Tartak tortur

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 4)
Wydawnictwo: Egmont Polska
6,76 (2044 ocen i 46 opinii) Zobacz oceny
The Miserable Mill
baudelaire, tartak

Kolejny tom przygód rodzeństwa Baudelaire. Wioletka, Klaus i Słoneczko zostają wysłani do Paltryville, do pracy w tartaku, gdzie za każdą kłodą drzewa czai się groza i nieszczęście.

Arek | 2016-04-05
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Co za straszny,dokładniej straszący tytuł książki dla dzieci: "Tartak tortur". Tak chyba można nazwać horror. Pozory jednak mylą, mamy krótką i trochę dziwną powieść. Autor we wstępie odradza nam sięganie po jego twórczość. Jest to zabieg oryginalny i odważny. W U S A i Wielkiej Brytanii pomógł mu odnieść duży sukces, jest tam niezmiernie popularny, u nas nie.
Jeśli chodzi o akcję, to nie ma się nad czym rozwodzić, dzieje się naprawdę niewiele. Sieroty Baudelaire, Słoneczko, Klaus, Wioletka, trafiają do tartaku. Muszą tam pracować w nieludzkich warunkach. Jak zwykle prześladuje ich hrabia Olaf, czychający na ich majątek.
Powiem szczerze że jestem rozczarowany, czwartym tomem serii niefortunnych zdarzeń. Mało w niej tego co snicketowskie u Snicketa, mam na myśli, jego oryginalne kreowanie rzeczywistości, przygód i klimatu którego nie znajdziemy u żadnego innego pisarza. Jest natomiast dużo powtórzeń, a akcja toczy się powoli. Bohaterowie, szczególnie czarne charaktery, są...

Postanowiłam kupić kilka tomów tej serii po obejrzeniu filmu, który bardzo przyppadł mi do gustu.
Pierwsze 3 części spodobały mi się i to nawet bardzo. Zawsze szybciej i przyjemniej czyta mi się książki, na których podstawie powstał film (lepiej działa wtedy moja wyobraźnia).
Niestety, kolejne tomy przestały mnie tak zachwycać. Czytając je, miałam wrażenie, że pisze je jakiś niespełna rozumu autor przebywający w szpitalu psychiatrycznym...
Jeżeli ta książka jest skierowana dla dzieci, to na prawdę trudno mi wyobrazić sobie dziecko wbijające sobie do głowy tak ohydne historyjki...
Jeśli jej przekaz ma trafić do młodzieży, to też nie bardzo rozumiem jakiego typu jest to przekaz... Ja czytałam tę serię w wieku 15 lat i bardzo szybko mnie znudziła.
Czytanie zakończyłam na tomie WREDNA WIOSKA i raczej nie zamierzam kontynuować...

"...i w tym miejscu chciałbym przerwać na chwilę opowieść o sierotach Baudelaire, aby odpowiedzieć wam na pytanie, które z pewnością sami sobie teraz zadajecie. To niezmiernie ważne pytanie zadawało sobie przed wami wiele osób, wiele razy, w wielu miejscach na świecie. Zadawały je sobie, rzecz jasna, sieroty Baudelaire. Zadawał je sobie pan Poe. Zadawałem je sobie ja. Zadawala je sobie również niestety, moja ukochana Beatrycze, zanim zmarła w kwiecie wieku. Pytanie to brzmi: ,,Gdzie jest Hrabia Olaf?""

Sieroty jak zwykle miały nadzieję na szczęście u nowego opiekuna i jak to w serii niefortunnych zdarzeń bywa, przeliczyły się.
Myślały, że Hrabia Olaf traktował je źle, karząc im samym gotować sobie posiłki - w nowym domu, a raczej baraku dla pracowników tartaku Szczęsna Woń, do wieczora ich jedynym jedzeniem była guma do żucia.
Myślały, że niemiło jest posiadać jeden wspólny pokój - dostały tylko jedną prycz do spania.
Wydawało im się, że widok martwego wujcia...

Chyba najstraszniejsza z serii.

"Dla Beatrycze - moja miłość fruwała jak motyl, dopóki nie dopadł jej czarny nietoperz śmierci".

Ciasteczko17 | 2014-07-22
Przeczytana: 2010 rok
| 2012-08-01
Przeczytana: 24 lipca 2013

Jak dotąd chyba najsmutniejsza część.

Mamerkus | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Czwarta powieść Serii Niefortunnych Zdarzeń i czwarta oparta na tym samym schemacie - dzieciaki trafiają do kolejnego krewnego (skąd oni się biorą, skoro w "Przykrym początku" było powiedziane, że to hrabia Olaf jest tym jedynym krewnym?), a grono skretyniałych dorosłych nie ogarnia rzeczywistości na poziomie podstawowym, tylko biedne sieroty kumają czaczę + "sprytny" Olaf. Bardzo nie lubię schematów, mam nadzieję, że seria nie składa się z 13 opowieści zbudowanych na tym samym szkielecie fabularnym, bo nie zdzierżę.

rouge | 2011-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2011

Bardzo dobre, Lemony Snicket po raz kolejny utwierdził mnie w przekonaniu że ma talent i potrafi dotrzeć do czytelnika. Jak wspominał od pierwszych słów tej książki - ta jest najsmutniejszą częścią jak dotąd. Utrzymywana w smutnym, przerażającym klimacie, ale to właśnie sprawia że jest tak wyjątkowa.

House3320 | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Tartak tortur czyli czwarty tom nieszczęśliwych przygód rodzeństwa-Klausa Wioletki i Słoneczka okazał się chyba najbardziej nudny. Być może wyrosłam z takich książeczek,ale nie lubię czegoś zaczynać i nie kończyć.Pozdrawiam

Noise | 2013-02-21

Super książka!(choć smutna):( Naprawdę mi się podobała i naprawdę polecam całą serie niefortunnych zdarzeń bo warto przeczytać!!! :D