Tartak tortur

Lemony Snicket Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 4)
literatura dziecięca 208 str.
The Miserable Mill

Egmont Polska
literatura dziecięca
baudelaire tartak

Kup książkę

Jak dotąd najlepsza część. Coraz mniej dla dzieci, coraz bardziej doceniam język autora i humor w powieści.

Fajowe, takie krwawe hihihi

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czwarty tom serii, mimo że podobny do pozostałych, ma jednak kilka nowych elementów, które wyróżniają się w porównaniu do poprzednich części.

Dzieci są tak samo bystre, Hrabia Olaf tak samo przebiegły, ale jest go o wiele mniej niż w poprzednich częściach! Wcześniej grał on zazwyczaj główne skrzypce w upadlaniu dzieciom życia, a teraz pojawiły się dodatkowe osoby, które...

Tym razem część bardziej makabryczna, przypomina horror. Zdecydowanie dla dużych dzieci :).

Biedni Baudelaire'owie nadal nie odnaleźli szczęścia. Tym razem są zmuszeni do ciężkiej pracy w tartaku. Znów pojawia się nasz uparty Hrabia Olaf i po raz kolejny jesteśmy świadkami morderstw. Cieszy mnie jednak, że autor oderwał się od schematu i posłużył tartakiem tortur, a nie - jak do tej pory - (nie)zwykłym opiekunem.

2071

W serialu ta część była przekombinowana, tu było logicznie i przede wszystkim zrozumiale.

Przymusowa praca za bardzo nieodpowiednie wynagrodzenie, ponowne zagrożenie ze strony Olafa oraz "zabawy" tematem hipnozy wypełniają kolejny tom przygód sierot Baudelairów. Czytało się dobrze. Polecam.

Po przykrych wydarzeniach nad Jeziorem Łzawym i śmierci cioci Józefiny, sieroty Wioletka, Klaus i Słoneczko przenoszą się do Tartaku Szczęsna Woń. Jak zwykle należy przeczytać przed obejrzeniem serialu.

Polecam czytać w oryginale. Napisane z ironią i wyczuciem dające przy okazji radość cieszenia się angielskim i parę rad wzbogacający nasz zestaw pomysłów na naukę.

Na półkach: , , , , , ,

A jednak czwarta część "Serii niefortunnych zdarzeń" czymś się różni od pierwszych trzech - i to nie tylko makabrycznym jak na książkę dla dzieci tytułem.

Mniej tu Hrabiego Olafa, i mimo że oczywiście nadal nie ustaje w próbach zagarnięcia majątku dzieci, pojawia się tu jakby nieco w tle, na uboczu. Pojawia się też nowy wróg.

Ale pojawiają się też wreszcie osoby życzliwe...

Dyskusje

3 978