemie, który dotyka tę grupę społeczną.

Jacek to chłopak z problemami. Właśnie zostaje dotkliwe pobity przez kolegów ze szkoły, zamknął się w swoim pokoju i jest, jak to się mówi, w dołku psychicznym.
Choć wszyscy starają mu się pomóc, tak naprawdę jedyną słuszną decyzją do podjęcia jest taka podjęta tylko i wyłącznie przez niego. Świadomie i dojrzale.
Podejmuje ją -...

| 2015-06-28

,,Ten gruby” to bardzo lekka i wciągająca powieść. Autorka opisuje życie i problemy Jacka- nastolatka z dużą nadwagą oraz Adrianny- niepełnosprawnej dziewczyny. W przemianie ich życia na lepsze pomaga im ciocia chłopca- Emilia, dyrektorka tamtejszej szkoły.
Książka Barbary Ciwoniuk doskonale obrazuje świat widziany oczami niepełnosprawnego nastolatka. Ukazuje, że mimo pozorów człowiek na wózku inwalidzkim żyje tak jak każdy inny. Przeżywa wiele radosnych chwil, posiada swoje pasje, idoli. Uświadamia, że każdy jeśli tylko chce może pokonać zewnętrzne słabości i zmienić świat na lepsze. Poczynając od siebie.

AnnaM | 2014-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2014

"Przecież ja dla was nie istnieję. (...) Mnie od małego nie chwali się za nic innego, tylko za pusty talerz. Nie zauważyłaś? Tak jest do dzisiaj. Musze zmiatać ze stołu wszystko, co mi poda, bo jak nie, to zaraz się obraża albo mnie szantażuje. (...) Jest zdziwiona, że umiem nie tylko żreć? Że czuję i myślę? (...) Pewnie, że sam jestem sobie winien, bo dotąd jej ulegałem. Ale już tego nie chcę! Rozumiesz? Nie chcę! I zmienię to, czy jej się podoba, czy nie! Albo zmienię, albo zrobię to, o czym jej wtedy powiedziałem! I niech mnie matka straszy psychiatrami i tym, że gdy wróci ojciec, to wstawi kraty w oknach... bo ja już jestem sam, uwięziony w tym ohydnym sadle!"

Codzienność nastolatka z samej już definicji słowa "gimnazjalista" jest ciężka. Każdy z nas przechodził przez ten trudny okres, i choć w moim przypadku gimnazja jeszcze nie istniały, to z całą pewnością istniały już zbuntowane dzieciaki... Tak jest też w przypadku głównego bohatera książki "Ten gruby" Barbary...

Marzena P | 2013-05-11
Przeczytana: 06 maja 2013

Sięgnęłam po tę książkę, bo chciałam się przekonać, kim jest Barbara Ciwoniuk i czy warto czytać jej książki. Do tego jak przeczytałam opis i zauważyłam tę pozycję w bibliotece- bez zastanowienia ją wypożyczyłam. Lubię czytać o problemach nastolatków, ale nie takie typowe młodzieżówki. Ta wydała mi się ciekawa. Chyba jeszcze nie spotkałam się z książką poświęconej otyłości. Pomyślałam, że zawsze warto spróbować.

Jacek jest otyły, skromny i łagodny, przez co stał się... ofiarą. Jest wyśmiewany, odchodził już z wielu szkół. Tym razem było podobnie. Jednak tym razem postawił się matce i postanowił się odchudzić. I zmienić nieco swoje życie Czy poza domem mu się to uda?
Adrianna od kilku lat porusza się na wózku. Nie wychodzi z domu, a jedynymi osobami z którymi rozmawia jest mama i pani Emilia. Nie chce się uczyć, spotykać ze znajomymi, brać udział w rehabilitacji. Czy w końcu coś się zmieni?

Książka jest pisana z punktu widzenia dwóch głównych bohaterów: Adrianny i Jacka. Każde...

Mia | 2015-06-22

Jacek jest otyłym chłopcem. Pewnego dnia zostaje pobity. W wyniku tego zmusza się do refleksji. Wraz z ojcem postanawiają, że Jacek na jakiś czas wyjedzie do swojej ciotki Emilii. Pani Mila chętnie go przyjmuje i znajduje dla niego czas między obowiązkami dyrektorki szkoły, radnej i nauczycielki matematyki niepełnosprawnej Adrianny.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie".
Wielu zaczytuje się w książkach młodzieżowych autorów zagranicznych i twierdzi, że polskie książki są beznadziejne. Tu mamy dowód, że nie jest to prawda. Barbara Ciwoniuk napisała świetną książkę o problemach dwójki nastolatków - Adrianny i Jacka. Jej dzieło było wciągające, napisane prostym językiem, łatwo i przyjemnie się je czytało. "Ten gruby" to rewelacyjna opowieść, która motywuje do walki z problemami i słabościami. Bo wszystkie przeszkody możemy pokonać. Ta książka pokazała mi wiele wartości; pokazała, że warto patrzeć optymistycznie na świat i walczyć z kłopotami.
Serdecznie polecam!

gakuko | 2012-01-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Rok 2011
Przeczytana: sierpień 2011

Chwilami trudno znaleźć książkę dla młodzieży, która będzie wciągająca, wartościowa i pamiętna na długo. Pozycję "Ten Gruby" zaliczam do takich, która spełnia te warunki. Porusza temat chęci zmiany siebie oraz upartego dążenia do celu.
Główny bohater nie jest nikim szczególnym, tylko nastolatkiem, który chce być akceptowany. Przez to można się z nim utożsamiać i nie wydaje się sztuczny.