Juta

Czesław [Bereza] Skoraczyński (1911 - 1982) jako uczeń gimnazjum i student, był zawodnikiem - piłkarzem i hokeistą - lwowskiej "Pogoni". Aresztowany 2 września 1942r. za działalność w ruchu oporu, przeszedł więzienie Gestapo we Lwowie i trzy obozy koncentracyjne: Majdanek, Gross-Rosen, Flossenburg-Hersbruck. "Sport - twierdził - pomógł mi przeżyć". Po wojnie, przez dwadzieścia z górą lat pracował jako trener piłki nożnej I kategorii, w takich klubach jak "Wisła", "Siersza", "Bolesław" i "Garbarnia".
Zmarł 10 listopada 1982 r. nie doczekawszy publikacji swych obozowych wspomnień: wstrząsającego, tchnącego surowym autentyzmem, zapisu koszmarnej rzeczywistości - prawie niewyobrażalnej dla powojennego pokolenia czytelników.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Jeżynka | 2018-07-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2018
Przeczytana: 18 lipca 2018

Książka Czesława Skoraczyńskiego to swoisty elementarz jeśli chodzi o literaturę obozową. Swoje przeżycia autor opowiada w sposób niezwykle rzeczowy, przemyślany, wyjaśniając wiele pojęć z codziennego życia obozowego w sposób wręcz encyklopedyczny.
Niewiele w "Żywych numerach" emocji, osobistych przemyśleń i opisu zdarzeń które odcisnęły na autorze piętno ale może dzięki temu to o czym decyduje się mówić robi na czytelniku ogromne wrażenie.
Mam tu na myśli choćby wielokrotnie przytaczane przez autora wspomnienie akcji "Dożynki" (3 listopada 1943) kiedy to dokonano największej egzekucji w historii niemieckich obozów koncentracyjnych która zakończyła się eksterminacją ludności żydowskiej w dystrykcie lubelskim (rozstrzelano 18000 ludzi jednego dnia na terenie obozu w Majdanku).

Autor nie doczekał wydania swoich wspomnień co każe zakładać że spisywał je po latach nabierając dużego dystansu do tego co spotkało go w czasie wojny. Gdy aresztowano go we Lwowie był młodym chłopakiem...

Renax | 2018-04-23
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Jest to książka mało znana poza kręgiem miłośników literatury obozowej. I od takiego konesera takich książek ją otrzymałam. W świecie 'Żywych numerów' liczyło się to jakim kto był człowiekiem, a nie to jakiej był narodowości.Takie jest wniosek z tej lektury.
Nawet wykształcenie nie było ważne, ale to, żeby w chwilach trudnych okazać człowieczeństwo. I odwrotnie: chamstwo i okrucieństwo nie miały narodowości, zło doświadczone od innego człowieka było złem. W każdym razie w tych nieludzkich warunkach Skoraczyńskiemu udało się przeżyć w dużej mierze dzięki życzliwym gestom współtowarzyszy niedoli...Bez patosu, ale zwykły gest, który ratował życie. Co jeszcze? Może przypadek?

Wśród licznych zalet tej książki jedną z nich jest jasność i taka inżynierskość opowieści. Konkrety, konkrety, konkrety i duża plastyczność. Czytając wyobrażałam sobie te okropne sceny. Książkę warto poszukać i ją przeczytać.
To trudne tematy, do których ta konkretna w treści książka skłania. Co więcej jest...

Wojtaszko | 2017-12-15
Przeczytana: 20 marca 2017

Wspomnienia te ukazują wszystkie etapy drogi przez mękę lwowskiego piłkarza, Czesława Skoraczyńskiego: więzienie gestapo we Lwowie - Majdanek - Gross Rosen - Flossenburg - marsz do Dachau.
Ze skrupulatną wręcz dokładnością, z mocno zaznaczonym dystansem, autor opowiada o piekle Majdanka: o głodzie, brudzie, biciu, chorobach, poniżaniu więźniów, doraźnych egzekucjach. Wspomina katorżniczą pracę w różnych komandach: przy kopaniu rowów odwadniających, kładzeniu drogi z rozbitych żydowskich nagrobków, budowaniu nowych baraków, o pracy w łaźniach i komorach gazowych (przy gazowaniu ubrań), a wszystko to pod czujnym okiem bestialskich kapo i esesmanów. Autor wspomina także o wielkiej solidaryzacji i samopomocy więźniów, o potajemnych spotkaniach, rozmowach, wspólnym wsparciu i pocieszeniu, wspomina także o zawieranych przyjaźniach, które tak bardzo pomagały przetrwać ciężkie dni.
Po ewakuacji Majdanka Skoraczyński wysłany został najpierw do obozu w Gross Rosen, a potem do Flossenburga....

Joanne | 2012-02-26
Na półkach: Przeczytane, historia, 2012, Posiadam
Przeczytana: 25 lutego 2012

To, że autorem "Żywych numerów" jest Czesław Skoraczyński- sportowiec, a nie zawodowy pisarz, sprawiło, że książka ta jest wyjątkowa. Brak w niej filozoficznych i zawiłych rozmyśleń oraz analiz sytuacji, brak zamkniętych w pięknych słowach uczuć, jednak nie sprawia to, że "Żywe numery" tracą na wartości. Wręcz przeciwnie. Opis pobytu Skoraczyńskiego w obozach koncentracyjnych na Majdanku, Gross-Rosen i Flossenbürgu tchnie trzeźwym spojrzeniem na fatalną sytuację, w której się znalazł. Opowiedziane w chłodnym, lecz rzeczowym tonie, prawdziwe losy Berezy nasuwają człowiekowi pytanie- jak to możliwe, że z tych wszystkich okropności można było wyjść żywym? I mimo wszystkiego wierzyć w lepsze jutro?

Juta | 2011-04-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Przez pomyłkę książka ta trafiła w moje ręce, ale teraz uważam, że było to przeznaczenie. Zamówiłam w bibliotece inną książkę, a Pani odłożyła mi tę. Wzięłam, przeczytałam i mnie poruszyła. Przejmująca, autentyczna i głęboko realistyczna opowieść o życiu w niewoli. Książkę czyta się z wielką lekkością. Bardzo mi się podobało, że bohater opowiadał, a nie osądzał, nie oceniał. Czytając nie wyczuwa się przerysowań, przez co wierzy się mocno w każde słowo bohatera. Gorąco polecam wszystkim interesującym się tematyką "z wojną w tle"!