Rokko

9788376722085
dojrzewanie, bunt nastolatka
skrybcia

Inne wydania

Koledzy Rokka uwielbiają jego chatę – nikt tu nie gdera i nie pilnuje porządku. Dzięki studentce-gosposi jest suto w kuchni, czysto i ogólnie – bogato, od razu widać, że ojciec Rokka, piszący bestsellery, robi niezłą kasę… W jego życiu wypełnionym romansami i karierą nie ma za wiele miejsca dla syna. Chłopak czuje, że sytuacja go przerasta, kiedy dowiaduje się, że być może ta kariera, prasa i zdjęcia w pewnej gazecie przyczyniły się do śmierci najbliższej mu osoby.

"Zaskakujące zakończenie Rokko (…) dobrze oddaje siłę młodzieńczego przeżywania dramatu. Pokazuje determinację nastolatka, by nie przegrać, nie zginąć w tłumie. To scena na miarę humoru kidnapingów czy wielkich wielomilionowych interesów prowadzonych przez bohaterów powieści Niziurskiego".

Danuta Świerczyńska-Jelonek „Nowe Książki”

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/

Justyna Antoniewicz | 2015-06-29
Przeczytana: 2015 rok

Nie spodziewałam się, że aż tak bardzo poruszy moje serce, wzruszy ta książka...pełna uroku sama w sobie ma i urzeka.
Opowiada o nastoletnim chłopaku którzy znajomi, a również rodzina nazwali go Rokko.
Uwielbiają go znajomi, gosposia pyszne jedzenie gotuje gdzie gwarnie, głośno.
Bardzo polubiłam gosposię studentkę która dba o porządek,czystość pozytywną, sympatyczną postacią jest.
Świetna, po prostu rewelacyjna książka przeczytałam z ogromną przyjemnością wzruszająca, prawdziwa historia pełno emocji, wzruszeń było.
Nie zawiodłam się na książce świetna była warto było sięgnąć i przeczytać polecam gorąco!!!!

Nikola | 2011-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Nie czytałam innych książek pani Ciwoniuk, a ta nie jest jakoś specjalnie rewelacyjna... Zwykły nastolatek przeżywający okres buntu. Jednak jest w nim coś, co wyróżnia go spośród reszty młodzieży. Kumple, szkoła, tajemnica rodzinna, nowa dziewczyna w szkole, sławny ojciec - wszystko się poplątało, nie tak to sobie chłopak planował. Ostatecznie sięga po "broń ostateczną".
Książka warta uwagi dla osób, które nie mają zbyt dużych wymagań.

Kiedy przypomnę sobie zakończenie od razu chce mi się śmiać :)
Książka była bardzo życiowa. "Normalny" chłopak, normalne miasto, wszystko było naturalne. Żadnych wróżek, elfów, czytania w myślach, po prostu zwykłe życie z problemami opisane z humorem. Polecam :)

Magnarry | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Nadal nie mogę przestać się uśmiechać :) Niezwykłe zakończenie niezwykłej książki mojej ulubionej autorki.. wow.. Tak wspaniale mi się czytało historię Rokka, że nie wiem kiedy zleciał mi cały dzień. Książka warta polecenia dla osób, które chcą wiedzieć o problemach dzisiejszych nastolatków i ludzi, którzy pragną spojrzeć na świat z innej perspektywy.

15Beka | 2014-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Rokko - fajna ksywka :). Książka spodobała mi się(szczególnie jej zakończenie).
Świetnie jest "zobaczyć" świat oczami chłopaka, a nie jak zazwyczaj dziewczyny. To ciekawa odmiana. Polecam ;)

Kasiasss | 2012-09-21
Przeczytana: 21 września 2012

W bibliotece znalazłam tylko tą książkę Barbary Ciwoniuk. Ze spotkania z autorką wiedziałam tyle, że jest to książka o chłopcu, który miał sławnego tatę, jakąś bardzo złą nauczycielkę i chyba tyle :) Jakoś mnie to zniechęcało, ale zaczęłam czytać i od początku bardzo mi się spodobało.
Zdziwiło mnie to, że mimo iż autorka ma ponad 50 lat extra opisuje sytuacje ze szkoły, życia nastolatków itd. Używa teraźniejszego słownictwa, czasem nawet przekleństw (ale zostały ocenzurowane np. uj, krwa ).
Książka ciekawa, ma wiele akcji, jest napisana łatwym językiem i bardzo wciąga. Zdecydowanie polecam :)

Patrycja Wieloch | 2017-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2017

Książka opowiada o chłopaku i jego życiu. Nie ma tam żadnej fikcji, jest to najzwyczajniej codzienność z jaką się zmaga. Poruszone są problemy jak także przywołane zabawne historyjki. Polecam.

sqiki | 2015-12-19
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Podobało mi się w tej książce spojrzenie na znanego artystę w sposób normalny. Ze zwykłymi problemami, przeciętnym życiem czy nieciekawymi przyzwyczajeniami, o które byśmy idola nie posądzali.
Historia Rokko na pewno jest nieprzeciętna, bo też bohater ani trochę przeciętny. Trochę rozpieszczony, ale jednak nie obojętny na innych. Stracił matkę, a połowa kobiet w kraju uważa, że zna jego ojca lepiej niż on. W końcu postanawia kilkoma sposobami zwrócić na siebie uwagę ojca, który wydaje się być zawsze gdzieś obok.
Uważam, że książka jest niedokończona. Nie lubię takich zakończeń, bez jasności. Co z dziewczyną? Co z ojcem? Jego przyszłą-niedoszłą żoną? Jest to coś typu: I wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Ale nieważne jak.

nesspixes | 2013-11-25

Ta książka długo leżałą u mnie na półce. Po przeczytaniu opisu zamieszczonego z tyłu od razu się zniechęciłam. Miałam dosyć książek o nastolatkach, którzy robili z igły widły. Jednak po pewnym czasie gdy w domu nie miałam nic innego do czytania sięgnęłam po tę książkę. Na początku było ciężko jednak z upływem dni opowieść Pani Barbary bardzo mnie wciągnęła. Zaskakujące jest to, że po mimo swojego podeszłego wieku Ciwoniuk z lekkością przebrnęła przez wszystkie szkolne sprawy, gadżety, zachowanie nastolatków XXI wieku. Nie żałuję przeczytania, choć książka szczególnie mnie nie powaliła.

Adrianna | 2013-02-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Barbara Ciwoniuk to polska autorka powieści młodzieżowych. Problematyka jej dzieł opiera się na negatywnym aspekcie życia nastolatków. Spotykamy się z samotnością, śmiercią bliskich i konfliktami z rówieśnikami. "Rokko" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Barbary Ciwoniuk i póki co wydaje mi się, że nieostatnie.

Główny bohater, tytułowy Rokko to samodzielny i dość dojrzały chłopak jak na swój wiek. Wychowuje go nierozważny ojciec, który częściej imprezuje, niż spełnia rolę rodzica. Od czasu, w którym go poznajemy w jego życiu zachodzą pewne zmiany. Nagle przed drzwiami pojawia się nowa gosposia, następnie do jego klasy wstępuje piękna dziewczyna Raisa, a także Laser, który ponownie nie zdał. Dodatkowo Rokka coraz bardziej ciekawi nie do końca wyjaśniona śmierć matki. Chłopak przeżywa te gorsze i lepsze chwile, a my możemy się z nimi zapoznać właśnie dzięki tej książce.

Autorka piesze prostym, współczesnym językiem, który nikomu nie powinien sprawiać problemu. Dodatkowo...